Pozor, podvodů s umělou inteligencí přibývá
17. 6. 2024 – fintechcowboys | Doba čtení: 2 min
V nedávné zprávě společnost Elliptic uvedla pět způsobů, jak se umělá inteligence používá k podvodům v oblasti kryptoměn. Přestože je tu umělá inteligence jen chvíli, už mění i svět kryptoměn. Programátoři ji používají ke kódování, výzkumníci k výzkumu a podvodníci bohužel i k podvodům. Takové je zjištění nové zprávy analytické společnosti Elliptic, která se zabývá blockchainem, o vznikajících rizicích umělé inteligence a kriminálního využívání kryptoměn.
„Vzestup umělé inteligence ukázal obrovský potenciál pro podporu inovací, v neposlední řadě v oblasti kryptoměn. Stejně jako u každé nově vznikající technologie i zde se ale objevuje riziko, že různí aktéři se budou snažit zneužít nový vývoj k nezákonným účelům,“ píše se ve zprávě.
Přestože riziko je v současné době stále malé, výzkumníci společnosti identifikovali pět „typů“, v nichž se již umělá inteligence používá nekalými způsoby. Patří mezi ně vytváření a šíření deepfakes k vytvoření přesvědčivějších podvodů, vytváření tokenů pro podvody s umělou inteligencí s cílem využít humbuk okolo daného tokenu, používání velkých jazykových modelů k vymýšlení hacků, šíření dezinformací a vytváření přesvědčivějších phishingových webových stránek / výzev k usnadnění krádeží identity.
Povědomí o těchto nových (nebo upřímně řečeno starých, ale nyní častějších) podvodech může být pro uživatele klíčové. Měli by se proto lépe seznámit s nejčastějšími typy podvodů souvisejících s kryptoměnami. CoinDesk v tomto ohledu sepsal zajímavý článek, který se zabývá všemi základními typy, jako jsou podvody na sociálních sítích, Ponziho schémata a další. U nás doporučujeme analýzu eToro, kde jsme také na různé podvody upozornili.
„Důvod, proč neexistuje snadný způsob, jak se s problémem vypořádat, je ten, že se ve skutečnosti jedná o více problémů, z nichž každý má své vlastní proměnné a řešení,“ napsal Pete Pachal, autor Media CoPilot, v nedávném článku o deepfakes, umělé inteligenci a kryptografii.
Podle Pachala je stále obtížnější deepfakes odhalit, protože se zlepšilo generování obrázků a videí umělou inteligencí. Například začátkem tohoto měsíce kolovalo na sociálních sítích video s falešným Elonem Muskem propagujícím falešnou obchodní platformu Quantum AI, která uživatelům slibovala falešné výnosy. Toto video zřejmě oklamalo více než jen pár lidí.
Podobných případů bude pravděpodobně přibývat. Ověřovací společnost Sumsub tvrdí, že kryptografie byla „hlavním cílovou oblastí“ pro téměř 90 % deepfake podvodů zjištěných v roce 2023. I když není jasné, jak byly tyto podvody účinné, zpráva FBI o online kriminalitě uvádí, že ztráty z investic do kryptografických technologií v USA loni vzrostly o 53 % na 3,9 miliardy dolarů.
Pokud existuje nějaká útěcha, pak to, že obrázky, videa a texty generované umělou inteligencí jsou stále relativně snadno rozpoznatelné, pokud uživatel ví, na co se zaměřit. Tvůrce MetaMask Taylor Monahan zde nabízí základní radu: vždy si uvědomte, že jste potenciálním cílem, a skutečně si ověřte, že to, na co klikáte, je to, za co se to vydává. Kryptografie je sama o sobě prostředím s nízkou důvěryhodností, už jen vzhledem k povaze své technologie. A může se stát, že díky AI bude ještě méně důvěryhodná.
Zdroj: coindesk.com