Reklama

Přehled českých fintechů Q2 2023

27. 4. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Přinášíme vám jeden z největších updatů fintechové scény, který jsme kdy udělali. Těch změn je tolik, že se nám ani nevejdou do jednoho článku. Vznikly dokonce dvě nové fintechové kategorie. Přibylo 15 zcela nových fintechů. Tentokrát i několik fintechů zmizelo. Dále jsme zaznamenali facelifty loga a také jedno přejmenování. Prohlédněte si v klidu náš přehled a my vám zatím představíme první část vydaných změn.

Dvě nové kategorie

Na fintechovou mapu jsme přidali novou skupinu projektů, kterou jsme označili pod souhrnným názvem Online makléři. Někdy jim také hezky česky říkáme srovnávače, ale u většiny z nich nejde jen o pouhé srovnání, ale také o sjednání rozličných produktů – pojištění, půjček, telco služeb nebo nových smluv u poskytovatelů energií. Celkem jsme vzali v úvahu asi třicet projektů a ty, které v našem srovnání vyšly jako nejlepší, jsme zařadili na přehled. Zde bychom také měli poděkovat Martinu Podávkovi z Pillow, který nám poskytl cenné vstupy do této kategorie.

Do přehledu se nám dostalo několik fintechů, které jsou někde na pomezí eko, ESG a veřejně prospěšných projektů. Ale zkratka ESG vyvolává často až negativní reakce, a tak jsme tuto novou kategorii označili jako „help together“ – tedy jako „fintechy, které pomáhají“. Ano, takovou kategorii na zahraničních fintechových přehledech nenajdete, takže pokud vymyslíte nějaký lepší název, neváhejte nám napsat vlastní návrh 🙂

Ke stažení: mapa ve vysokém rozlišení

Odpadlíci a rebrandingy

Z přehledu zmizelo několik fintechů – proplať.to, SDK finance, NFT scoring a Turing Technology. Důvody jsou různorodé, ale aktuálně nesplňují naše kritéria pro umístění na přehled. Ano, doba není jednoduchá a ne každý fintech zvládne všechna rizika, jako jsou vysoké úrokové sazby, kryptoměnová zima, snižování evaluací a vysoká konkurence.

Společnost BSC jsme nahradili za Finshape… k tomu asi není, co dodat – česká Banking Software Company se spojila s maďarskou W.UP.

Několik dalších firem přišlo s novým logem, například 4Trans Factoring nebo Caflou. Ale přiznáváme, že čím je fintechů na přehledu více, tím se rebrandingy hůře sledují.

Tak kolik jste napočítali fintechů na našem přehledu? A co říkáte na dvě nové kategorie? Mimochodem stále platí naše výzva: jestli vidíte na přehledu chybu… nebo tam něco nevidíte, pište. Děkujeme!!!

Příště se podíváme na první skupinu z nových 14 fintechů na přehledu.

Další doporučené články

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

První půlka roku je za námi. Praha se stala centrem kryptoměnových konferencí: ETH Prague a posléze pompézní BTC Prague dělají ve...
1. 7. 2024 – Doba čtení: 3 min
Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Česká kryptoměnová směnárna a burza CoinBank rozšiřuje portfolio služeb o investici do zlata. Novinku jsme mohli poprvé vidět na BTC Prague 2024....
27. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min
Válcuje genAI konverzační umělou inteligenci?

Válcuje genAI konverzační umělou inteligenci?

Startup Vocalls je předním dodavatelem AI konverzačních platforem v České republice. Jeho produkty podporují hlasovou i psanou komunikaci ve významných firmách, včetně...
26. 6. 2024 – Doba čtení: 7 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora