Reklama

Projekt Nekrachni připravil aplikaci pro moderní vzdělávání dětí ve finančních otázkách

26. 4. 2022 – | Doba čtení: 3 min

Nekrachni apka
Zdroj: nekrachni

Projekt Nekrachni je jedním z pěti projektů, které získaly podporu v rámci Laboratoře Nadace Vodafone. Projekt dostal nejen finanční pomoc (100 000 Kč), ale také podporu v rozvoji – Laboratoř se ho snaží propojit s investory a v průběhu šesti měsíců mu také poskytne sérii konzultací ze strany mentorů.

Cílem projektu Nekrachni je finanční vzdělání dětí a mládeže, aby se v budoucnu jako dospělí uměli orientovat ve světě financí a uměli zacházet se svými penězi. Počet lidí v exekuci za poslední tři roky totiž raketově vzrostl a podle výzkumu ministerstva financí z jara 2020 má více než polovina české veřejnosti nízké, anebo velmi nízké znalosti finanční gramotnosti. Jedná se přitom převážně o lidi do 29 let.

V první fázi projekt míří na vzdělání studentů středních škol a 8. a 9. ročníků škol základních. Právě u této cílové skupiny dochází k prvnímu finančnímu osamocení a potřeba orientace v soukromých a veřejných financí razantně stoupá – studenti mají první dlouhodobou práci, shání si vlastní bydlení, stěhují se do větších měst, kde život stojí o poznání více. Tuto skupinu chce projekt vzdělávat tím, že jí nabídne přístupný, jednoduchý a zábavný nástroj ke každodennímu cvičení – aplikaci Nekrachni. V ní studentům stačí denně deset minut k tomu, aby se stabilně a dlouhodobě zlepšovali ve svých finančních znalostech.

Aplikace Nekrachni

Aplikace začíná testem dosavadních znalostí, v němž si ověří, jaké má student vědomosti. Následně se uživateli zobrazí dostupné lekce. Pokud student začíná od nuly, tak si nejdříve projde svět financí obecněji (podle osnov ZŠ a SŠ) a dále se naváže dalšími potřebnými znalostmi – například se jedná o tyto témata: pochopení principů půjček, sestavování rozpočtů, práce s penězi během měsíce anebo jak hospodařit s penězi na cestách. Jako základ se ale bere i porozumění fungování státního rozpočtu. Dlouhodobě chce aplikace pokrýt veškerá témata od osobních financí až po kryptoměny, a nabídnout tak školám komplexní a atraktivní řešení založené na příkladech z praxe.

Aktuálně je hotový prototyp aplikace, intenzivně se vytváří prvních 12 výukových videí dle školních osnov a projekt aktivně přispívá na svůj Instagram, kde se snaží vzdělávat veřejnost už teď. Kromě možnosti efektivního vzdělávání v dlouho zanedbávaném předmětu projekt nabízí i další motivaci k používání aplikace, a to skrze gamifikační prvky. Uživatel kupříkladu získává XP, díky kterému může porovnávat svůj pokrok a úspěšnost v testech s ostatními. Učitelé získají vlastní administrační prostředí, kde mohou vyhodnocovat znalosti své třídy, sledovat postup ve výuce a provádět v ní i testy. Ke každé lekci má učitel navíc k dispozici komplexní didaktické materiály, s návody na diskuzi a s návrhy na navazující aktivity v hodině. Právě i ty často na základních a středních školách chybí.

Zdroj: Nekrachni

Aplikace bude pro všechny studenty základních a středních škol zdarma, to samé platí pro učitele a vedení školy, které bude moci sledovat vývoj finanční gramotnosti na své škole (zcela anonymně). V současné chvíli aplikaci platí partneři projektu – fondy, neziskové organizace, ale také komerční subjekty, jako jsou banky nebo startupy. Nekrachni se už také spojilo s projektem Fondee nebo Abecedou Peněz od České spořitelny. Do budoucna se ale také chce věnovat i individuálnímu fundraisingu.

Cíle projektu

Dlouhodobým cílem projektu je dostat Nekrachni na většinu základních a středních škol České republiky. Každý rok u nás končí střední školu 78 000 studentů, do tří let se projekt chce rozšířit alespoň mezi polovinu z nich. Jeho cílem je být nejen finančním průvodcem pro každého mladého člověka, ale také užitečnou pomůckou pro každého lektora nebo učitele, kterému může aplikace nabídnout zajímavou alternativu výuky a obsahu. Formát kurzů si projekt ověřil na dotazníkovém šetření na několika desítkách studentech základních, středních a vysokých škol. V létě 2022 projekt mimo jiné také chystá několik letních příměstských kempů ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a Středoškolským sněmem.

Aplikace bude dostupná i pro veřejnost, a to jak pro Android a iOS nebo i pro webový prohlížeč. Uživatel si bude kurzy vybírat sám a dostane přístup k obchodu, v němž bude moci peníze získané z lekcí vyměnit za drobné odměny, anebo je poslat na dobré účely – například na výuku finanční gramotnosti v dětských domovech. Projekt je ale určen pro jakoukoli věkovou skupinu, která si chce vylepšit finanční gramotnost či jenom oprášit své znalosti.

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

Kryptosvět netrpělivě vyhlíží regulaci MiCA

Kryptosvět netrpělivě vyhlíží regulaci MiCA

Ačkoliv je většina regulací zprvu vnímána jako potlačování svobody, kryptosvět se na svou první nadnárodní regulaci vyloženě těší. Evropská unie...
18. 5. 2023 – Doba čtení: 5 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce