Reklama

Recenze ORBI: nejen naše finance v jedné apce

16. 11. 2023 – | Doba čtení: 6 min

Zdroj: midjourney

Mezi českými fintechy se před několika měsíci objevil vizuálně zcela jedinečný produkt ORBI. Otevřete si jeho webovky a hned uvidíte slogan „Vaše finance v jedné apce“. My jsme dnes dostali za úkol tento produkt vyzkoušet.

Normální lidé si pod pojmem „finance“ představí svoji banku, možná pak ještě společnost, kde mají hypotéku. Pro ORBI se za financemi ale skrývají především vaše pojistné produkty a ano, neříkejte, že vy máte ve svých pojistkách pořádek 😊ORBI v aktuální verzi obsahuje také možnost sjednání minimálně jednoho investičního produktu, ale celá řada dalších produktů stále čeká na svoji příležitost (tedy dodělání).

ORBI se řadí mezi ty fintechy, které můžete začít používat z pohodlí svého gauče – přes mobilní aplikaci, proto náš první krok začíná právě instalací. A protože naši recenzi zahajujeme na webové stránce na počítači, tak trochu zamrzí, že na stránce nikde není QR kód, který by se dal snadno naskenovat do mobilu. To už je dnes takový instinkt nás mobilních kvé-erkářů. Ale nevadí, najdeme apku na storu a jde se na věc.

První, čeho si uživatelé na storu (Google Play) všimnou, je hodnocení 3,9 hvězdiček z pěti a nějaké ty komentáře. Moc oceňujeme, že lidé z ORBI reagují zejména na negativní komentáře a elegantně si poradí třeba i s hláškami od konkurence. Instalace je svižná, okamžitě přeskakujeme intro texty, které prostě nikdo nečte, i kdyby na nich byl sebedůležitější text, a přihlašujeme se přes Google účet, takže jako správný kosmonauti (ORBI-nauti) máme účet vytvořený opravdu během pár sekund.

Vítejte v ORBI

Vítejte v ORBI je první obrazovka, která naznačuje, co můžeme v apce očekávat, ale je toho tam tolik, že ji opět nečteme, a jdeme dál. Naštěstí druhá screena se také jmenuje Vítejte v ORBI a už je na ní pár tlačítek, která vyzývají k akci. Spustil se malý onboarding, který vysvětlí, co jaké tlačítko dělá. Inu prosvištěli jsme ho kosmickou rychlostí – klik, klik, klik – další onboarding – tentokrát v sekci Finanční zdraví.

ORBI

ORBI je teprve v rozletu, ale už dnes podporuje celou řadu produktů, které si můžete sjednat na jednom místě. Nejprve si vyzkoušíme pojištění v sekci Ochrana rodiny. Hned zkraje to chce poměrně citlivé údaje, ale tomu se asi nedá u finančních aplikací vyhnout. Datum narození, rodinný stav, děti. OK, dejme tomu, že si většina lidí pamatuje narození svých dětí. To je to nejjednodušší, ale v další sekci jde do tuhého – označení existujících produktů. Zaškrtnout existenci produktu, to se zvládne.

Vyplnit finanční rezervu bylo o něco těžší, apka má spoustu drobností, které by šlo vytunit – od zadávání částek (zkuste si trefit 64 000 na táhlu anebo zadat částku 101 tisíc) přes třeba neexistenci Max Banky v seznamu (ano, my zkušenější víme, že to bude Expo… jenže ta už přece neexistuje… nebo jde o nějaké zpoždění při meziplanetárním letu?). Nicméně to jsou drobnosti, ORBI jsme na ně upozornili a dostalo se nám ujištění, že je brzy zkusí zlepšit.

Apka se nezastavila ani před situací, kdy čistý příjem je nižší než výdaje. Pozor, to není chyba, to je skutečnost, to se lidem klidně může stát.

Poznámka redakce: v poslední době celá řada fintechů implementovala komplexnější prověřování klientů, nejspíš si na ně došlápnul regulátor, čili ORBI je z tohoto pohledu zcela v pořádku.

Detaily k existujícím produktům

A nyní o jeden světelný krok dále nebo spíš jednu obrazovku jinde se dostáváme asi k největší bolesti všech možných produktů – jak vyplnit detaily o smlouvách (zejména tedy hypotečních a pojistných), když detaily k nim leží v digitální podobě bůhví kde (asi v nějakém e-mailu nebo aplikaci pojišťovny), anebo možná dokonce v papírové podobě (ale v kterém šuplíku by to tak mohlo být? Nebo možná v krabici? Skříni? Či snad v balíku pro sběrné suroviny?).

Tady přerušíme recenzi, protože bude potřeba vyhlásit celostátní pátrání po smlouvách k produktům… a zatím můžeme přejít na sekci:

Investování

To je jeden z bannerů, které jsou v ORBI k nalezení v sekci s produkty, a ihned nám spouští klasickou investiční rychlokalkulačku. No, je to trochu záhada, jaké investování vlastně ORBI nabízí – jedná se o jejich produkt, nebo produkt třetí strany?  Ale tato záhada je brzy objasněna za použití intergalaktické techniky skryté pod tlačítkem „Pokračovat“. Yes, chvíle napětí… a je to známá parta Wood and Company, vlastník celé řady projektů, jako je třeba fintech Portu.

ORBI

Investiční dotazník je klasika, které se nevyhnete. Trochu zamrzí, že chvilku poté, co jste vyplnili v ORBI výši příjmů, musíte tuto částku vyplnit znovu. A můžeme se jenom ptát, proč pro drobné investování v řádu stokorun či pár tisíc měsíčně musíme uvádět hodnotu svého majetku, ale budiž. Po vyplnění dotazníku jsme se ocitli na motivační obrazovce, kde se objevilo shrnutí zadaných údajů a inspirační výše cílové částky, na kterou můžeme dosáhnout. V příkladu se počítalo s průměrným zhodnocením 7,54 %, těžko říct, jestli to není trochu nadsazené – proti roku 2022 možná ano, proti inflaci 18 % je to zase stále málo.

Zbývá dokončení sjednání, ale to už asi necháme na každém z vás. My už u Wood and Company samozřejmě dávno investujeme.

Zpátky k pojištění

O několik dnů později (pro přesnost se jedná o běžné cca 24 hodin trvající dny na planetě Zemi) jsme se vrátili k zadání detailů o pojištění. Konkrétně mluvíme o životním pojištění – do apky jsme nahráli pdf se smlouvou (mírně nečitelný sken, který nám nabízí pojišťovna na svých webových stránkách). Následně se apka zeptala na několik doplňujících údajů, které podle hlášky apky na smlouvě nejsou. Hm, aplikace se trochu plete, ale nevadí. Pak se potvrdilo ještě pár údajů, které ale naštěstí byly vyplněné již při prvním použití apky, takže šlo jen o rychlé proklikání/potvrzování. Prozatím řekněme známka jedna minus (to minus je za malé fonty).

Drobné překvapení nastalo ve chvíli, kdy se apka ještě jednou zeptala na některé údaje – například hrubý a čistý příjem a adresa. Není to žádný zásadní problém, ale pokud jste se registrovali do ORBI a krátce nato sjednávali tuto smlouvu, může se stát, že něco budete zadávat dvakrát. Část doplňovaných údajů je také na smlouvě, ale chápeme, že automatizované čtení dokumentů je poměrně těžká softwarová disciplína. Zároveň je třeba podotknout, že nikdy úplně nevíte, kde v procesu zadávání informací jste, už skoro na konci, nebo teprve v půlce? A tím interakce s apkou skončila, zbytek prý vyřeší specialista. Už se těšíme, s čím se ozve.

Asi za 24 hodin přišla od specialistky mailová zpráva, kterou lze hodnotit velice pozitivně, byla poměrně jasná, obsahovala střízlivě vytvořenou nabídku, která byla možná přehlednější než podobná nabídka od pojišťovny.

Dodatek redakce asi po 14 dnech: je nutné podotknout, že jsme porovnali nabídku pojištění s jednou velkou domácí pojišťovnou a žádné zásadní rozdíly jsme nenašli. Jak už to tak v dnešní době bývá, pojištění je super složitá věc a na konci stejně rozhoduje jedna jediná typicky česká položka – tedy „výše slevy“. Určitě také můžeme kvitovat, že ORBI získaný kontakt zatím nijak nezneužívá a zadaná e-mailová adresa není terčem e-mailového bombingu, takže za to od nás ORBI získává určitě palec nahoru.

Závěrečný verdikt

ORBI apka odvážně čelí neskutečně velké výzvě: přehledně dostat do jednoho místa celou řadu různorodých produktů – od hypoték přes pojištění až k investicím. Tedy něco, co se zatím nedaří ani bankám. Aplikace skrývá několik částí, které mají sice úžasné grafické rozhraní, ale může se stát, že vám bude chvíli trvat, než se rozkoukáte. Dokonce se v apce dá i trochu zabloudit, jak už to ve velkých aplikacích chodí. Naštěstí od toho tu máme hlavní menu a případně vlevo dole (u Androidu) ikonku domečku.

V hlavním přehledu zatím není dokončena sekce „Důchod“. V době psaní recenze nešlo sjednat ještě nějaké další produkty, ale ORBI je rychle doplňuje, a co platilo před měsícem, už nemusí platit dnes.

Poznámka redakce: podle informací z ORBI sekce „Důchod“ přijde ke konci roku 2023, protože se chystají novelizace, které mohou změnit podmínky sjednávání. Ochrana majetku pak bude v apce ještě dříve.

Na pět hvězdiček z pěti to není. Důvodem je, že od začátku se ORBI tváří jako správce financí, ale spíš je to produktový rádce, takový živý poradce v kapse. Jde čistě o produktový pohled na situaci klienta s možností prověřit stávající smlouvy a sjednat nové. Pokud se lehce zpřehlední navigace a zlepší čitelnost, pak by mohlo jít o nejkomplexnější a možná i nejlepší apku na trhu. Na procenta aktuálně můžeme dát 75 % nebo skoro čtyři hvězdičky z pěti (to je vlastně aktuální hodnocení na aplikačním storu) a do budoucna, kdo ví, třeba i víc.

PS: naše recenze (a ani FinTechCowboys jako celek) nehodnotí ceny jednotlivých produktů, výši slibovaného úročení, níži poplatků ani další parametry, protože taková čísla se mohou neustále měnit a nejsou nositelem inspirace ani inovace, o které nám jde primárně. Na srovnání cen tu máte srovnávače… tedy hm… možná třeba něco jako ORBI 😊

PPS: čte někdo z vás úvodní onboardingové infoscreeny?


Další doporučené články

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

První půlka roku je za námi. Praha se stala centrem kryptoměnových konferencí: ETH Prague a posléze pompézní BTC Prague dělají ve...
1. 7. 2024 – Doba čtení: 3 min
Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Česká kryptoměnová směnárna a burza CoinBank rozšiřuje portfolio služeb o investici do zlata. Novinku jsme mohli poprvé vidět na BTC Prague 2024....
27. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce