Regulace umělé inteligence
29. 8. 2022 – fintechcowboys | Doba čtení: < 1
Velká Británie připravuje vlastní regulaci používání umělé inteligence (AI). Má jít o odklon od původní strategie EU mít jednu společnou regulaci. Zároveň se jedná o reakci na pokrok této technologie, který vede ke zvýšeným obavám z toho, jak se AI používá.
Regulace se má věnovat AI v souladu s šesti principy:
- Ujistit se, že AI je používána bezpečně
- Zajistit, aby umělá inteligence byla technicky bezpečná a fungovala tak, jak byla navržena
- Zajistit, aby umělá inteligence byla náležitě transparentní a vysvětlitelná
- Spravedlnost
- Určit právnickou osobu, která bude odpovědná za AI
- Vyjasnit cesty k nápravě nebo sporu
Reálně se ovšem objevují názory, že tyto principy bude velmi těžké uplatňovat. Nebude jednoduché určit, kdo ve společnostech má být za danou AI zodpovědný, a v některých případech dokonce ani, která společnosti má být za dodržování regulace AI zodpovědná. Někteří experti naznačují určitou paralelu regulace AI s již běžící regulací GDPR, která ve své podstatě funguje velmi retroaktivně. Uživatelé mají právo se ozvat, pokud mají problém s využitím svých osobních údajů, a pak to příslušný poskytovatel digitálních služeb řeší. Ale to v případě AI nemusí stačit.
Další hlasy pak naznačují obavy, že přílišná regulace ze strany Velké Británie, případně EU, zbrzdí pokrok v této oblasti. Z toho by pak mohly těžit země jako Čína, které se s regulací zatím příliš netrápí a naopak je pro ně hlavně zásadní technologický náskok před vyřešením etických otázek.
Zdroj: finextra.com