Reklama

Reportáž: Sedmý ročník Bankathonu je za námi. Jaké to bylo?

1. 10. 2019 – | Doba čtení: 4 min

Od úterý (24. 9. 2019) do čtvrtka (26. 9. 2019) se Praha stala centem fintechu, minimálně pro střední Evropu. V Galerii Mánes se konal sedmý ročník Bankathonu, a to pod záštitou Komerční banky a Finleap Connect. Je skvělé pozorovat, jak Komerční banka začíná šlapat do inovací a jak je ji vidět pořád víc a víc. Už to přestává být  „one corporate show“ v podání České spořitelny. Na našem twitterovém účtu jsme přinesli reportáž v reálném čase v podobě tweetů a na YouTube byl k dispozici i online přenos. V dnešním článku bychom chtěli shrnout naše dojmy z celé akce a nabídnout ucelené shrnutí. 

Vypuklo to v úterý

V úterý odpoledne v Galerii Mánes (mimochodem fantastické prostory, zatím absolutní špička), proběhlo slavnostní zahájení. Celou akcí provázeli moderátoři Martin Sládeček z Komerční banky a Lars Markull z Finleap Connect . V úterý byly týmům představeny soutěžní kategorie, na Bankathonu se jim říkalo tracky. Soutěžící si mohli vybrat z celkem šesti tracků. Byly to Travel Expense Management, Financial Education for Kids, Open Banking for SMEs, Wealth Managment, New Business Models a Multibanking. 

Nejoblíbenější – vybralo si jej nejvíce soutěžících – se stal track Financial Education for Kids (11 týmů), do Travel Expense Management se přihlásily 2 týmy, do Open Banking, stejně jako do Wealth Management pak týmy 3. New Business Models and Multibanking tracky měly každý po 4 soutěžících. Týmy dostaly celou noc na přemýšlení a přípravu svých konceptů. Kódovat se začalo ve středu. 

Středa, den plný hackování

Kavárna v galerii Mánes se ve středu proměnila v místo plné „hackerů“, kteří se ve značně omezeném čase pokoušeli vytvořit použitelný koncept. Kódovat se začalo v 9 hodin ráno a nepřestalo až do 3 hodiny odpoledne následujícího dne. Na účastníky čekala dlouhá noc. Ve středu odpoledne proběhly i prezentace konceptů jednotlivých týmů.  

Vyvrcholení přišlo ve čtvrtek

Čtvrtek byl dnem D, kdy se rozhodlo o vítězích v jednotlivých kategoriích. Vítěz v každé kategorii si odnesl 3 tisíce euro, celkový vítěz pak dostal dalších 3 tisíce euro a speciální cenu ČBA. Ta spočívá v mediálním prostoru v rámci jejího časopisu, kde výherce může uveřejnit článek o svojí firmě či produktu.

Celkově se na Bankathonu rozdalo 21 tisíc euro, a to už je velice slušná suma, pro kterou se vyplatí jednu noc nespat. Zároveň byla udělena i speciální cena IBM. Ve čtvrtek ve 3 hodiny odpoledne se oficiálně ukončily veškeré práce na vývoji a začal oficiální program pro hosty a partnery. 

Oficiální program zahrnoval dvě panelové diskuze 

V první se potkali generální ředitel Komerční banky, generální ředitel České spořitelny a CIO Raiffeisen Bank. Panelové diskuze nejsou náš šálek kávy, moc je nemusíme. Nicméně vize Juchelky, generála Komerční banky, se nám líbila, načrtl myšlenku integrace banky a státní správy, která, pokud to ovšem vše půjde tak, jak má, by nám mohla ušetřit hodně práce. Digitalizace stání správy by dostala novu tvář, ale ne jen tak. Bankovní ID je z našeho pohledu vysvobození od otravného vyplňování a ověřování na různých portálech.

Taky hodně potěšilo, že banky už přestaly omílat zaklínadlo PSD2, z našeho pohledu to totiž nikdy o PSD2 nebylo, vždy šlo spíše o spolupráci s třetími stranami a o tom, aby se banky otevřely, tedy o otevřeném bankovnictví. Nevíme, jestli je to způsobeno procitnutím bank, nebo změnou rétoriky velkých konzultačních firem, ať je to tak či onak, je fajn, že změna konečně nastala. 

Druhého panelu se účastnili Jan Antoš z Trask, Ladislav  Gáťa z Cleverlance, Štěpán Húsek z Deloitte, Jan Choma z IBM, Marcel Gajdoš z VISA a Maria Staszkiewicz z České fintechové asociace. Po pravdě obsah tohoto panelu nám utekl, protože jsme se vydali za vínem. Na první pohled to měl být úkol velice jednouchý, ale ukázalo se, že to bude komplikovanější.  Bohužel víno se začalo podávat až po vyhlášení výsledků, což se nám tedy moc nelíbilo. Naštěstí na baru šlo pití objednat. Čekala nás pěkná jízda a posilnit se byla skoro povinnost!

V 5 začaly prezentace týmů. Každý tým měl na představení svého dema 4 minuty.  Prezentace byly rozděleny do dvou bloků, které oddělovala krátká přestávka. Bylo to brutálně našlapané a můžeme říct, že Tweetovat v reálném čase byla dost fuška. 

Co nás zaujalo

Zaujalo nás hned několik řešení. Mezi prvními byla Etnetera: jednak byla její prezentace zvládnutá velice slušně, ale i myšlenka motivace a gamingu pro děti byla promyšlená.

Dále se nám líbilo 3D prasátko od Trasku. Byla to svěží myšlenka spočívající v tom, jak v digitální době dítě aspoň trochu oddělit od mobilního telefonu a ukázat mu, že existuje i něco jiného.

Zajímavý byl nápad od kluků ze ZIMA, kde byla do řešení integrována i rozšířená realita. Bohužel na úspěch to chtělo ale něco víc. 

Pro vývojáře bude určitě zajímavá platforma od České spořitelny, která poskytuje na githubu open API pro otevřené bankovnictví.

V kategorii Multibankingu byl zajímavý i přístup týmu Komerční banky, který vytvořil aplikaci pro život ve společnosti bez hotovosti a umožnil „adopci zvířátek“.

Nám osobně se pak líbila myšlenka z Money Kitten, kteří chtějí s aplikací učit naše děti nejen šetřit, ale i investovat.

No a protože hodně cestujeme a vyplňování žádostí o víza a dokládání příjmu patří k našim skutečně „oblíbeným“ činnostem, ocenili jsme také řešení týmu Team #1, který za použití blockchainu vytvořil „doklad o dostatečném zůstatku“, u nějž však bylo zachováno také uživatelovo soukromí. Moc fajn nápad. 

Pěkná byla i myšlenka hypotéky na blockchainu, ale upřímně toto řešení bylo trochu vytrženo z celého procesu. Pokud si někdo prošel procesem žádosti o hypotéku, tak ví, že bolístek je tam více než jen úschova finančních prostředků a jejich následný transfer po splnění určitých podmínek.

Náš názor je ale dost irelevantní. Rozhodovalo se jinde a tady máme výsledky: 

Hlavní cenu vyhrála Etnetera se svojí aplikací pro děti.

  • Travel Expense Management – IBM Bears
  • Financial Education for Kids – Etnetera
  • Open Banking for SMEs – Banklifting
  • Wealth Management – Money Kitten
  • New Business Models – Bankagram
  • Multibanking – KaBe

Monochromatický pohled aneb co zlepšit

Osobně nám vadila monochromatická porota. Žádné ženy?! To dost nechápeme. Výmluvy, že český rybníček je malinký, nebereme, máme spoustu skvělých žen, které se v technologiích vyznají a určitě by svým pohledem komisi obohatily. 

Další chybou byla absence zástupce z fintechového startupového světa. Asi se ptáte, co si pod tím představit. Víc zapojit fintechovou komunitu, ať už v ČR, tak v Evropě.  Evropa má spoustu zajímavých vycházejících startupových hvězd, které můžou inspirovat a ukázat cestu k jiným způsobům uvažování. Tyto akce mají hlavně inspirovat a pomoct „kravaťákům“ přemýšlet jinak. 

Každopádně hodnotíme akci jako velice vydařenou, vládla tam úžasná atmosféra, která se dala srovnat s velkými světovými akcemi. Velká pochvala pro organizátory!

Bonusem pak bylo, že jsme se dozvěděli, kdo stojí za účtem @csas_devs od České spořitelny, a konečně poznali novou posilu ve @Wultra @TerezaGagnon. Na druhé straně jsme prošvihli drink s Raiffeisen Bank. Člověk nemůže mít vše, že ano :)?

Jaké byly vaše dojmy? Co se vám líbilo? Co byste naopak vzkázali organizátorům, aby zlepšili pro příště? Pište na náš Twitter @fintechcowboys. Předem děkujeme na názor. 

Další doporučené články

Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport nově umožňuje svým klientům obchodovat kryptoměny. V současnosti mají registrovaní klienti Tipsportu a Chance možnost prostřednictvím elektronické peněženky Pluso fungující na...
27. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
České fintechy Q1 2024 – díl druhý

České fintechy Q1 2024 – díl druhý

Dnes vám představíme druhou čtveřici fintechů, které jsme aktuálně přidali na náš přehled. Tentokrát je každý úplně z jiného ranku a jde...
13. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
České fintechy 2024 – Q1

České fintechy 2024 – Q1

S novým rokem vám opět přinášíme aktualizaci přehledu českých fintechů a zase jedeme na pozitivní vlně, protože jejich nový počet je...
5. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
Únor 2024 na FintechCowboys

Únor 2024 na FintechCowboys

Další zimní měsíc s jarními teplotami je za námi, a přestože se jednalo o krátký únor, stihli jsme toho z fintechu zaznamenat víc než...
1. 3. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce