Rok 2018: Co přinesl pro český fintech
17. 12. 2018 – fintechcowboys | Doba čtení: 4 min
Rok 2018 ukrajuje poslední dny, a tak se nabízí logická bilance toho, co nám letošek přinesl. Byl to rok, do kterého se vkládalo hodně nadějí a my vám dnes přinášíme jeho stručné zhodnocení. Dovolili jsme si použít text od Tomáše Dunovského, jehož recenzi jsme obohatili o náš pohled, nicméně nás i tak velmi zajímá váš názor.
Jak vy, naši čtenáři, vnímáte rok 2018? Co zásadního přinesl, co byste rádi vypíchli? Pište na náš Twitter: za každou konstruktivní zpětnou vazbu budeme vděční. Teď už ale neztrácejme čas a podívejme se na Tomášův text.
Před rokem jsem měl tu příležitost začít navštěvovat Českou spořitelnu. Tehdy jsem ji neměl ani moc rád, protože na mě působila jako paralizovaný kapr, který se snaží tvářit jako dravá štika. S nástupem PSD 2 a po pár měsících práce mi došlo, že jsem sice daleko od pravdy, ale ne zas tak daleko. Jen jsem na to blbě koukal.
Ve Spořce ten problém není…
Celý industry má trochu obrnu.
Ta nová legislativa měla zatřást Evropou. Tsunami měla narazit na krušnohorské hranice a převalit se přes Prahu až do Frýdku Místku.
To se ale nestalo… Teda, pokud si položíte dvě základní otázky:
- Co se za ten rok v bankovnictví a fintechu změnilo?
- A co by se vůbec mělo měnit?
A na obě je z mého úhlu pohledu stejná odpověď:
Not much.
Co se za ten rok v bankovnictví a fintechu změnilo?
Nevšiml jsem si žádného nového produktu, který by otřásl světem a změnil pravidla hry. Akorát několik bank si všimlo novějších technologií, kterých začalo využívat (pokud jim to jejich legacy systémy dovolily).
Neo-banky jako Revolut nabízejí služby zdarma na úkor supportu na úrovni:
Ahoj, já jsem Tomáš a dneska mám druhou směnu na kase v Tescu. Koukejte jak jsem příjemnej.
A to jsme se ještě nedostali do Facebook/Google fáze, kdy začnou prodávat bankovní data. Aktuálně to za něj dělá Mastercard… Takže velký špatný.
A co by se vůbec mělo změnit?
Znovu: Not much.
Bankovní domy v ČR jsou bezvadný. Jsou bezpečný, nemají problém s kapitálovou přiměřeností, prochází všemi různými testy na výbornou a neperou špinavý prachy jako naši němečtí nebo severští sousedé.
Mám-li peníze na účtě a někde platím, platba se v pohodě provede. Pokud bych měl zájem o nějaký kreditový produkt, určitě by mi moje (nebo jiná banka) nějaký nabídla. To samé platí, kdybych potřeboval nějaký palivo do firmy. Investice nebo snad cokoliv, co bych si mohl vymyslet…
Chvály není nikdy dost – co se mi líbí:
- Že za ten rok opět nedošlo k problému, který by měl plnit titulky novin. Žádná banka nebankrotuje.
- Research tým České spořitelny. Jejich tweety se opravdu bavím a je jen škoda, že ten obsah necpou na nějaký vlastní medium ve formě videí
- Featury mobilního bankovnictví Air Bank. Už mi chybí jen investice a jsem spoko.
- Komunikace Air Bank na sociálních sítích. Připomíná mi to Alzu
- Wultra (bývalý Lime) dělá cool věci. Ostatní CZ fintech, co se týče zajímavosti produktu, jim nesahá ani po kotníky.
- Fintech Cloud – pokud bude někdy fungovat.
- Zonky Times. Ten obsah píšou fakt lidi…
Co by se mi líbilo, kdyby se změnilo:
- Aby Air Bank se chytla příležitosti, které API nabízí.
- Aby proces otevření bankovního účtu a všech dodatečných produktů pro FO a PO bylo možné udělat čistě digitálně.
- Přístup bank vůči obchodníkům s kryptoměnami. Sorry, ale neotvírat jim účty je zhovadilost.
- Větší rychlost v implementaci těch pěkných vychytávek. To je ten důvod, proč i Creative Dock si myslel, že může tady uspět. V zemi, kde banking je solved problem.
- Větší otevřenost (souvisí s předchozím bodem).
- A upřímně, trochu mi tady chybí nějakej leadership… zdá se mi, jako by všechny domy jely udržovačku, namísto toho, aby se snažily urvat 50% trhu za 3 měsíce. Což je tak trochu přístup Revolutu.
Pokud mi věnujete pár vteřin na odpověď, budu rád
- Stalo se podle vás v bankovnictví nebo mezi fintechy něco zajímavého?
- Používá někdo Twisto náramek?
- Chceme vůbec nějaký chat boty? Z pohledu bank chápu, ale z pohledu jejich klientů?
Tomášův text je komplexní, i tak bychom k němu rádi doplnili pár postřehů a momentů, které utkvěly v paměti nám.
1.) Platba nositelnou elektronikou
Moneta jako první česká banka představila v září podporu plateb nositelnou elektronikou, neboli hodinkami. Už není potřeba mít s sebou cokoli jiného než hodinky na ruce a zvládnete i vánoční nákupy (avšak nezapomeňte si nastavit dostatečně vysoký limit :d). Monetu následovala Komerční banka, která svoji platbu hodinkami FitBit a Garmin uvedla 10 týdnů po ní.
2.) Richee aneb první multibankovní aplikace od Creditas Bank
Richee (a naše první dojmy z aplikace) je ukázkou toho, jak i malá banka může ve světě financí inovovat, a tak pozitivně ovlivňovat celý trh. Po pravdě jsme čekali, že s podobnou aplikací přijde na trh banka velká, která si takovou příležitost nenechá ujít, bohužel (bohudík?) jsme se zmýlili. Je vidět, kde sedí vizionáři.
3.) Spendee je fintechová společnost, která nám v posledním roce dělá velkou radost
Od naší první recenze ušla velký kus cesty a hezky je to vidět na její aplikaci. Spendee letos od Google dostala cenu za nejlepší aplikaci roku 2018 ve své kategorii. To ale není všechno: Spendee je historicky prvním fintechem, který získal licenci PSD2. Byla to cesta dlouhá, trvala přes 10 měsíců, ale společnost vytrvala. Gratulace.
4.) Kryptoměny mají za sebou velmi těžký rok
Z trhu se vytratilo množství spekulantů, kteří věřili, že strom, neboli cena bitcoinu a dalších kryptoaktiv, poroste do nebe. S velkou radostí proto sledujeme, že inovace tento trend nezastaví. V Čechách byl představen první bankovní účet, který umožňuje obchodování s bitcoinem. I banky se začínají připravovat na to, že bankovnictví v budoucnosti bude mít úplně jinou podobu.
5.) Mobilní aplikace Zonky
Možná si řeknete, že to není nic nového, z našeho pohledu je to však znamení, že nejúspěšnější fintechový projekt v Čechách pořád investuje do rozvoje a nenechá se zastavit počátečním úspěchem.
Ne vždy se ale všechno podaří. Co se tedy letos až tak úplně nepovedlo?
1.) Pro Petra Matouška bude mít pojem fintech příchuť asi trochu trpkou
V roce 2018 totiž padl už druhý jeho fintechový projekt. Nejdřív to bylo Benefi, nově pak Rentiero. Matouškovi ale slouží ku cti, že přesto, že Benefi už nové půjčky neposkytuje, stávající zákazníci mají vyplacené odměny a pokračuje i vymáhání pohledávek. Věříme, že Petr příště přijde s projektem, který bude pecka. Víte, co se říká: do třetice všeho dobrého.
2.) Apple Pay, službu, na niž všichni čekáme
A co zmínit na závěr? Co třeba Apple Pay, službu, na niž všichni čekáme a jejíž uvedení na českém trhu se stále odkládá. Banky svorně tvrdí: „to my ne, to Apple“, na druhou stranu – hrnuli byste se do inovace, o které víte, že vám ze zisku ukrojí pořádný kus? Věřte mi, že ne. Psalo se, že to bude koncem roku. Dámy a pánové, nebude! Nově se mluví o prvním kvartálu roku příštího (únor – březen 2019). Tak uvidíme, jestli to klapne!
Napadají vás projekty, na které jsme my nebo Tomáš zapomněli? Pište prosím na náš nebo Tomášův Twitter.