Reklama

Stále více lidí investuje do P2P půjček

12. 4. 2021 – | Doba čtení: 3 min

bankovky
Zdroj: redakce

Investování do zajištěných půjček přestává patřit mezi alternativní investice, ale šíří se mezi běžnou veřejnost. Zkušení investoři tvoří na tomto rychle se rozvíjejícím investičním poli už pouze necelou pětinu. Vyplývá to z online průzkumu investiční platformy Bondster. Jaké jsou jeho výsledky a kam všude se dá v dnešní době investovat se dozvíte v tomto článku.

Finanční gramotnost velí nenechávat našetřené peníze pod polštářem, kde kvůli inflaci postupně ztrácejí na hodnotě. Vedle dnes již tradičních spořících nástrojů, jako jsou spořicí účty či penzijní fondy, u nichž však výnos často nepřekoná míru inflace, stále více lidí využívá dynamičtější zhodnocení formou investic do půjček.

Široká veřejnost půjčuje lidem i firmám

Poslední dva tři roky jsou velice populární investiční platformy peer-to-peer (P2P), které fungují na principu sdílené ekonomiky a umožňují široké veřejnosti investovat do půjček lidí nebo do úvěrů firem. Jednou z největších P2P platforem ve střední Evropě je česká platforma Bondster.cz, dvojka na online investičním poli hned po mediálně známé společnosti Zonky.

Nicméně v České republice působí více takových platforem a jejich přehled můžete najít na naší fintechové mapě.

Průzkum mezi P2P investory

Data z průzkumu mezi 513 investory na portálu Bondster ukazují, že nemusíte být zrovna ostřílenými investory, abyste mohli začít zhodnocovat své finance investováním do půjček. Lidé, kteří by se označili za zkušeného investora, tvoří pouze 18 % všech dotázaných. Ostatní se vnímají spíše jako méně zkušení nebo dokonce jako začátečníci.

Odpovědi respondentů dále ukázaly, že jsou ve svém investování opatrní a investiční riziko diverzifikují mezi více nástrojů současně. Ačkoliv se rozhodli pro dynamičtější způsob zhodnocení formou investic do půjček, většina z nich využívá i tradiční spořící nástroje. Mezi nejčastěji používané patří spořicí účty, penzijní fondy a dále pak také stavební spoření. Pouze 10 % z dotázaných uvedlo, že jiné nástroje nevyužívá.

sporeni investice
Graf 1 – Jaké jiné, „tradiční“ spořící nástroje využíváte? (volitelných více možností), zdroj: Bondster

Diverzifikace investic je velmi důležitým a účinným nástrojem pro snížení rizika ztráty. V praxi to jednoduše znamená, že investor nevloží veškeré finanční prostředky do jedné jediné investice, ale své finance plošně rozprostře. Investorům navíc doporučujeme, aby své portfolio diverzifikovali i jinde. Do oblasti P2P by měli směřovat maximálně třetinu svého kapitálu, přičemž i tuhle třetinu by měli mít diverzifikovanou mezi několik půjček od různých poskytovatelů úvěrů,“ říká finanční analytik Bondsteru Vladimír Vála.

Investoři oceňují vysoký výnos

A co konkrétně investory z široké veřejnosti na investování do P2P půjček láká? Respondenti nejvíce oceňují vysoké zhodnocení a ochranu před inflací – průměrný výnos na platformě totiž dosahuje 15 %. Dále si pochvalují získání stabilního pasivního příjmu. Nemalá část investorů si touto cestou plánuje své přilepšení k důchodu. Z odpovědí dotázaných navíc vyplývá, že očekávají, že P2P trh bude v letošním roce i nadále růst. Přičemž odpověď, že trh bude růst, uvedlo celkem 51 % respondentů, 35 % očekává, že bude stagnovat, a pouhých 14 % si myslí, že trh poklesne.

predikce vývoje investic
Graf 2 – Jaký vývoj P2P trhu podle Vás nastane v roce 2021, zdroj: Bondster

Možná i právě proto bezmála 70 % všech respondentů využívá více P2P platforem současně. Navíc 89 % dotázaných uvedlo, že objem investovaných prostředků do P2P zachová, nebo dokonce zvýší. Pouze 9 % uvedlo, že investice sníží a jen necelá 2 % respondentů do P2P v následujícím roce investovat nebudou vůbec.

strategie investování 2021
Graf 3 – Jakou strategii v rámci P2P plánujete mít v roce 2021?, zdroj: Bondster

Jaké vlastnosti očekávají investoři od investičních platforem?

Drobní investoři především kromě zajímavého výnosu oceňují možnost zpětného odkupu v případě, že dlužník nesplácí půjčku. Samozřejmostí je rozmanitá nabídka a možnost investice vhodně diverzifikovat.

Mnoho investorů do P2P půjček si rovněž chválí to, že investování je zábava. Stovky z nich baví prakticky každý den kontrolovat investiční účet a zjišťovat, kolik vydělali s tím, že vydělané peníze na platformě zase reinvestují. Mezi hlavní výhody tohoto investování patří, že s ním může začít prakticky kdokoliv a online z pohodlí domova.

Zdroj: tisková zpráva Bondster

Foto: archiv redakce

Další doporučené články

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

První půlka roku je za námi. Praha se stala centrem kryptoměnových konferencí: ETH Prague a posléze pompézní BTC Prague dělají ve...
1. 7. 2024 – Doba čtení: 3 min
Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Česká kryptoměnová směnárna a burza CoinBank rozšiřuje portfolio služeb o investici do zlata. Novinku jsme mohli poprvé vidět na BTC Prague 2024....
27. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce