Reklama

Švédská centrální banka požaduje legislativu na ochranu hotovosti

25. 3. 2024 – | Doba čtení: < 1

Zdroj: dailysabah.com

Přestože používání hotovosti ve Švédsku stále klesá, je podle guvernéra Švédské centrální banky – tzv. Riksbank – potřeba přijmout legislativu, která zajistí, aby lidé mohli platit bankovkami a mincemi.

Švédsko, které je často chváleno jako země, která je na dobré cestě stát se bezhotovostní společností, zaznamenalo podle zprávy Riksbank v roce 2023 pokles množství bankovek v oběhu o 10 %. Ne všichni si ale tento trend chválí – 44 % Švédů nyní uvádí negativní postoj k poklesu používání hotovosti, zatímco v roce 2022 to bylo 36 %.

Podle centrální banky by banky měly povinně přijímat od lidí vklady v podobě bankovek a mincí, což se v současnosti neděje. Riksbank také bije na poplach v souvislosti se správou hotovosti a upozorňuje, že v současné době existuje v zemi pouze jedna soukromá společnost, která přepravuje fyzické peníze do maloobchodních podniků a z nich. Ve své zprávě uvádí, že vláda by měla připravit návrhy, jak Riksbank a komerční banky mohou zajistit přepravu hotovosti, pokud se současný systém zhroutí.

Banky a další poskytovatelé platebních služeb by mezitím měli přizpůsobit své služby lidem, kteří mají potíže s používáním digitálních technologií. Pro zjednodušení plateb a identifikace by se mohla více nabízet technická řešení, jako je biometrie. Centrální banka je také znepokojena počtem osob a podniků, které nemají přístup k platebním účtům, protože jsou považovány za rizikové klienty. Banky by podle zprávy měly místo toho nabízet více účtů s omezenými funkcemi.

Erik Thedéen, guvernér Riksbank, uvedl: „Platby musí fungovat pro každého. V dlouhodobém horizontu mohou být všechny platby digitální – do té doby však hotovost hraje důležitou roli. Potřebujeme legislativu, která zajistí, že hotovost bude možné používat k placení. Banky také musí zajistit, aby mělo více klientů přístup k platebním účtům. To jsou důležité předpoklady pro to, aby dnes i v budoucnu mohl platit každý.“

Zdroj: finextra.com

Další doporučené články

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Třetina Američanů si kontroluje denně svůj bankovní zůstatek. V České republice vzhledem k naší náchylnosti k moderním technologiím to může být ještě větší...
12. 7. 2024 – Doba čtení: 2 min
Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

První půlka roku je za námi. Praha se stala centrem kryptoměnových konferencí: ETH Prague a posléze pompézní BTC Prague dělají ve...
1. 7. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce