Reklama

Už žádný bankomat bez hotovosti

10. 9. 2020 – | Doba čtení: < 1

atm

Také se Vám stalo, že jste přišli k bankomatu pro hotovost a požadované bankovky nebyly k dispozici? V HSBC v Hongkongu vytvořili nástroj na bázi AI, který by měl takové situace předvídat a zabránit jejich výskytu.

Banka má v Hongkongu síť 1200 bankomatů, na kterých bude nástroj vyzkoušen. Nástroj využívá online data z bankomatů a prediktivní učení (machine learning) pracující s mnoha faktory a okolnostmi jako jsou sezónní výkyvy, vliv státních svátků, veřejných akcí, polohy bankomatu. Dále se počítá s aktuálními trendy a uskutečněnými výběry a to vše s cílem včas identifikovat, kde, kdy, kolik peněz a v jakých bankovkách je potřeba doplnit do ATM.

Nástroj má prezentační vrstvu, která ukazuje aktuální data, a umožňuje dynamicky reagovat na aktuální situaci. Zlepšení bude markantní. Z původního času, který mohl u některých bankomatů dosahovat až 36 hodin mezi vyčerpáním bankovek a jejich doplněním se banka hodlá dostat na 15 minut.

“iCash je opravdu digitální řešení, které mění hru. Minimalizuje se množství bankomatů bez hotovosti, což zvýší zákaznickou spokojenost. Zároveň se díky němu daří optimalizovat práci externích agentur, které doplňování hotovosti zajišťují,” říká Chris Trill, vedoucí pracovník HSBC. “A jako další vedlejší efekt se ukazuje také snížení možnosti loupeže peněz při jejich převozu a doplňování.”

Banka si aplikaci iCash vyrobila kompletně vlastními silami a co je zajímavé, nejenom se dosáhlo zkrácení času doplňování hotovosti, ale také se dosáhlo znatelné optimalizace času externích pracovníků, kteří toto doplňování provádí. Banka uvádí, že se uspořilo asi 15% nákladů na doplňování. Ve výsledku tedy má společnost kvalitnější službu pro zákazníky a ještě dosahuje úsporu asi jednoho milionu dolarů ročně.

Roll-out na další trhy na sebe zřejmě nenechá čekat.

Zdroj: finextra.com

Foto: od Johny vino na Unsplash

Další doporučené články

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Spring Labs přináší fintechového (AI) kopilota

Třetina Američanů si kontroluje denně svůj bankovní zůstatek. V České republice vzhledem k naší náchylnosti k moderním technologiím to může být ještě větší...
12. 7. 2024 – Doba čtení: 2 min
Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

První půlka roku je za námi. Praha se stala centrem kryptoměnových konferencí: ETH Prague a posléze pompézní BTC Prague dělají ve...
1. 7. 2024 – Doba čtení: 3 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora