Reklama

Visa vydala ve střední a východní Evropě více než 100 milionů tokenů

17. 4. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: Visa

Lidé stále častěji platí bezkontaktně – ať už kartami, nebo chytrými telefony či hodinkami. To by bez tokenizovaných karet uložených v těchto zařízeních nebylo možné. Nyní se tokeny stále častěji využívají i při online platbách. Mimo jiné i proto vydala Visa Token Service (VTS) ve střední a východní Evropě více než 100 milionů tokenů (jedná se o mnohem vyšší číslo, než je počet fyzických karet Visa v tomto regionu).

Tokeny nahrazují údaje o platební kartě a mění je na neprolomitelný kód. Každý token je jedinečný, nelze jej zneužít a díky tomu jsou údaje o kartě chráněny. Tokeny se generují automaticky, například když uživatel uloží údaje o kartě do streamovací služby, internetového obchodu nebo do digitální peněženky v chytrém telefonu. Pro jednu platební kartu může být vygenerována celá řada tokenů, každý z nich má jedinečné číslo a může být použit výhradně pro aplikaci nebo zařízení, ve kterém je uložen.

Tokeny nejspíše brzy prolomí cestu ke zcela novým platebním řešením a metodám. Díky tokenizaci a dalším technologiím, jako je biometrie, může být placení automatizováno do té míry, že se pro zákazníky stane téměř nepostřehnutelným.

Tokeny v celosvětovém měřítku pomohly v prvním čtvrtletí roku 2023 u 2,4 milionu obchodníků ke zvýšení míry schválení o 3 % a snížení míry podvodů o 30 % u plateb na internetu. V prosinci 2022 rostl objem tokenizovaných transakcí ve střední a východní Evropě v meziročním srovnání čtyřikrát rychleji než všechny ostatní transakce Visa v regionu.

Tokeny jsou opomíjenými hrdiny e-commerce, výhody přitom přinášejí jak vydavatelům, acquirerům, obchodníkům, tak i spotřebitelům. Tokeny pomáhají omezit podvody na internetu, zároveň ale mohou nabídnout mnohem více. Tato technologie umožňuje rychlejší a flexibilnější způsoby placení,“ řekl Jakub Kiwior, regionální výkonný ředitel pro střední a východní Evropu ve Visa.

Výhody tokenizace

Díky tokenizaci nemusí kupující při každé návštěvě daného e-shopu uvádět údaje o své kartě, čímž je nákup rychlejší a pohodlnější. Obchodníkům zase toto řešení pomáhá snížit procento nedokončených transakcí a zvýšit loajalitu zákazníků. Díky řešením, jako je Click to Pay, navíc spotřebitelé nemusí své karty tokenizovat v každém internetovém obchodě zvlášť.  

„Tokenizace je základní technologií řešení Click to Pay, které umožňuje rychlé, jednoduché a bezpečné online platby. Zákazníci využívající tuto službu zadají informace o své kartě a dodací údaje pouze při první transakci. Od tohoto okamžiku jsou jejich citlivé údaje bezpečně uloženy, a mohou tak s Click to Pay nakupovat v jakémkoliv e-shopu, který tuto funkci umožňuje a má u pokladny ikonu Click to Pay,“ popisuje Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Česko, Maďarsko a Slovensko.

V loňském roce byla ve střední a východní Evropě míra schválení transakcí s tokenizovanými kartami Visa vyšší než u všech ostatních transakcí Visa v regionu. To přispívá ke zvyšování tržeb obchodníků a šetření nákladů spojených s podvody. Na konci prosince 2022 překročil počet tokenů vydaných celosvětově prostřednictvím služby Visa Token Service 5,3 miliardy, což je téměř dvojnásobné meziroční zvýšení.

Zdroj: tisková zpráva

Další doporučené články

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

InvestNight, která se koná 6. března 2024, letos slibuje pokrýt spoustu témat od nejnovějších trendů v oblasti tradičních a alternativních investic, optimalizace daní...
22. 2. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce