Zrodil se FaceCoin. Pardon, Libra! Facebok představuje koncept globální superměny
19. 6. 2019 – fintechcowboys | Doba čtení: 4 min
Facebook Libru představuje jako nástroj chudých, kteří si nemůžou dovolit bankovní služby. Zároveň se netají myšlenkou, že chce přinést první skutečně globální měnu, která bude dostupná pro každého a bude skutečně decentralizovaná, ale na druhou stranu stabilní jako třeba dolar.
Než začneme, shrňme si pár základních faktů:
- Spuštění: Libra by měla být dle slov Facebooku spuštěna příští rok, tj. v roce 2020.
- Penetrace: Každý uživatel Facebooku dostane svoji virtuální peněženku (zvanou Calibra), se kterou bude moci nakládat. To ale nakonec asi kvůli regulaci nebude pravda, ale o tom později.
- Typ: StableCoin, tj. nepůjde o spekulativní aktivum (prý jako Bitcoin), ale o aktivum stabilní, s nízkou volatilitou.
- Technologie: Libra Blockchain, je postaven na WMware Hot Stuff frameworku. V překladu to znamená rychlé a dobře podporované transakce.
27 velkých hráčů, ale žádná banka, to je Libra Association
Libra nebude provozována Facebookem. K tomu účelu vznikla nezisková organizace s názvem Libra Association, která má 27 partnerů a která bude dohlížet a zastřešovat vývoj nové měny. Mezi partnery jsou velké investiční firmy, neziskové organizace, krypto firmy, telekomunikační společnosti a technologické firmy, jmenovitě se jedná o Coinbase, Mastercard, Visa, eBay, PayPal, Stripe, Spotify, Uber, Lyft anebo Vodafone. Nevím, jestli jste si také všimli, ale my nevidíme ani jednu banku. Náhoda?
Žádné spekulace, stabilita nadevše
Jak již bylo řečeno na úvod, Libra má mít velmi nízkou míru volatility. Volatilita je tím, proč lidé kryptoměny kupují, aby na nich vydělali peníze. Libra však má být jiná. Není určena ke spekulacím. Cena Libra tokenu bude navázaná na měnový koš + dluhopisy firem, v němž budou zastoupené významné světové měny / společnsoti. Tento koncept není ničím novým, je známy od 60. let a tento mix teoreticky zabezpečí větší stabilitu, než má třeba americký dolar. Z našeho pohledu je umístění centrály do švýcarské Ženevy už jen takovou třešničkou na dortu stability nově měny.
Libra konkurencí WeChat, Apple Pay a dalších
Nebudeme si nic nalhávat. Přesouvaní peněz z místa na místo, od jednoho zákazníka k druhému BYLO a vždy BUDE lukrativním byznysem. Ví to WeChat, ví to Apple, ví to Facebook a vědí to i banky.
Pokud Libra uspěje, bude velkou konkurencí pro bankovní společnosti.A není to nemožné, podobné věci jsme byli svědkem například v Africe, kde M-Pesa dosáhla úžasných čísel právě u lidí, kteří si klasické (a drahé) bankovní služby nemohli dovolit.
Peněženky pro všechny, nebo raději ne?
Facebook se snaží pojmout novou měnu od začátku hodně globálně a tvrdí, že v době jejího spouštění k ní bude mít přístup 1,7 miliardy lidí, což je 31 % obyvatel planety. Libra jim umožní minimalizovat bankovní náklady a maximalizovat výhody možnosti využívat luxusu bankovních služeb.
Základem myšlenky je digitální peněženka Calibra, která bude uchovávat digitální tokeny. Calibra bude přímo integrovaná do Facebook Messengeru a do aplikace WhatsApp. Avšak časem se objeví i samostatné aplikace pro iOS a Android. Calibra bude dále použita i pro vývoj dalších finančních produktů a měla by být dostupná napříč všemi zeměmi.
Realita ale nebude tak jednoduchá, a to i přes to, že produktovým šéfem měny se stal Kevin Wall (známého z podobných pozic u Twitteru nebo Instagramu).
Všudypřítomná regulace. Libra to nebude mít lehký
Libra má zatím v Americe zelenou, ale je otázkou, jak se k ní postaví další regulatorní úřady například v Indii, která jen před krátkou dobou zabouchla dveře svému vlastnímu kryptoměnovému projektu. Předpokládá se, že v době spuštění bude mít Libra volnou ruku jen na 12 trzích.
Jen na ukázku několik reakcí: pár hodin po uveřejnění plánů Facebooku se francouzský ministr financí Bruno Le Maire vyjádřil, že Libra by neměla být v žádném případě vnímána jako náhrada tradiční měny.
Mark Carney, guvernér Britské národní banky, byl mírnější a řekl, že je potřebné být otevřený novým technologiím, zároveň však dodal, že projekt bude velice bedlivě sledovat.
A co banky?
Facebook dost vehementně odmítá, že by měl být jakoukoli konkurencí bankám jako takovým. Říká, že jeho cílem je snížení transakčních nákladů a přivedení miliardy klientů, kteří následně budou chtít spořicí účty, půjčky a další bankovní produkty, jež Facebook sám nabízet nechce. Je to ale skutečně tak?
Nechce Libra jen opakovat obrovský úspěch WeChatu, kterému se podařilo z bankovního sektoru „vycucnout“ pěknou část transakční likvidity a přesunout si ji doslova na svoje servery? A co ty řeči o stabilitě měny, není to jen další krok k vytvoření tak dlouho očekávané „měny pro internet“? Nevíme, jak to připadá vám, ale podle nás není angažovanost společností VISA a Mastercard (a hlavně jejich platební infrastruktury) jen náhoda.
Nejdůležitější na závěr. Důvěra
Nebyli jsme tady už jednou? Někteří si asi pamatují, že Faceebok už digitální měnu zkoušel. Jmenovala se Facebook Credit, avšak ani ne po roce byl celý její projekt odpískán kvůli nezájmu. Libra není žádný vedlejší projekt sociální sítě, je něčím, co určí její budoucnost.
Pokud bude Libra úspěšná, začnou se na ni nabalovat další a další služby. Avšak aby úspěšná byla, musí mít důvěru svých uživatelů. Ti musí věřit, že jejich data jsou v bezpečí: o to víc, že teď půjde o jejich peníze.
Je Facebook důvěryhodný partner? Jsou u něj moje data/peníze v bezpečí? Střeží a chrání je? Kdybychom chtěli být hodně ironičtí, řekli bychom, že důvěra je už asi to úplně poslední, co banky chrání před technologickými firmami. Pokud bude prolomena i tato poslední bariéra, mají tyto firmy vyhráno. Bude to Libra? To nevíme. Rozhodnou uživatelé a jejich ochota riskovat vlastní peníze.