Reklama

88 % Čechů neví, jaké poplatky si banky účtují v zahraničí

Více než polovinu (54 %) z celé útraty v zahraničí platí Češi hotovostí dovezenou z domova, 29 % zaplatí kartou a 17 % si vyberou z bankomatu v zahraničí. Denní výdaje na místě jsou na rodinu v průměru 1 350 korun

2. 7. 2018 – | Doba čtení: 2 min

Dle průzkumu, který si nechala zpracovat platební společnost Twisto, je důvodem dominující hotovosti strach z nefunkčnosti karty, vysokých poplatků a nevýhodných kurzů. Jak průzkum ukazuje, Češi opravdu poplatky neznají. Alespoň částečně popsat poplatek za platbu kartou v zahraničí umí jenom každý osmý Čech, tedy 12 %. Průzkumu, který pro Twisto realizovala renomovaná agentura Perfect Crowd, se na počátku června zúčastnilo 619 respondentů.

Cílem průzkumu bylo zjistit platební návyky Čechů v zahraničí a ověřit si, do jaké míry platí kartami a jaké mají informace o případných poplatcích.„České banky si typicky ke každé platbě v zahraničí účtují skrytý poplatek v řádu jednotek procent, což, jak průzkum ukázal, většina Čechů neví. Jenom každý zhruba osmý dotazovaný uměl popsat, jak poplatek za platbu kartou vypadá. Banky fakt, že si poplatky účtují, bedlivě skrývají.

V Twistu bojujeme proti skrytým poplatkům, proti vykradení bankovních účtů vlivem zneužití karty a proti netransparentnosti bank, proto si s Twisto Premium žádná procenta v zahraničí neúčtujeme, okamžitě po platbě vidí zákazník notifikaci o výši platby i informaci, kolik oproti běžné bankovní transakci ušetřil, dále pak je možné v mobilní aplikaci kartu bez problému zablokovat v případě jejího zneužití. V případě zneužití karty v zahraničí, které se stalo pěti procentům dotazovaných, je výhoda, že Twisto karta není navázána na bankovní účet. Tímto průzkumem chceme na praktiky bank ve vztahu k zatajovaným poplatkům upozornit,“říká k datům Michal Šmída, zakladatel a CEO Twista.

K platbám kartou v zahraničí jsou více nakloněni muži a méně se bojí případné nefunkčnosti karet či poplatků. 45 procent žen se obává, že karta nebude v zahraničí fungovat, tuto obavu s nimi sdílí 37 % mužů. Vysokých poplatků se obává 43 % žen, v případě mužů to je 36 %. Nevýhodného kurzu se bojí 36 % žen a vedle toho jenom 29 % mužů.

Směnárnu před odjezdem navštíví 74 % Čechů, častěji ženy

Z hotovostí ze směnárny vycestuje do zahraničí 74 % Čechů, 19 % přiznává, že před směnou si nijak neověřuje výhodnost kurzu. Alespoň jednou za dovolenou kartu pro platbu využije 65 % dotazovaných a  Češi také často vozí měnu, jež jim zůstala z poslední dovolené, aby si ji směnili v místní směnárně, toto dělá 21 %.

Další otázkou Twisto zjišťovalo, zda Češi vědí, co vybrat na platebním terminálu, když se jich zeptá, zda chtějí rovnou přepočítat částku do českých korun, nebo zda chtějí platbu zadat v místní měně. „Polovina dotazovaných správně volí platbu v místní měně. V případě, že zákazník zvolí rovnou přepočet do českých korun, bude mu převeden dle kurzu obchodníka, který má často podstatně horší kurzy než banky, takže to rozhodně nedoporučuji,“ radí Šmída.

6 % Čechů nikdy neřeší cestovní pojištění, na poslední dovolené se nepojistilo 12 % dotazovaných

Součástí průzkumu byly také dotazy věnované pojištění. Nejvíce (57 %) lidí řeší pojištění online, čtvrtina v pobočce a jenom 12 % lidí má celoroční pojištění a 6 % přiznává, že se nikdy nepojišťují. Následně ovšem každý osmý (12 %) přiznal, že na poslední dovolené vůbec neřešil cestovní pojištění a třetina vycestovala bez úrazového pojištění, ukázal průzkum. „Považujeme za nezodpovědné vycestovat do zahraničí bez pojištění. I proto jsme s naším partnerem, pojišťovnou UNIQA, dali k účtům Twisto Premium celoroční pojištění pro celou rodinu,“komentuje Šmída.

Zdroj: Tisková zpráva

Další doporučené články

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce