Nejen PayPal pomáhá Ukrajině
31. 3. 2022 – fintechcowboys | Doba čtení: 2 min
Společnost PayPal připravila tři kroky, kterými se snaží pomoci Ukrajině: rozšiřuje své služby plateb P2P, dále upouští od poplatků a usnadňuje převody finančních prostředků na platební karty. A kromě těchto kroků společnost rovněž nabízí nástroje Cash Pick-Up a Mobile Phone Reload.
Od té doby, co Rusko před více než měsícem zaútočilo na Ukrajinu, darovali občané po celém světě miliony dolarů na pomoc lidem žijícím v této zasažené zemi. A společnost PayPal se sídlem v San Francisku to nejen sledovala, ale rozhodla se také pomoci a oznámila tři nové kroky, které mají pomoci Ukrajincům získat přístup k humanitárním fondům.
Rozšíření plateb peer-to-peer
PayPal rozšiřuje své stávající služby převodu peněz. Společnost umožňuje ukrajinským držitelům PayPal účtů odesílat a přijímat platby peer-to-peer (P2P) nově ve čtyřech měnách, a to v dolarech, kanadských dolarech, librách a eurech.
Prominutí poplatků
PayPal se do 30. června vzdává vlastních poplatků pro zákazníky, kteří posílají nebo přijímají finanční prostředky na ukrajinské PayPal účty. Xoom, což je služba společnosti PayPal pro mezinárodní převody, navíc upouští od transakčních poplatků za platby zaslané příjemcům na Ukrajině.
Převody finančních prostředků
PayPal umožní ukrajinským majitelům účtů převádět prostředky z peněženky PayPal na svůj bankovní účet, a to propojením přes způsobilou debetní nebo kreditní kartu Mastercard nebo Visa. Jakmile si uživatel převede peníze na platební kartu, budou jeho prostředky k dispozici v měně spojené s platební kartou.
Vedle této pomoci nabízí PayPal také funkci Cash Pick-Up, která umožňuje odesílání digitálních peněžních obnosů, jež si mohou zákazníci následně vyzvednout na fyzických místech po celé Ukrajině, jako jsou Oschadbank, Privatbank a Ukrgasbank; a Mobile Phone Reload, nástroj pro opětovné dobití kreditu na předplacené kartě u pěti telekomunikačních operátorů.
Další fintechy a banky
PayPal ale není jediný, kdo pomáhá, i mnohé další fintechové společnosti se snaží technologicky pomoci Ukrajině i občanům této země. Podívejme se na několik českých příkladů:
mBank v České republice například v internetovém bankovnictví má přímo na dashboardu platební tlačítko, pomocí kterého může kdokoliv snadno přispět na pomoc. A podobné sbírky organizuje řada dalších společností.
finGOOD připravil akci, kdy veškeré získané poplatky z březnových investic věnuje na pomoc Ukrajině.
Některé české banky připravily na svém webu speciální stránky v ukrajinštině, najímají ukrajinsky mluvící pracovníky a třeba nabízí telefonní podporu v ukrajinštině. Za všechny můžeme jmenovat například Českou spořitelnu. V současné době se do ČR již dostalo asi 150 000 dospělých lidí z Ukrajiny a tento počet nebude konečný. To všechno jsou potenciální klienti, kteří mohou bankám výrazně navýšit klientské kmeny. Banky, které nabídnou nejlepší a nejjednodušší podmínky pro nové klienty, tak mohou výrazně posílit svoji pozici.
Tím, jak válka pokračuje a situace se na mnoha místech zhoršuje, očekáváme, že se této příležitosti chopí ještě více fintechových společností.
Zdroj: webové stránky jednotlivých společností a finovate