Reklama

Crowdfundingová platforma finGOOD stále pomáhá českým firmám i v době finančních nejistot

1. 4. 2022 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: Zdroj: finGOOD

Investiční portál finGOOD je jedním z příkladů spíše konzervativního investování. V dnešní době vysoké volatility akciových trhů, stoupající inflace a rostoucí základní úrokové sazby může finGOOD představovat vhodné místo, kam uložit peníze. Pojďme si říct, jak se společnosti dařilo v roce 2021 a jaké plánuje novinky na rok 2022.

Crowdfunding v době finanční nejistoty

Jak se drží finGOOD v době velké volatility akciových trhů a nejistoty pramenící z probíhající války a sankcí, které jsou uvalovány na Rusko? Odpověděla nám tisková mluvčí Lenka Kinclová: „Co se týká současné situace, tak jsme zaznamenali určitý propad investic, ale jsme přesvědčeni, že investoři si zachovají chladnou hlavu a navrátí se jim jejich investiční apetit. Investoři nyní vyhledávají bezpečné a zajištěné investice. V tomto ohledu je velkým plusem to, že u investic již dlouhodobě razíme velmi jasnou politiku maximální ochrany investorů. Investice jsou tak zajištěny zástavou movitého a nemovitého majetku, který slouží jako bezpečnostní pojistka. Z hlediska bezpečnosti jsou investice na finGOOD poměrně konzervativní a velmi dobře zajištěné.

Zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB portálu spíše „hraje do karet“. Banky se stávají pro malé a střední podnikatele stále méně dostupnými a významnou roli v tomto ohledu hraje také rychlost. Zejména pro developerské projekty je otázka času stěžejní. FinGOOD dokáže pro takové projekty získat peníze do měsíce a k tomu poskytnout výraznou marketingovou podporu.

V loňském roce finGOOD představil nový investiční produkt v podobě Kontinuální investice. Ta je určena především větším developerským projektům, u nichž není potřeba zafinancovat celý projekt najednou, ale postupně. Investice se rozdělí na několik samostatných tranší, což má pro investory několik výhod. Investoři samotný projekt již znají a nemusí se pokaždé seznamovat s ekonomickou situací dané společnosti. K zajištění těchto projektů slouží dané nemovitosti, které se s každou další tranší zhodnocují, a tím dochází i k nárůstu zástavy.

Mobilní aplikace pro investory

V roce 2021 finGOOD představil novou mobilní Finkulačku – pomocný nástroj, který umí snadno počítat se všemi běžnými typy investic a půjček. Na konci roku na tuto aplikaci navázal a vydal novou investorskou mobilní aplikaci finGOOD. Ta zatím nepodporuje onboarding nových uživatelů, nicméně tato funkčnost bude již brzy dostupná. Jinak se dá v aplikaci spravovat vlastní portfolio investic a také je v ní možné investovat do nových příležitostí. Přínosné jsou notifikace o spuštění nových investic, jelikož se nezřídka stávalo, že se investovalo během několika hodin, takže rychlost rozhodování zde byla klíčová.

finGOOD mobilní aplikace, zdroj: finGOOD

V rámci aplikace lze nalézt kompletní smluvní dokumentaci a také vložit příslib na investovanou částku. E-mailem budete upozorněni, že došlo k naplnění plánované částky, a vyzváni k odeslání peněz. Celkově je použití aplikace přívětivé a intuitivní, a jak uvádí finGOOD, „z investování dělá tak snadnou věc, jako je nákup na e-shopu“.

Vzdělávání investorů ve finGOOD Akademii

Jak již v roce 2021 sliboval Vít Endler v našem rozhovoru, finGOOD se také pustil do zvyšování finanční gramotnosti široké veřejnosti a otevřel svou Akademii. Ta se snaží přibližovat jednoduchou a zábavnou formou základní investiční pojmy a otázky, které jsou zároveň prokládány rozhovory s odborníky z oblasti investic. Jako hosté se zde objevují tak prominentní jména jako investor Radovan Vávra, ekonom Dominik Stroukal nebo Tomáš Kučera. Začínající investoři se od těchto odborníků dozví více o kryptoměnách, fondech a akciích nebo investicích do nemovitostí. Akademie se plánuje i nadále rozšiřovat a postupně chce vybudovat znalostní bázi, ať už pro zcela začínající, nebo i zkušenější investory.

Zavedení poplatků z investic

Začátkem roku 2021 finGOOD ohlásil zavedení poplatků ve výši 9 % z výnosů z investic. Jako hlavní důvod uvádí zájem o kontinuální vylepšování a podporu růstu nabízených služeb. „Tento krok také jednoznačně povede k ještě silnějšímu postavení finGOODu na trhu. To jde ruku v ruce s neustále narůstajícím zájmem společností o investiční crowdfunding. Díky němu budeme schopni nabídnout ještě širší paletu investičních příležitostí na naší platformě. Poplatek nám také pomůže k progresivnějšímu a rychlejšímu růstu celé platformy,“ komentuje Lenka Kinclová. Poplatky vybrané za březen v objemu do 100 000 Kč budou dokonce věnovány na pomoc Ukrajině.

finGOOD poplatky na pomoc Ukrajině, zdroj: finGOOD

Plány na rok 2022

Rok 2022 se pro finGOOD nese v duchu investorských peněženek, které významně zjednoduší celou administrativu příslibů a umožní snadné reinvestování získaných výnosů. Další metou pro letošní rok je získání licence pro zahraniční expanzi, nejdříve na Slovensko a pak do dalších východoevropských zemí. Tato expanze umožní českým investorům investovat na platformě také do zahraničních projektů a naopak.

„V roce 2021 jsme dokázali vyrůst o více než 650 procent. V roce 2022 plánujeme zprostředkovat o 400 milionů podnikatelských úvěrů víc než v loňském roce, a dostat se tak přes 650 milionů ročního objemu,“ popisuje Vít Endler plány pro letošní rok.

Zdroj: finGOOD tiskové oddělení

Další doporučené články

Přispět, či nepřispět – toť otázka

Přispět, či nepřispět – toť otázka

České fintechy se do bulvárních plátků dostávají zcela výjimečně. Před lety to byla nechvalně známá tokenizační firma s poněkud nesmyslným názvem...
16. 9. 2024 – Doba čtení: 5 min
Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min

Julia Gorbatiuc

má dlouhodobé zkušenosti z bankovnictví, ale v poslední době dává přednost práci pro start-upy

Další články autora