Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?
18. 11. 2024 – Martin Pacholet | Doba čtení: 3 min
Bitcoin po několika měsících konečně vzlétl k novým rekordům a opět tak na sebe strhává obří pozornost. V Čechách se dokonce s oblibou říká, že když se o bitcoinu začne mluvit v TV Nova, tak je čas prodávat. Jestli to je dobré doporučení nebo je lepší neprodávat vůbec a nikdy, to nevíme, ale pojďme se krátce podívat, co o aktuální situaci píší v zahraničí.
MicroStrategy vítězí na plné čáře
MicroStrategy, společnost Michaela Saylora, je nejvýkonnější akcie posledních čtyř let, a přitom její strategie je až monstrózně jednoduchá. Půjčují si peníze, aby nakoupili víc bitcoinů. Čím dříve nakoupili, tím větší majetek dnes obhospodařují. Jinak MicroStrategy v podstatě nepotřebuje nic, i když si Warren Buffett a třeba i Bill Gates o tom mohou myslet své. (A pokud nevíte, o čem je řeč, tak to žádní příznivci bitcoinu nejsou :-).
Na druhou stranu tato strategie už je pro „nové“ společnosti s podobným nápadem obtížněji realizovatelná – s příchodem bitcoinových ETF je dostupnost bitcoinu horší a samozřejmě jeho cena už není tak lákavá k nákupu.
Kdo ve skutečnosti způsobil současný růst hodnoty BTC?
Existují dva klasické a dobře měřitelné faktory, které indikují, zda už začalo hysterické FOMO mezi drobnými investory. Prvním je počet nových bitcoinových peněženek a druhým počet vyhledávání bitcoinu na Google. Oba indikátory však zatím nejsou tak vysoko, jako v minulosti při skokových růstech cen. Takže se zdá, že aktuální situace nebyla vyvolaná žádným davovým šílenstvím.
Naopak poměrně znatelně roste počet peněženek, které mají 100 a více bitcoinů. To jsou zřejmě velcí investoři, kteří věří dalšímu potenciálu bitcoinu.
Za jeden z hlavních faktorů v pozadí aktuální hodnoty, a možná dokonce ten nejdůležitější, je považováno vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách. Trump je v současné době řazen mezi příznivce kryptoměn a řekněme „správného druhu“ regulace. To je určitě zajímavé, protože Trump nebyl úplně vždycky fanoušek krypta. Můžeme také spekulovat, jaký vliv na pozadí má Elon Musk, který v minulosti s trhem manipuloval velmi obratně. Ostatně jedna z dalších nejčastěji zmiňovaných kryptoměn je Dodgecoin, o které byste bez Muska možná ani neslyšeli.
Je 100 000 USD málo? A co třeba milión?
Bitcoin poskočil během jednoho týdne o pozoruhodných dvacet tisíc dolarů (cca o 30%). Krátce dokonce přesáhl 91 000 USD. A tak se najednou všechny články zmiňují o psychologické hranici sto tisíc dolarů. Překoná ji bitcoin ještě letos? Nebo až v lednu 2025? V rámci převažujícího optimismu, nyní nikdo neřeší (strmý) pád dolů. Pád, který dřív nebo později přijde. Ale už nyní je jedno jisté: i tento bitcoin halving přinesl nové výrazné AHT a všichni, co bitcoinu věří, se nyní smějí těm, co bitcoinu nevěří.
Tradiční investoři budou nadále investovat do Apple a Microsoftu, protože tam vidí nějakou hodnotu. Moderní investoři pojednou na vlně NVIDIE, protože AI hýbe světem, a ti opravdoví fajnšmekři se povezou na vlně bitcoinu, protože… inu, on asi vlastně nikdo přesně neví proč. Možná bychom se měli zeptat Michaela Saylora 🙂
zdroj: feedly.com, feedly.com, investopedia.com, a feedly.com