Revolut – mobilní banka budoucnosti (ne)jen pro cestovatele
Chystáte se vyrazit na cesty? Jedním z neodmyslitelných doplňků každého cestovatele je dobrá platební karta. Je Revolut tou správnou volbou? To se dozvíte v naší recenzi.
15. 1. 2018 – fintechcowboys | Doba čtení: 8 min
Venku prší a nad celým městem se roztahuje těžká mlha. Všude vládne šero, nálada klesá pod bod mrazu, typické zimní dny bez sněhu. Ve dnech, jako je tento, má člověk nezadržitelnou chuť to tady zabalit a aspoň na pár dní odjet někam, kde svítí slunce, šumí moře anebo je aspoň trochu příjemnější počasí.
Na nás tyto pocity pravidelně dolehnou na konci listopadu a nepustí se nás až do března. Z pohledu našich biologických hodin je tedy nejvyšší čas vyrazit, avšak než tak učiníme, musíme se na cestu náležitě připravit. Jedním z neodmyslitelných doplňků každého cestovatel je dobrá platební karta. V naší dnešní recenzi se podíváme na to, zdali je karta Revolut tou správnou volbou.
Na úvod je nutné podotknout, že na kartu Revolut jsme psali už asi před rokem recenzi, avšak jak sami víte, rok je ve fintechovém světě snad celá věčnost. Revolut za tu dobu představil několik novinek, a i proto jsme se rozhodli připravit recenzi komplexní. Pojďme se tedy podívat na celý proces pěkně od začátku.
Stahujeme…
Nejjednodušší cesta, jak si katu Revolut pořídit, je stáhnout si mobilní aplikaci. Další možností jsou webové stránky Revolutu. To je ovšem jen zbytečné zdržení: po zadání telefonního čísla vám stejně jen dorazí zpráva, která vás přesměruje na stažení aplikace. Tak proč to zbytečně protahovat? Revolut je pouze mobilní bankou, nic jako internetové bankovnictví u něj nenajdete.
Registrujeme…
Po stažení aplikace následuje žádost o novou kartu. Tady jednoduše vyplníte pár údajů a registrace je hotová. Onboarding je u mnohých služeb katastrofa – někdy máme pocit, že společnosti ani nechtějí, abychom se stali jejich klienty -, tady je ale vyřešen skvěle, je rychlý a jednoduchý. Určitě vás nezabije složitým vyplňováním. A za to Revolut získává kladné body.
Vybíráme program…
Pokud jste četli naši starší recenzi, víte, že první karta byla zdarma. To se ale změnilo: Revolut už bezplatný není a za novou kartu tak už musíte zaplatit. Cena je v přepočtu 150 korun (6 euro) za doručení karty a standardní dodání, které trvá asi osm pracovních dní. Chcete-li mít svoji kartu „hned“, zaplatíte logicky ještě víc.
Pokud si však při objednání aktivujete prémiový účet, máte kartu zdarma, měsíčně pak budete platit v přepočtu 200 korun (7 liber). Kromě výhody vyššího limitu při výběru hotovosti z bankomatů je základní funkcí prémiového účtu možnost obchodovat s kryptoměnami. Pokud si Revolut sjednáváte i z tohoto důvodu, doporučujeme rovnou si zřídit prémiový účet – ušetříte tak i za kartu.
Kartu máme objednanou, teď už nezbývá než čekat. Po několika dnech do schránky dorazí nenápadná bílá obálka, která ukrývá novou navoněnou kartu Revolut.
Rozbalujeme…
Když se podíváme dovnitř, zjistíme, že na balení karty se nic nezměnilo. Pořád je to to „staré“ stylové, které překvapí netradičním a nápaditým otevíráním. Milá „blbost“, která ale potěší a určitě povzbudí sdílení na sociálních sítích. Jedinou vadou na kráse, podle které poznáte, že boxík má nejlepší léta už za sebou, je uvedený počet měn, které Revolut podporuje: na obalu se mluví o 120, v reálu už je jich ale 130. Tento drobný nedostatek snad ale Revolutu odpustíme, co říkáte?
Aktivujeme…
Dříve, než se pustíme do aktivace karty, je potřeba se přihlásit do aplikace. Uvádíme to proto, že do Revolutu je možné přihlásit se kromě číselného PINu i pomocí otisku prstu, což ale není žádná žhavá novinka. Ale znáte to: pro mnohé banky to bude promovaná funkčnost roku 2020. Tak jen zmínka – a vůbec nechceme do těch našich inovativních institucí rýpat.
Abyste se svojí novou kartou mohli začít platit, je potřeba ji aktivovat. Aktivace karty je i pro tak pohodlné uživatele, jako jsme my, příjemná. Stačí vyfotit a vložit do aplikace doklad totožnosti a následně vlastní obličej a takto vyplněný formulář odeslat. Úžasně jednoduché. Ženy to celé i s drobnou úpravou účesu a make-upu zvládnou za méně než 5 minut.
Dobíjíme…
Peníze se na vaši kartu Revolut dostanou dvěma způsoby. Buď k tomu využijete platební/kreditní kartu anebo pošlete peníze bankovním převodem (SEPA/SWIFT). Ať už zvolíte jednu nebo druhou cestu, na Revolut kartu nemůžete posílat rovnou české koruny. A hned nám to kouzlo levných konverzí vyprchává.
V dnešním článku se nebudeme zabývat tím, jak levně směnit koruny za cizí měnu: to je téma, které si zaslouží svoje samostatné místo a celý článek. Nicméně i tak bychom rádi zdůraznili, že do doby, než bude mít Revolut možnost posílat přímo koruny (bude mít i korunové účet), je jeho největší benefit pořád v nedohlednu.
Platíme…
Po aktivaci máte v ruce plnohodnotnou kartu, která funguje na bezkontaktních terminálech, ale i na starých „žehličkách“. V praxi se vám může stát (nám se to přihodilo například v Bille v Holešovicích), že se vás při placení terminál zeptá, jestli chcete částku platit v korunách anebo v eurech. Stačí si vybrat a transakce je bez problémů zrealizována, pokud však tuto otázku nečekáte, může vás to na začátku trochu zmást.
O Revolutu se říká, že nabízí lepší směnné kurzy než banky. Tyto kurzy se v reálném čase mění. Když jsme se podívali na kurz ČNB, kurz Revolutu byl o chlup lepší než vyhlašovaný směnný kurz. Což jistě potěší.
S Revolutem můžete také posílat platby, a to buď jednorázové, anebo pravidelné. Víc o těchto funkčnostech si řekneme za chvíli.
Seznamujeme se…
Jak již bylo řečeno na začátku, Revolut je mobilní banka, a tak je její aplikace maximálně vypiplaná a přizpůsobená užívání na mobilu. Pojďme spolu projít jednotlivé záložky.
Účet…
První záložkou je logicky přehled o vašem účtu, který se zobrazí vždy při přihlášení do aplikace. Pod přehledem si představte váš aktuální zůstatek, a to v jednotlivých měnách. V dolní části obrazovky je pak přehled transakcí a uhrazených položek.
Na hlavní obrazovce si můžete jednoduše přidávat další účty pro některou z podporovaných měn (v tuto chvíli je jich asi 22). Další funkčností, kterou tady najdete, je aktuální přehled směnných kurzů. Hodně příjemná věc především pro ty, kteří hodně cestují: teď už budou mít vždy přehled o tom, kolik „stojí“ thajský baht anebo švýcarský frank.
Nám rozvržení obrazovky nesmírně vyhovuje, vše podstatné máme na jednom místě.
Analýza…
Druhou záložkou je přehled vašich výdajů. Osobně nejsme velkými fanoušky těchto přehledů – nikdy nám nenabídnou skutečně dobrou analýzu toho, kolik utrácíme. Pokud někdo cestuje, ví, že je hodně těžké platit kartou skutečně pokaždé (poznámka: zkuste si zajet třeba jen do Harrachova a uvidíte, že platba kartou je i v rádoby civilizovaném světě velký problém).
Transakce kartou je možné třídit podle třech základních faktorů – Kategorie, Ochodu a Krajiny -, a to vše buď v daném měsíci anebo za celou historii. Kategorie se k transakci generuje automaticky a je dost úspěšná, v našem případě ve 100 % transakcí. Revolut si dokonce poradil i s nákupem dálniční známky a správně tuto platbu spároval s kategorií transport. Je holt vidět, že už to není žádná začínající aplikace, ale vymazlený produkt.
Platby…
Toto je z našeho pohledu asi nejhůře zpracovaná obrazovka. Z pohledu použitelnosti bychom zvolili spíše mřížku, abychom viděli všechny volby. Ve stávajícím layoutu se totiž úplně ztrácí trvalé příkazy. Sekce Platby umožňuje uživateli platby posílat, ale také přijímat. Podívejte se webové stránky, kde má Revolut pěknou grafickou animaci, jež znázorňuje, kde a v jaké výši se platby realizovaly. S něčím podobným přišel jako jeden z prvních TransferWise.
Funkcionalita, která se nám v této sekci opravu líbila a která nám přijde hodně praktická, je takzvané rozdělení platby. Řekněme, že jdete na oběd s kolegy. Při placení dostanete jeden účet a číšník jej odmítá rozpočítat. Do dnešní doby asi nejhorší noční můra všech skupinových obědů. Pomocí Revolutu však není nic jednoduššího, než účet rozdělit a každému z vašich kolegů poslat žádost s požadovanou částkou.
Karty…
Předposlední sekce je úzce spjata s funkcemi navázanými na vaši kartu. Najdete zde zmrazení karty při její ztrátě, zobrazení PINu (extrémně užitečná funkce pro notoricky zapomínající uživatele), dále nastavení limitů anebo dodatečných bezpečnostních pravidel (jakými jsou vypnutí online plateb nebo nepovolení plateb bezkontaktní formou).
Další z možností je vytvořit/požádat si o virtuální kartu nebo kartyy, které můžete používat pro platby například na internetu. Tato funkce je bohužel zpoplatněna a stojí 6 euro. Kdo si ale účet přepne na Premium, dostane neomezené množství virtuálních karet, ale i možnost pořídit si ke svému účtu dodatečné fyzické karty. Přiznáváme, že toto je jedna z funkcí, která nás nutí přemýšlet o změně.
Ostatní…
Pátá a poslední záložka už v aplikacích tradičně patří „všehochuti“ – co se nikam jinam nevešlo, najdete právě tady. Vezmeme to pěkně po pořádku: logicky (z obchodního pohledu) je první volbou aktivace Premium účtu (pozn. redakce: o (ne)výhodách Premium účtu si povíme víc v samostatní recenzi). Jistě jste si všimli, že Revolut nás celou dobu šikovně nutí, abychom si účet upgradovali a zavázali se tak platit měsíční poplatky. Na tom ovšem není nic špatného, ať chceme nebo ne, v dnešním světě VŠECHNO něco stojí.
Další z řady funkčností jsou kryptoměny. Ty v tomto okamžiku přeskočíme, budeme jim věnovat speciální odstavec. Poslední možností je pojištění. Tady si můžete svůj telefon pojistit proti poškození. Pojištění vychází na 1668 korun na rok za iPhone 7 – 128GB. V nabídce bude v budoucnu i cestovní pojištění, což je pro cestovatele určitě zajímavá možnost. Otázkou však je, jak zajímavé a vstřícné budou podmínky.
Úplně poslední volbou jsou nabídky, kde jsme ale bohužel nic nenašli. Z dalších připravovaných sekcí je potřeba zmínit Kredit (půjčky) a Investice, na kterých Revolut aktivně pracuje.
Kryptoměny…
Kryptoměny jsou v poslední době velkým tématem na všech frontách, ať už jsou to Facebook, Twitter nebo klasické média. Za jejich popularitu může obrovské zhodnocení, které na kapitálových trzích už tak jednoduše nenajdete. Hodnota Bitcoinu, který celý kryptosvět reprezentuje, se v minulém roce zvýšila o více než 1 700 %, a to už je fakt něco.
Když Revolut v prosinci uváděl na trh novou funkčnost, nákup kryptoměn, jeho představitelé se nechali slyšet, že to dělají hlavně proto, že chtějí smazat hranici mezi starým světem „peněz“ a novým světem „digitálních peněz“.
Revolut nabízí nákup základních kryptoměn, kterými jsou Bitcoin (BTC), Etherum (ETH) a Litcoin (LTC). Nákup, ale i prodej kryptoměny je na Revolutu řešen velice jednoduše, ostatně tak jako všechno ostatní. Stačí si vybrat, zdali chcete koupit, nebo prodat, a zadat částku, kterou chcete do obchodu vložit.
Nevýhodou celého systému je, že kryptoměna nemůže opustit vaši peněženku – nemáte možnost ji poslat dále. Na svém blogu si Revolut za absenci této funkce vyslechl od skalních kryptoměnových evangelistů hodně výtek. Bylo mu vyčítáno, že se na boomu kryptoměn jen prachsprostě snaží obohatit. Zároveň je nákup ve srovnání s klasickými burzami výrazně dražší.
Sumarizace…
Pojďme si to tedy v rychlosti shrnout a porovnat s naší předcházející recenzí. Revolut už není zdarma, Revolut podporuje kryptoměny, ale pořád mu chybí přímá podpora české koruny. Absence podpory domácí měny a nutnost využívat aplikací třetích stran nám celkový požitek z používání Revolutu dost kazí. Jako uživatel chceme totiž jednoduché řešení.
Revolut se v tuto chvíli hodí spíš pro lidi, kteří hodně cestují, pohybují se v různých zemích a často platí různou měnou. Této skupině uživatelů přináší Revolut spoustu užitečných funkční, které dokážou život hodně zpříjemnit. Druhou skupinou, která bude z Revolutu nepochybně nadšená, jsou digitální nomádi, kteří svůj život žijí na cestách v různých koutech světa a ani jejich výdaje ani příjmy pravděpodobně nejsou jen v českých korunách. Poslední skupinou pak budou lidé, kteří svoji mzdu inkasují v eurech či dolarech, a díky Revolutu tak nemusí procházet složitým (a drahým) martyriem konverzí.
Na Twitteru před nedávnem zazněla otázka, jestli je Revolut konkurencí tradičních bank. V tuto chvíli určitě ne. Zatím mu chybí několik základních produktů, a pokud bychom tuto otázku měli vztáhnout i na naši kotlinu, do skutečné konkurenceschopnosti mu chybí už zmiňovaná podpora české koruny. Až tento nedostatek Revolut napraví, což – doufáme – nebude trvat dlouho, máme tady funkční, jednoduchou a intuitivní mobilní banku, která dle našeho názoru obstojí i v té nejtvrdší konkurenci.
Líbí se vám recenze na kartu Revolut ? Napište nám na @fintechcowboys a podělte se s námi o to, jak ji používáte vy. Děkujeme!