Reklama

Revolut: Posílejte a utrácejte peníze globálně a s nulovými poplatky

13. 9. 2016 – | Doba čtení: 4 min

Cestujete často po celém světě a trápí vás, jak jednoduše a přitom levně konvertovat měny? Zdají se Vám poplatky za směny měn vysoké? Pak vás určitě bude zajímat dnešní pohled na údajně revoluční aplikaci Revolut, o které jsme vás již informovali.

Co je Revolut

Revolut je aplikace, které vznikla v Londýně a stojí za ní Nikolay Storonsky a Vlad Yatsenko. Jejím hlavním cílem je peer to peer posílání peněz a jejich směna. A protože je propojena s platební kartou MasterCard, umožňuje také placení nebo výběry z bankomatů po celém světě. Největší výhodou aplikace je, že pro směnu využívá vždy ty nejlepší mezibankovní sazby. Základními měnami aplikace jsou GPB, EUR a USD. Aplikace je dostupná zdarma pro zařízení s iOS nebo Android od verze (4.2), ale chybí jí podpora pro androidí tablety. Aplikace i její stránky jsou pouze v angličtině.

Začínáme

Po stažení aplikace je nutná registrace a nastavení účtu – obojí se dá zvládnout rychle a jednoduše do dvou minut. Dalším krokem je objednání platební karty, která je na aplikaci navázána, kliknutím na „Deliver the Card to Me“. Doručení první karty je zdarma. Karta by měla přijít do 20 dní do Vaší poštovní schránky. PIN si sami nastavíte jednoduše v aplikaci. Do doby, než Vám přijde plastová karta, nebo i později, můžete využít virtuální kartu v aplikaci – ta se s Vaší plastovou kartou shoduje.

1. Intro
Začínáme s Revolut

Nabíjíme kartu

Vaši Revolut kartu lze nabít dvěma způsoby: platební kartou nebo převodem z účtu.

Použití karty

Použít na nabití Vaši platební kartu je mnohem lepší, protože peníze jsou připsány takřka okamžitě. Při nabíjení převodem z účtu si několik dní počkáte. Vzhledem k tomu, že měnami aplikace jsou GBP, EUR a USD, budete při nabíjení jinou měnou upozorněni na nevýhodnost tohoto převodu, který provádí Vaše banka a je Vám doporučeno nabíjet pouze těmito základními měnami. Nabíjení v GPB nebo EUR je zdarma,  v USD je zpoplatněno 3% a použití kreditní karty místo debetní karty Vás bude stát 1%. 

screenshot_2016-09-08-17-34-23
Nabíjíme kartu Revolut

Použití bankovního převodu 

Opět je Vám doporučeno pro nabití použít měnu vašeho účtu bez měnové konverze, kterou provede Vaše banka. Je potřeba znát Váš IBAN a SWIFT.  Bankovní účet musí být veden na Vaše jméno, jinak se platba vrátí ponížená o transakční poplatek. (5 GPB) Posíláte-li na Revolut EUR, pak kromě poplatku Vaší bance za SEPA platbu již žádný další poplatek není účtován. Nabití v jiné měně než EUR bude vždy dražší s použitím SWIFT. Převod trvá 1-3 dny.

Pokud chcete svojí kartu nabít na více než 1 000 EUR, musíte navíc projít ověřením Vaší identity, dle normy KYC (zda se například nepodílíte na praní špinavých peněz nebo nefinancujete terorismus). Je potřeba vyfotit si občanský nebo řidičský průkaz a následně si udělat selfie. Obojí se šifrovaně odešle na server a Vaše fotka se porovná s fotografií na dokladu. Vše zabere jen pár minut.

Měníme peníze

Konverzi měn provádí Revolut mezibankovní sazbou, na kterou se běžný smrtelník nikdy nedostane. Tato sazba bude typicky o cca 3-5% lepší než je sazba ve Vaší bance. Kurz transakce si můžete předem zkontrolovat. Chcete-li zaplatit Revolut kartou například v Thajsku v Thajských bathech, není potřeba peníze měnit, konverze se provede při placení nebo výběru z bankomatu automaticky. Případným poplatkům pro místní banky se ovšem nevyhnete.

screenshot_2016-09-08-17-36-18
Měníme peníze pomocí Revolut

Posíláme peníze

Možnost poslat peníze dalšímu uživateli Revolut je patrně nejlepší funkcionalitou celé aplikace. Peníze jsou převedeny okamžitě a zadarmo. Stačí si vybrat v seznamu kontaktů někoho se značkou „R“ vedle jména, zvolit výši transakce a měnu a je hotovo. Peníze příjemci dorazí do několika sekund. Využít toho lze samozřejmě i obráceně pro příjem peněz. Došli vám peníze uprostřed Indonésie, okradli vás v Riu? Nevadí, stačí jediný kamarád s aplikací Revolut ochotný vám pomoci a peníze dorazí kamkoliv a bleskově. Jenom musíte mít mobil a být online.

Druhou možností je poslat peníze tomu, kdo Revolut aplikaci nemá, pomocí SMS, WhatsApp nebo e-mailem. Opět stačí kontakt vybrat v seznamu v telefonu, zvolit částku, měnu transakce a také jeden ze způsobů zaslání. Příjemce obdrží zprávu s hyperlinkem pro zadání údajů o jeho účtu pro přijetí Vaší platby. Má na to 24 hodin, jinak odkaz vyprší a peníze se Vám vrátí zpět na Revolut účet. Platbu můžete také jedním kliknutím jednoduše stornovat, až do té doby, než si ji příjemce vyzvedne.

Platíme kartou a vybíráme z bankomatu

Revolut karta funguje jako jakákoli jiná platební karta. Lze s ní platit v obchodech nebo online na internetu a dá se s ní vybírat z bankomatu. Výběry po celém světě jsou zdarma a dostanete vždy nejlepší možný kurz. Všechny transakce okamžitě vidíte v aplikaci.

Kartu lze zamykat a odemykat dle potřeby, což je výhodné hlavně pro použití na internetu. Ideální je kartu odemknout a po zaplacení opět zamknout. Karta není napojena na Váš účet a ten je tak v bezpečí.

Závěr

Použitelnost aplikace Revolut bude pro většinu Čechů omezená, protože nemáme příjmy v librách, dolarech ani eurech, a proto budeme vždy nuceni nabíjet si kartu s nutností vstupní konverze. Ideální by mohla být jako záložní karta na cestách nebo i jako hlavní karta pro použití v zahraničí pro všechny cestovatele. Výhodou Revolut karty může být její využítí jako speciální karty pro platby na internetu například na neověřených čínských e-shopech. Plnohodnotné využití Revolut aplikace si však nejspíše vychutnáme až s přistoupením ČR na měnu Euro.

Líbila se vám aplikace Revolut? Co si o ní myslíte? Máte s aplikací praktické zkušenosti? Chcete se podělit o tip, jak z Revolutu vytěžit maximum? Napište nám na Twitter @FinTechCowboy. 

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce