Reklama

Artefakty z Titaniku jako NFT… Půjde nový projekt ke dnu jako slavná loď?

10. 3. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: midjourney

Společnost RMS Titanic Inc. (RMST) se spojila s firmami Artifact Labs a Venture Smart Financial Holdings, aby do světa NFTs přinesla fyzické artefakty z Titaniku. Tento krok přichází více než sto let poté, co došlo k potopení slavné lodi, na jejíž palubě přišlo o život více než 1 500 lidí. Dle RMST je cílem tokenizace trosek předat odkaz lodi do rukou celosvětové veřejnosti. (Nebo přinejmenším té, která je dostatečně odvážná, aby se věnovala NFTs.)

Téměř kdokoliv se nyní může stát „spoluvlastníkem dědictví Titaniku“. Tokenizace se týká přibližně 5 500 fyzických artefaktů, přičemž společnost Venture Smart Financial má na starosti její strukturování, zatímco Artifact Labs má založit Titanic DAO (decentralizovanou autonomní organizaci). Členové této DAO se budou moci podílet na návrzích budoucích potápěčských expedic, výzkumu, partnerství a akcí financovaných výnosy z prodeje Titanic NFTs. Získají do vlastnictví kus námořní historie a přístup k jedinečným výhodám, jako jsou VIP akce a semináře s historiky.

Odkaz Titaniku tímto prý zůstane zachován, protože technologie blockchainu zajistí historický význam vraku, přičemž budoucí artefakty vyzvedávané ze dna moře budou rovněž raženy jako NFTs. Vzhledem k poměrně vysoké poptávce po těchto památkách na aukčních serverech jsou očekávání investorů od Titanic NFTs vysoká. Ale ačkoli se RMST snaží tento krok prezentovat jako snahu sdílet odkaz Titaniku s širokou veřejností, reakce jsou doposud poměrně vlažné. Zejména vzhledem k minulosti RMST je zřejmé, že spíše než o uchování kulturního dědictví se jedná jen o vytvoření dalšího zdroje příjmů.

RMST má (kontroverzně) výhradní práva na správu vraku a jednání společnosti bylo již dříve kritizováno za necitlivost a chamtivost. Před vyplutím první záchranné expedice v roce 1987 protestovala přeživší Eva Hartová slovy: „Vytahovat ty věci z hromadného mořského hrobu jen proto, abychom vydělali pár tisíc liber, svědčí o strašné necitlivosti a chamtivosti.“

O samotném projektu se neví mnoho podrobností. A zatímco housle, na které se hrálo, když se Titanik potápěl, se v roce 2013 prodaly v aukci za 1,7 milionu dolarů, je nepravděpodobné, že by jejich digitální fotografie, nebo dokonce 3D sken vynesly zlomek této ceny. Přestože se hodnota NFT v loňském roce kvůli problémům na širším trhu s kryptoměnami propadla, takovéto nové projekty se objevují i nadále a lidé na nich prodělávají.

Závěrem lze říci, že krok RMST označit artefakty z Titaniku za NFT je důvodem k obavám. Hrozí, že dojde k banalizování tragédie a ke komercializaci vraku. Trh s NFT je navíc vysoce spekulativní a volatilní a investoři mohou přijít o své peníze. Místo snahy generovat zisk by RMST mohla zvážit, jak dosáhnout zachování odkazu Titaniku a uctění památky těch, kteří při tragédii zahynuli.

Další doporučené články

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Třetí ročník kryptoměnové konference CryptoByte zavítá již 4. května 2024 na půdu Technické univerzity v Liberci. Konference se v minulých ročnících zúčastnilo přes...
23. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min
Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min

Richard Šubrt

Další články autora