Až 72 % obchodníků se tento rok vyhne kryptu obloukem. A co vy?

16. 2. 2023 – | Doba čtení: 2 min

J.P. Morgan ukazuje ve svém průzkumu nevoli investorů obchodovat s kryptoměnami. Může za to nepředvídatelnost trhu, nedávné skandály spojené s kryptoměnami, nebo snad jen obyčejné makroekonomické faktory jako recese nebo vzestup cen běžných investičních aktiv, jako jsou akcie či komodity?

Nedávný průzkum společnosti J.P. Morgan ukázal na vzorku 835 institucionálních obchodníků v průběhu ledna 2023, že:

  • pouze 8 % bude v roce 2023 pokračovat v obchodování na trhu s digitálními aktivy
  • 6% s investováním do nich plánuje začít,
  • 72 % dotazovaných v letošním roce investice do těchto aktiv vůbec neplánuje
  • a zbylých 14 % uvedlo, že ačkoli s kryptoměnami neobchodují, uvažují na tento trh vstoupit v horizontu následujících pěti let,
  • celkově tedy téměř 92 % obchodníků uvedlo, že v době průzkumu nemělo ve svém portfoliu žádnou expozici vůči digitálním aktivům.

Jako jeden z důvodů tohoto nízkého zájmu je uváděná volatilita trhu, kterou téměř polovina respondentů uvedla jako největší problém. 22 % respondentů také poukázalo na vliv zpřísňujících opatření Federálního rezervního systému, zatímco 30 % uvedlo jako nejvlivnější makroekonomický faktor riziko recese.

Je nutné podotknout, že tato zjištění přicházejí po neúspěších společností Terra a FTX v roce 2022 a změně nálady vůči kryptoměnám. Navzdory nízkému zájmu obchodníků se někteří odborníci domnívají, že kryptoměny nejsou mrtvé a nedostatek investic je způsoben makroekonomickými faktory, nedostatečnou regulací a nedůvěrou.

Youwei Yang, hlavní ekonom společnosti BTCM, která se zabývá těžbou kryptoměn, říká, že krypto je pouze ve fázi „zjišťování cen a regulačních a infrastrukturních opatření a vyčkávání“. Podle něj musí lidé zůstat v tomto období „tmy před úsvitem“ trpěliví, protože trh s kryptoměnami se stále nachází v počáteční fázi a jeho vývoj je třeba posílit.

Na druhou stranu v průzkumu provedeném společností Capgemini v roce 2022 uvedlo 71 % osob s velkým majetkem, že investuje do digitálních aktiv. Z průzkumu také vyplynulo, že oblíbenými digitálními investicemi mladších a velmi majetných osob jsou kryptoměny, následované burzovně obchodovanými fondy a investicemi do metaverza.

Stefan Rust, generální ředitel nezávislého agregátoru inflace Truflation, se domnívá, že průzkum J.P. Morgan je v rozporu s trhem, protože je známo, že obchodníci milují volatilitu, tak proč by se volatilita kryptoměn měla lišit od ostatních devizových trhů. Říká, že vedle průzkumu J.P. Morgan bylo zveřejněno nespočet studií, které zdůrazňují nejen touhu jednotlivců s velmi vysokým jměním, ale i rodinných kanceláří alokovat část svých portfolií do kryptoaktiv.

Závěrem lze říci, že ačkoli průzkum J.P. Morgan ukazuje opatrný výhled institucionálních obchodníků, neznamená to, že by byl trh s kryptoměnami mrtvý. Stále se totiž nachází v počáteční fázi a váhavost obchodníků ovlivňují makroekonomické faktory a současné investiční prostředí. Odborníci z odvětví tvrdí, že v příštích letech bude krypto i nadále růst a zrát, a stále existuje mnoho investičních entit, které část svých portfolií chtějí do krypta alokovat.

Zdroj: cointelegraph.com

Další doporučené články

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Je bitcoin lepší investice než NVIDIA?

Bitcoin po několika měsících konečně vzlétl k novým rekordům a opět tak na sebe strhává obří pozornost. V Čechách se dokonce s oblibou říká, že...
18. 11. 2024 – Doba čtení: 3 min
Nová konference o digitálních aktivech v Praze

Nová konference o digitálních aktivech v Praze

„Digitální aktiva pro bankovnictví a finance“ je konference pořádaná 5. listopadu v Praze, kam se sjedou přední odborníci a lídři z oblasti správy aktiv v bankovnictví,...
27. 9. 2024 – Doba čtení: 2 min

Richard Šubrt

Další články autora