Reklama

FTX otřásla základy kryptoměnového světa. Další společnosti v ohrožení

20. 12. 2022 – | Doba čtení: 4 min

Zdroj: tingey na unsplash.com

FTX, třetí největší krypto burza světa, vyhlásila v první polovině listopadu bankrot. Ten se podle návrhu na konkurz, jenž podal generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried, týká více než stovky společností, které FTX buď vlastnila, nebo do kterých investovala. Největšími z nich jsou FTX US, Alameda Research, FTX a FTX Ventures. (Celý seznam najdete zde a bližší informace o průběhu konkurzu zde.)

Kromě firem spadajících do FTX Group měl však pád burzy silné negativní účinky i na ostatní společnosti v krypto odvětví. Tyto firmy můžeme rozdělit do tří skupin:

  • společnosti, které do FTX investovaly přímo,
  • společnosti, které držely kryptoměny na FTX burze
  • a firmy, které držely token FTT, tedy kryptoměnu emitovanou samotnou FTX Group.

Zde je ovšem nutné poznamenat, že je vždy velice obtížné kvantifikovat, jak velký dopad na jednotlivé firmy pád FTX skutečně má, protože důvěra je pro krypto burzy vzácná komodita. Přiznat vysokou expozici vůči FTX by pro některé z nich mohlo znamenat podobný „run na banku“ (krypto burzu), který postihl FTX, což by mohlo vyústit v krizi likvidity a následný kolaps. Je proto nutné brát oficiální prohlášení managementu těchto firem s rezervou.

Binance

Začneme společností Binance, která je hlavním konkurentem FTX. Asi týden před bankrotem FTX oznámila úmysl prodat celou pozici FTT tokenů, což tehdy znamenalo majetek přes 500 milionů dolarů v FTT (kryptoměně emitované FTX). Nicméně toto prohlášení odstartovalo paniku na trhu a pokles hodnoty FTT o 80%. Generální ředitel Binance Changpeng Zhao (přezdívaný zkráceně CZ) asi den poté prohlásil, že Binance odkoupí velkou část FTX. Za krátko však od dohody odstoupil, zřejmě vědom si obrovského rizika, které by to přineslo.

Výsledkem celé docela zamotané příhody je, že Binance se podařilo prodat jen „poměrně malou část“ své pozice, což znamená, že je stále vůči FTX značně exponována. Nicméně CZ poté v prohlášení ujistil všech 30 milionů uživatelů, že pád FTX na provoz Binance nebude mít vliv. Od té doby probíhá zatím neúspěšný pokus nechat Binance zauditovat nějakým světovým auditorem, aby CZ ujistil zákazníky, že jeho firma má dostatečné krytí pro držené kryptoměny, a že je skutečně vlastní. FTX totiž nejenom měla extrémně nadhodnocený token FTT, ale zřejmě také řadu „držených“ kryptoměn nevlastnila, ale používala je na rizikové obchody a pro vlastní obohacení.

BlockFi

Poskytovatel kryptoměnových úvěrů BlockFi jde v důsledku své expozice vůči FTX do konkurzu. Když se v červenci BlockFi dostal v důsledku propadu kryptoměnového trhu do problémů, poskytl mu FTX revolvingový úvěr v objemu 400 milionů dolarů  a výměnou za to BlockFi za 240 milionů dolarů koupil. To však výrazně zvýšilo míru expozice BlockFi vůči FTX a firma zanedlouho také zbankrotovala. BlockFi má momentálně přes 1 milion ověřených uživatelů.

Galois Capital

Spoluzakladatel Galois Capital Kevin Zhou na začátku listopadu v dopise investorům oznámil, že hedgeový fond má doposud více než polovinou svých prostředků „zaseklou“ na FTX. Zatím se jedná o jednu z největších non-krypto firem, jež je exponována vůči FTX. Zhou dále dodal, že může trvat „několik let, než se hedgeovému fondu povede získat zpět určité procento ztracených peněz“. O jak velkou částku jde, však blíže nespecifikoval. 

Crypto.com

Singapurská krypto burza Crypto.com se přes svou více než miliardovou pozici dokázala drtivé většiny prostředků zapuštěných v FTX zbavit již v první vlně pochybností ohledně likvidity FTX. Současná míra expozice činí zhruba 10 milionů dolarů. Přesto však burza začátkem listopadu zmrazila výběry stablecoinů USDT a USDC. To však na začátku prosince zrušila a momentálně svých 50 milionů uživatelů nijak neomezuje.

Coinbase

Coinbase v listopadu oznámil, že ačkoliv nedrží žádné prostředky v FTT, jeho expozice činí zhruba 15 milionů dolarů v ostatních kryptoměnách obchodovaných na burze FTX. Dodal, že se co do objemu jedná o relativně malou částku a že to provoz Coinbase nijak neovlivní. Přesto však od oznámení problémů likvidity klesla hodnota akcií Coinbase skoro o 42 %. Coinbase má v současné době 13,3 ověřených uživatelů. Jejich počet ale za třetí kvartál 2022 klesl o více než půl milionu a další pokles je předvídán do konce roku.

Sasun Bughdaryan on Unsplash

Další firmy

Mezi další velké firmy v odvětví se značnou expozicí vůči FTX patří také:
Coinshares: tato největší evropská krypto burza přiznala vůči FTX expozici v hodnotě 30 milionů dolarů, což představuje zhruba 11 % jejích čistých aktiv. Coinshares ale tvrdí, že finanční zdraví celé skupiny zůstává „v dobrém stavu“.

Genesis: obchodní platforma pro institucionální investory s expozicí v hodnotě 175 milionů na svém twitterovém profilu uvedla, že škody v souvislosti s FTX nemají vliv na obchodní aktivity společnosti.

FalconX: platforma pro institucionální investory ve druhém prosincovém týdnu konečně odhalila svou pozici vůči FTX – ta činí přes 18 % jejích volných peněžních ekvivalentů. Stejně však jako Genesis se FalconX brání, že má stále dost likvidity a pád FTX nebude mít výrazný vliv na její fungování.

Celsius Network: tato společnost s expozicí vůči Alamedě v hodnotě 13 milionů se zajištěním převážně v tokenech FTT je v současné době také v konkurzu.

Wintermute: společnost, která se specializuje na poskytování likvidity krypto burzám, dokonce ukončila obchodování a přesunula svá aktiva na ostatní krypto burzy jako Binance a Coinbase ještě dříve, než FTX začalo kolabovat. Přesná částka, která se povedla Wintermute z FTX dostat, je neznámá, ale na svém twitterovém profilu společnost uvedla, že mají na FTX stále určité množství aktiv. Dodala však, že částka se nachází v akceptovatelných mezích a na celkovou finanční pozici Wintermute nebude mít vliv.

Blackrock: Larry Fink, generální ředitel tohoto největšího světového správce aktiv, který také figuruje na seznamu zasažených společností, přiznal ve svém projevu 24milionovou expozici vůči FTX. Dále také uvedl, že „lidé by měli být obeznámeni s fakty, než začnou spekulovat“, a dodal: „Jsem si jistý, že jsme vůči FTX postupovali obezřetně. Mohli nás oklamat? Samozřejmě… ale dokud nebudeme mít více faktů, nebudu spekulovat.“

Důležitý vývoj v tomto příběhu představuje i „vzorový dopis“ vydaný v posledních dnech Komisí pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC), podle které je žádoucí, aby veřejně obchodovatelné firmy okamžitě zveřejnily míru expozice vůči FTX. „Dost bylo překvapení. Toto nejsou žetonky do prádelny. Veřejnost si tyto tokeny skutečně kupuje s vidinou budoucího zisku. Investoři si zaslouží znát rozdíl mezi tokeny, které mají šanci růst, a tokeny, které budoucnost nemají,“ řekl ve svém veřejném projevu předseda SEC Gary Gensler.

Na závěr lze říct, že kolaps FTX má značný dopad na řadu společností s expozicí vůči této burze, včetně Binance, Genesis, Galaxy Digital, Coinshares, Coinbase a mnoha dalších. Možnost záchrany ztracených peněz a další právní důsledky těchto událostí se budou řešit v následujících letech. Kolaps FTX bude mít vliv na celkovou kryptoměnovou komunitu a může vést k dalším regulacím v této oblasti. Bude zajímavé sledovat, jak se situace dále vyvine.

Zdroje: Reuters, decrypt, CryptoPotato, coindesk, quartz

Další doporučené články

Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport vstupuje do světa kryptoměn

Tipsport nově umožňuje svým klientům obchodovat kryptoměny. V současnosti mají registrovaní klienti Tipsportu a Chance možnost prostřednictvím elektronické peněženky Pluso fungující na...
27. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min
Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Kryptozima skončila, ale co to vlastně je?

Obchodování s kryptoměnami začalo u bitcoinu v roce 2009, takže historie krypta a vzorce chování krypto investorů mají za sebou aktuálně jenom 15 let....
18. 3. 2024 – Doba čtení: 2 min

Richard Šubrt

Další články autora