Reklama

Bank for International Settlements uvádí, že 90 % centrálních bank zkoumá udržitelnost CBDC

8. 7. 2022 – | Doba čtení: < 1

V nové výroční ekonomické zprávě uvádí Banka pro mezinárodní platby (BIS), že přibližně 90 % centrálních bank na celém světě zkoumá proveditelnost přijetí digitálních měn centrálních bank neboli CBDC. Budoucí měnová vize dle této instituce zahrnuje zkoumání inovací založených na důvěře ve stabilní suverénní měny centrálních bank a bezpečné platební systémy.

Zpráva BIS zdůraznila schopnost současných suverénních „fiat“ peněz poskytovat (relativní) cenovou stabilitu a veřejný dohled a zároveň kritizovala neschopnost kryptoměn plnit „hlavní a základní funkce peněz“ a jejich neprůhlednost s ohledem na odpovědnost vůči široké veřejnosti.

Zpráva však zdůraznila programovatelnou povahu kryptoměn, stejně jako prvky decentralizovaných financí (DeFi) bez hranic jako potenciální výhody, které by byly důvodem pro integraci do CBDC. V současné době existují tři živé maloobchodní CBDC s 28 pilotními projekty. Digitální jüan vydaný Čínskou lidovou bankou má v současné době dominantní postavení s 261 miliony uživatelů. Kromě toho má více než 60 jurisdikcí rychlé maloobchodní platební systémy.

Při argumentaci pro používání centralizovaných digitálních aktiv BIS uvedla nedávný nepříznivý vývoj v sektoru DeFi. Jedním z takových příkladů ve zprávě je imploze (v zásadě zhroucení hodnoty) měny Terra LUNA, která je nyní přejmenovaná na Terra Classic (LUNC), a Terra USD algoritmického stablecoinu. Dále BIS zdůraznila omezenou škálovatelnost určitých blockchainů, jako je Ethereum (ETH), což způsobuje přetížení sítě, a tím prudké zvýšení transakčních poplatků.

Report BIS rovněž pokládá otázku realizovatelnosti CBDC na blockchainech vrstvy 1 (což jsou právě Bitcoin, Ethereum a jiné blockchainy, které nestaví na jiných blockchainech, a řada z nich není dobře škálovatelná a má drahé transakční poplatky). Nakonec zpráva poukázala na rekordní množství hackerských útoků na kryptoměny v uplynulém roce jako součást inherentních bezpečnostních rizik digitálních aktiv.

Report ke stažení

Zdroj: cointelegraph.com

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min
N26 spustila sdílené účty v dalších zemích

N26 spustila sdílené účty v dalších zemích

Digitální banka N26 spustila na začátku dubna funkci Sdílených účtů na nových 21 trzích. Sdílené účty umožňují zákazníkům N26 spravovat...
30. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce