Reklama

Banky se bojí BigTechu, a tak investují do FinTechů

20. 11. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: midjourney

Podle reportu Economist Impact se téměř polovina bank obává velkých BigTech společností, jako jsou Amazon, Apple či Google, a tak se banky snaží bránit, seč mohou. Můžeme vysledovat dvě obranné (nebo možná útočné?) linie – regulační a investiční.

Regulace

Pokud se podíváme na to, jak fungují BigTechy, tak tyto společnosti skutečně staví své platební a další služby na hraně, aby nemusely plnit náročný reporting, jako mají banky. To je ostatně jedna z nenápadných oblastí, která bankám ale způsobuje celou řadu nákladů a nutnost udržovat velké týmy, které se o reporting a dodržování všech možných regulací starají.

Člen představenstva v Bank for International Settlements již v únoru vyzval ke koordinované regulační reakci s cílem omezit moc velkých technologických firem, protože banky jsou v současné době v konkurenční nevýhodě.

V USA aktuálně zveřejnil Úřad pro finanční ochranu spotřebitelů návrh, podle kterého by nebankovní finanční společnosti, které ročně zpracovávají více než pět milionů transakcí, čelily stejným pravidlům jako velké banky a družstevní záložny.

Pokud nechceme chodit daleko, tak jedna z posledních regulací, která českým fintechům zavařila hlavu, byla regulace crowdfundingu.

Investice

BigTechy v současné době válcují banky primárně v platbách – velkou část plateb dnes uživatelé provádí přes Google Pay či Apple Pay. Velké množství plateb je dnes svázáno víc s mobilními telefony než s bankou jako takovou. Další množina fintechů pak poskytuje rychlé přeshraniční platby, které často bývají levnější a rychlejší než ty od tradičních bank. A pak je tu samozřejmě celá řada blockchainových projektů, které převody peněz urychlují pomocí převodu peněz do krypta a následně převodu z krypta do fiatu.

Nesmíme ani zapomenout na trend Buy Now, Pay Later, který sice možná lavíruje mezi červenými čísly a černou nulou, ale zase v něm lítá spousta klientských dat, která mají také svou hodnotu a k nimž by se banky chtěly dostat. Výsledkem je, že banky do FinTechů investují víc než kdy jindy.

U nás můžeme zmínit několik případů – jako například v oblasti crowdfundingu/investic:

  • fintech Upvest a KB SmartSolutions (neboli firma spojená s KB)
  • Investown s investicí od fondu Seed Starter ČS (neboli od České spořitelny)

nebo v oblasti BNPL jiné dvě banky:

  • PlatímPak, který patří Raiffeisenbank (původně patřil bance Equa)
  • Skip Pay, který patří ČSOB (původně částečně vlastněný Mallem)

A jaká je podle vás nejlepší spolupráce mezi českou banku a fintechem? A jaký další fintech bude pohlcen bankou? Sledujte nás a třeba se to brzy dozvíte 🙂

Zdroj: finextra.com

Další doporučené články

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

Co letos chystá investiční konference InvestNight?

InvestNight, která se koná 6. března 2024, letos slibuje pokrýt spoustu témat od nejnovějších trendů v oblasti tradičních a alternativních investic, optimalizace daní...
22. 2. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Banky proti neobankám

Banky proti neobankám

Podle nedávného průzkumu společnosti Temenos mezi 300 bankami napříč celým světem se za největší konkurenty, zejména v Evropě, tradiční banky považují...
19. 2. 2024 – Doba čtení: 1 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora