Reklama

Banky se bojí konkurence Big Techů na rostoucím trhu s bezhotovostními platbami

18. 9. 2019 – | Doba čtení: < 1

V situaci, kdy posilují globální bezhotovostní platby a kvete konkurence ze strany fintechových startupů a velkých technologických společností (Big Tech), se banky zdráhají přijmout otevřené bankovnictví prostřednictvím sdílení dat, spolupráce s partnery z ekosystému a otevřených platforem, tvrdí zpráva Capgemini. 

Poslední Zpráva o světových platbách (World Payments Report) Capgemini ukazuje, že objem bezhotovostních plateb rapidně roste, zvláště pak na rozvíjejících se trzích v Asii (32% růst) a ve střední Evropě, na Středním východě a v Africe (19% růst). Očekává se, že do roku 2022 bezhotovostní transakce přesáhnou miliardu a meziročně tak porostou o 14 %. 

Většina zavedených hráčů, které Capgemini vyzpovídala v celkem 18 zemích, se toho ale spíše bojí, než by hýřila optimismem, co se týče tempa a směru, kterým se změna na trhu ubírá. Obava panuje z velkých technologických společností a nevýhod otevřeného bankovnictví. 

Téměř dvě třetiny respondentů vidí jako největší ohrožení velké Big Techové konkurenty, jako jsou Facebook, Google, Apple a Amazon, kteří využívají svého globálního dosahu, známosti značky, důvěry zákazníků a výborné zákaznické zkušenosti. 

Většina snah o digitální transformaci je u 60 % bank reakcí na nutnost vyhovět předpisům. Přijetí API za hranici toho, co vyžaduje regulace, stagnuje: většina bank neplánuje nasadit API, která by zpřístupnila data v oblastech, jako jsou interní výkazy podmíněných plateb nebo poloha poboček/bankomatů.

Tam, kde se po bankách nepožaduje sdílet více dat, většinou tak nedělají a otevřené API „vidí spíše jako hru na splnění regulatorních podmínek než příležitost k růstu,“ říká zpráva. 

„Krajina globálních plateb prochází důležitým vývojem, ale ne všichni účastníci jsou s tempem a směrem této změny spokojení,“ řekl Anirban Bose, generální ředitel strategického obchodního útvaru pro finanční služby Capgemini. 

Zdroj: World Payments Report Capgemini

Další doporučené články

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Jak bojovat proti greenwashingu ve fintechu?

Greenwashing čili zveličování, nebo dokonce vytváření falešných ekologicky šetrných aktivit ve společnostech se nevyhýbá ani fintechu. Přestože se o greenwashingu už...
1. 12. 2023 – Doba čtení: 2 min
Allianz žaluje Revolut

Allianz žaluje Revolut

Allianz podniká právní kroky proti společnosti Revolut a požaduje 10,4 milionu liber (13 milionů dolarů). Jádro problému spočívá v tom, že Allianz...
29. 11. 2023 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce