Reklama

Banky u nás i ve světě: z mainframů do cloudů řízených AI

13. 2. 2024 – | Doba čtení: < 1

Zdroj: Midjourney

Jedna z překvapivých oblastí, na kterou má dopad generativní umělá inteligence, je i přechod bankovních aplikací do cloudu. Alespoň tak hovoří výsledky dvou třetin respondentů lídrů bank po celém světě v průzkumu společnosti NTT Data.

Není překvapivé, že 89 % z 650 šéfů bank se označilo za inovátory, i když 63 % z nich má bankovní systémy založené na mainframech starých desítky let. Shodou okolností také 63 % (ne nutně ti samí 🙂 ) také uvádí, že generativní umělá inteligence umožňuje přechod do cloudu. Nabízí se otázka, jestli to spíš není v současné době nutnost – aby banky mohly využívat genAI, musí začít používat cloudy, a jakmile banka akceptuje použití cloudových řešení, už jí nic nebrání přejít tam i s dalšími systémy. A banka, která by řekla, že genAI nechce používat, může být v konkurenční nevýhodě, čili to nejspíš neřekne žádná. I kdyby třeba reálné případy užití zas tak přelomové nebyly.

91 % lídrů bankovních domů uvádí, že jejich iniciativy v oblasti AI a cloudu jsou schváleny představenstvem, což signalizuje strategickou prioritu. Téměř polovina bank již integruje generativní technologii umělé inteligence do svých aplikací a systémů, zatímco dalších 30 % je v raných fázích jejího zkoumání. Samozřejmě genAI se může používat v celé řadě nestrategických oblastí, jako je generování textů marketingovým oddělením, generování obrázků na platební karty (u nás už takovou banku máme) nebo třeba k sumarizaci textů. To jsou aktivity, které šéfům bank umožní prohlásit, že genAI „používají“, i když se toho v jejich core systémech zase tolik nestalo :).

Kaz Nishihata, ředitel NTT Data, říká: „Posun ke generativní umělé inteligenci v celém bankovním sektoru je důkazem odhodlání tohoto odvětví posunout se za hranice tradičních sálových počítačů. Banky využijí cloudová prostředí k posílení zabezpečení, zvýšení robustnosti a škálovatelnosti. Můžeme se těšit na novou éru inovací.“

Další doporučené články

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Estonská digitální banka Inbank rozšiřuje své portfolio a představuje nové možnosti vkladových účtů a osobních půjček. Tyto služby jsou dalším krokem v úsilí...
13. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

Barbora Vrátilová

Další články autora