Reklama

Birdwingo – nejlevnější investování široko daleko je spuštěné pro zvané

22. 7. 2022 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: Tatrym, s.r.o.

Slovenská společnost Tatrym s.r.o. postupně spouští svoji investiční aplikaci pro uživatele zaregistrované v předchozích měsících. V nejbližších dnech pak dojde ke spuštění pro veřejnost. Měli jsme příležitost si aplikaci vyzkoušet a přinášíme vám pár základních postřehů, jak aplikace funguje.

Proč si vůbec Birdwingo stáhnout

Birdwingo má dva hlavní taháky, o kterých jste se mohli dočíst už v našem rozhovoru se zakladatelem tohoto fintechu (tehdy ještě pod původním názvem). Prvním tahákem jsou nízké poplatky. Pod tímto pojmem si můžete představit, že je Birdwingo buď zcela zdarma, nebo že platíte symbolické 1 euro za nákup či prodej jednoho akciového titulu. V naší verzi jsme zatím díky včasné registraci měli všechny příkazy zdarma, do budoucna společnost plánuje motivační akce, v nichž získáte za nové registrace slevu na příkazy. Na druhou stranu i v případě jednoho eura se stále jedná o jeden z nejmenších poplatků, jaký můžete na trhu najít.

Druhou základní vlastností je, že na platformě nemusíte kupovat celé akcie nebo celá ETF, ale můžete si pořídit i jejich část – frakci, což zpřístupňuje investování i drobným investorům, kteří nemají desítky tisíc na akcie některých společností.

Jak Birdwingo funguje?

Společnost se vydala mobile first přístupem. Aplikaci si musíte stáhnout do svého mobilu, kde projdete snadnou a dalo by se říct klasickou registrací. Z uživatelského pohledu je ovšem třeba říct, že onboarding je velmi propracovaný. Autoři se zaměřili jak na design, tak na celkový uživatelský zážitek, který je na vysoké úrovni. Jediná nevýhoda tedy pro někoho může být, že aplikace je v anglickém jazyce.

Screenshoty z aplikace Birdwingo

První krůčky

Po absolvování KYC a AML procesu jste v zásadě krůček od zahájení investování. Ještě potřebujete nabít svůj účet u Birdwingo, což provedete bankovním převodem. Bankovní převod je samozřejmě základní a dalo by se říct bezeztrátová cesta, jak dostat do aplikace peníze. Poslat si klidně můžete CZK, ale investiční účet se řídí USD, tudíž může dojít k nějaké měnové konverzi.

Vlastní investování pak probíhá poměrně standardně snad až na jednu drobnost, se kterou musíte počítat a to je časový posun burzy, u které obchodujete. V našich zkušebních nákupech se obchody objevily v aplikaci až se zpožděním a notifikace o nákupu do emailu dorazila D+1. Ale ve světě dlouhodobého investování by to vlastně neměl být pro investora žádný velký problém. Spíš vlastnost, se kterou je třeba počítat.

Pro koho to je?

Birdwingo je a není pro začínající investory. Je jednoduché, skoro by se řeklo, že až moc. Takže ano, investovat může kdokoliv. Na druhou stranu musíte vědět, který akciový titul si koupit. To možná v současné době, kdy většina titulů o něco poklesla, může být jedno, ale za normálních okolností je třeba výběr titulu nepodcenit, jinak totiž můžete o své peníze přijít. Zahraniční platformy, které jsou podobně velmi jednoduché, se netají tím, že více než polovina investorů vlastně nevydělává.

Birdwingo je určené pro nakupování zahraničních titulů, pokud se chcete soustředit například na pražskou burzu, tak v aplikaci nepochodíte. Ale podle vyjádření společnosti se bude počet podporovaných burz rozšiřovat i o evropské a asijské burzy.

Až na pár uvedených výjimek je podle nás aplikace vhodná pro všechny, ale vždy si rozmyslete své obchody. Mějte na paměti, že jde o projekt, který si teprve buduje svoji kredibilitu a uživatelskou důvěru, takže investujte opatrně, raději pravidelně a po menších částkách… a až aplikace nabídne víc funkcí a budeme ji používat delší období, možná napíšeme pořádnou recenzi, která se zaměří na všechny drobné nedostatky nebo naopak vychytávky, které jsme zatím možná nezaregistrovali.

Další doporučené články

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

Květen a červen 2024 na FinTechCowboys

První půlka roku je za námi. Praha se stala centrem kryptoměnových konferencí: ETH Prague a posléze pompézní BTC Prague dělají ve...
1. 7. 2024 – Doba čtení: 3 min
Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Nákup zlata za krypto? V CoinBank to jde

Česká kryptoměnová směnárna a burza CoinBank rozšiřuje portfolio služeb o investici do zlata. Novinku jsme mohli poprvé vidět na BTC Prague 2024....
27. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora