Reklama

Tatrym přináší investování bez poplatků

15. 11. 2021 – | Doba čtení: 8 min

Zdroj: Tatrym

V České republice banky umožňují investování za poplatky. Fintechy umožňují investování za poplatky o něco menší, typicky poloviční. Ale ve světě už se dávno investuje bez poplatků. Jak je to možné a kdy se to u nás změní? To nám v našem dnešním rozhovoru prozradí Andrej Hano, který nám představí průlomovou investiční platformu Tatrym.

Andrej Hano, původem z Bratislavy, studoval ve Spojených Státech, Velké Británii a Holandsku, má mnohaleté pracovní zkušenosti z Británie a Německa. Před nedávnem se přestěhoval do Prahy a nyní chystá spuštění nové investiční platformy Tatrym. Pojďme si tedy říct, o co jde.

Andreji, povězte nám, v čem tkví myšlenka platformy Tatrym

Tatrym je aplikace, která umožní uživatelům obchodovat akcie, ETF a další podobné produkty bez jakýchkoliv poplatků. To znamená, že si budete moci koupit frakční akcii neboli klidně jen malý kousek jakékoliv akcie, nezávisle na její hodnotě, bez jakéhokoliv minimálního vkladu a bez jakýchkoliv poplatků, ať už viditelných nebo skrytých. Navíc v Tatrym celý obchod vyřešíte jednoduše a okamžitě.

Naší misí je pomoc lidem zvětšovat svůj finanční kapitál. S tak vysokou inflací, kterou máme dnes, termínovaný vklad znehodnocování peněz nepokryje, a investování je jednou z cest, jak se vyhnout tomu, aby vaše peníze ztrácely svoji hodnotu. Také se jedná o jeden z nejlepších způsobů, jak si dlouhodobě spořit. Chceme demokratizovat investiční svět a přispět k tomu, aby každý jednotlivec, nezávisle na tom, zda pracuje ve zdravotnictví, školství, nebo je to finanční profesionál, měl přístup k investování bez všech těch bariér, které tu momentálně máme.

Velké procento lidí, které zmiňujete, často o investování neví nic a kvůli tomu se do toho bojí jít. Jak chcete ten problém překonat?

Pro nás je zásadní, abychom každému uživateli dostatečně jednoznačně a jednoduše sdělili, že s investováním jsou spojená nějaká rizika. Jakou formou to budeme prezentovat zatím dolaďujeme. Také se budeme snažit vysvětlit, jakým způsobem tato rizika lze mitigovat. Například je velký rozdíl, když investujete nějakou finanční částku do deseti různých akcií, do jedné akcie nebo do S&P 500 ETF, kde to riziko je rozložené mnohem lepším způsobem.

Máte dlouholeté pracovní zkušenosti ze zahraničí. Jak hodnotíte český investiční trh?

Vždy záleží, kde v našem srovnání umístíme benchmark. Kdybychom to srovnávali s USA, nebo Velkou Británií, obzvlášť s Londýnem, kde je ten trh dobře rozvinutý, pak Česko a stejně tak Slovensko jsou trochu pozadu. Ale pokud se podíváme na region, tak na lokálním trhu máme dost hráčů, kteří jsou zajímaví. Konkrétně co se týče financí a investičních produktů, myslím si, že zde máme prostor kam se rozvíjet, protože je zde stále velké množství těch, kteří si za své služby účtují nehorázně vysoké poplatky. Jedná se o různé management fee, které mohou kolísat od 0,9 % až do 2,5 % ročních hodnot – něco takového na Západě již nefunguje. Tam jsou tyto služby zadarmo, nebo za minimální poplatek, a jejich monetizace se provádí jiným způsobem.

Další věc, která mi vadí v rámci regionu, je, že poplatky jsou často velmi netransparentní. Vydedukovat kdy, za co a kolik platím je složité, často možné jen po několikanásobném důkladném nastudování Obchodních podmínek. Častokrát se to záměrně zesložiťuje, aby poplatky nebyly jednoduše porovnatelné. Na Západě mají nejúspěšnější fintechy jiný postoj – neberou si veškerý zisk pro sebe, ale snaží se co nejvíce peněz vrátit uživatelům. Tak to dělal ze začátku Revolut, takhle to dělá Robinhood a řada super bank ve Spojených Státech, například Mercury Bank.

Když říkáte, že na Západě se to nezpoplatňuje, máte na mysli fintechy nebo také tradiční firmy a banky?

Pokud se podíváme na Spojené Státy, tak jakmile přišel Robinhood, tak všichni tradiční hráči začali svoje poplatky snižovat, až se nakonec dostali na úroveň, kdy poplatky již nemají. Aspoň to platí v případě těch největších a nejvýznamnějších hráčů. Jako příklad můžeme uvést Charles Schwab, jednu z největších Amerických brokerských firem, která snížila svoje poplatky jako odezvu na vstup Robinhooda na trh. A naší hypotézou je, že toto se stane i ve středoevropském regionu, jakmile přijde ten správný disruptor.

Takže se chystáte přinést poplatkovou revoluci?

Pro mě bylo vždy důležité mít pozitivní vliv na svět. Přistupoval jsem tak ke všemu, čím jsem se zabýval, ať už to v minulosti byly neziskovky nebo startupy. Mně v mém životě spousta lidí pomohla, jako třeba učitelů na škole a podobně, proto chci budovat užitečný produkt, který bych těmto lidem mohl nabídnout jako protislužbu. Chci, aby můj produkt byl pro ně dostupný a srozumitelný, aby oni také měli příležitost si budovat a zhodnocovat svůj kapitál.

Ačkoliv na trhu již působí řada investičních startupů, zaznamenali jsme, že s poplatky bank ani tradičních investičních fondů to ani nehlo. Čím to je?

Moje hypotéza je, že buď ten produkt ještě není až tak dobrý, ať už z hlediska cenové politiky nebo uživatelské přívětivosti, ono se totiž často hovoří o tom, že startup produkt musí být tak 10krát lepší než produkt na tradičním finančním trhu. Nebo je tu druhá možnost, že mají zatím slabší penetraci trhu. Dokud nezačnou získávat majoritní část uživatelů na trhu, banky se necítí ohroženě.

Kdo stojí za vznikem Tatrymu?

Jsme dva spoluzakladatelé, já řeším byznys stránku projektu, a můj bratr, Adam Hano, zastřešuje technické řešení celé aplikace, má ze sebou studium na Cognitive Science z University of Pennsylvania ve Spojených Státech.

Adam Hano, spoluzakladatel Tatrym platformy, zdroj: Tatrym

Spolupracujeme s řadou lidí, vesměs technického zaměření, a aktuálně rozšiřujeme náš tým o další kolegy. Jedním z našich cílů na nejbližší měsíce je vybudovat top tým v rámci regionu, který pak společnými silami bude vyvíjet a rozvíjet Tatrym platformu. Celý vývoj děláme inhouse, a stavíme produkt na zelené louce. Ze začátku je to těžké, ale z dlouhodobého hlediska nám to dává největší smysl, jelikož know-how budeme udržovat ve svém vlastním týmu a celý rozvoj půjde jednoduše iterovat.

Jste česká firma, nebo slovenska?

Jsme americko-česká společnost. Máme založenou firmu ve Spojených Státech a momentálně dokončujeme zakládání firmy v Čechách.

Takže jste museli získat licenci od ČNB?

Regulační zastřešení je pro nás nejdůležitější na celém projektu, jinak bychom časem museli řešit reputační problémy. Takže jsme si dali záležet na tom, abychom to dobře vymysleli. Spolupracujeme s evropským stock brokerem, který je licencovaný, a my fungujeme jako jeho vázaný agent. Také spolupracujeme s americkým stock brokerem, kde probíhá samotné obchodování. Takový byznys model je poměrně standardní, obdobným způsobem to funguje v Británii a ve zbytku Evropy.

Také je důležité podotknout, že vklady našich klientů jsou chráněné do výše 500 000 amerických dolarů na uživatele. Takže kdyby se cokoliv stalo s námi nebo našimi partnery, což samozřejmě nepředpokládáme, tak každý náš uživatel je chráněn poměrně vysokou částkou.

Vašimi uživateli budou Američani, Češi a Slováci?

Američani vůbec ne. Naši uživatelé budou obyvatelé evropských států, primárně se zaměřujeme na středoevropské a východoevropské regiony. Začínáme s Českem a Slovenskem, následně pravděpodobně budeme expandovat do Polska nebo Maďarska a pak se uvidí.

Tatrym aplikace, zdroj: Tatrym

Kdy plánujete jít s aplikací ven?

Privátní beta verze, kterou už teď finišujeme, bude spuštěna začátkem prosince. Na základě feedbacku se pravděpodobně provedou nějaké úpravy a před Vánoci plánujeme spustit veřejnou beta verzi, přístupnou pro všechny. Nechystáme žádné velkolepé spouštění. Peníze, které máme, nechceme investovat do marketingu, abychom si „kupovali uživatele“. Investice chceme použít na to, abychom mohli Tatrym nabízet zadarmo a mohli vyvíjet další a další nové funkcionality. Pokud je produkt dostatečně dobrý, tak si o něm lidé poví sami a přirozeným způsobem přitáhnou další a další uživatele. Tento trend pozorujeme na našem webu již teď, před spuštěním.

Skutečně budete nabízet Tatrym bez poplatků? Z čeho plánujete generovat zisk?

Skutečně bude bez poplatků. Nám se podařilo, ať už díky investorům nebo tvrdou prací a vyjednáváním, dohodnout smlouvy, které nám umožní realizovat obchody za absolutně minimální poplatek, který v jeho celkové výší bereme na sebe. Pro nás je důležité, aby akcie a ETF, tedy náš základní produkt, byly dostupné k obchodování stále bez poplatků.

Peníze se budou vydělávat přes prémiové účty. Prémiový účet bude místo, kde bude uživatel dostávat finanční zprávy a finanční analýzy, a zároveň pokud si nebude jistý, do čeho lze investovat, nebo si bude chtít vyzkoušet jinou strategii, třeba více nebo méně agresivní, tak bude moci investovat do aktivně řízených portfolií. Z našeho hlediska se jedná o nadstandardní produkt, a ten bude zpoplatněný.

Na druhou stranu, pokud se podíváte na to, jaký výkon mají aktivní portfolia v porovnání s osobním portfoliem, tak často zjistíte, že i top fondy z Londýna, New Yorku a podobně mají horší výsledky, než když třeba sami investujete do S&P 500. Proto je pro mě vždy až skoro neuvěřitelné, proč se vám nejen v tomto regionu brokeři stále snaží podsouvat aktivní portfolia, která často nemají zas tak dobré výsledky, a navíc si za tuto službu naúčtují obrovský poplatek.

Bude prémiový účet zahrnovat nějaké osobní poradenství?

Nad tím ještě přemýšlíme, ale rozhodně to nebude něco, co bude dostupné okamžitě po spuštění aplikace. Také se chceme podívat, jak velký zájem bude o podobnou službu. Každopádně pro nás je důležité udržovat cenu na co nejnižší úrovni, což v případě osobního poradenství už může být komplikovanější.

Co když bude prémiových účtů málo? Odhadujete, kolik budou stát?

Odhady samozřejmé máme, ale zatím si je nechám pro sebe, nicméně na základě našich průzkumů to vypadá, že by se zájmem o podobný druh účtů neměl být problém.

Co se týče ceny za prémiový účet, tak tu ještě dolaďujeme, hodně záleží na tom, v jakém časovém bodě budou zpřístupněné jednotlivé služby. Nechceme si říkat o hodně peněz v okamžiku, kdy ještě nebudeme nabízet tak rozmanité služby, jak je plánujeme do budoucna. Co mohu prozradit už teď, je to, že v rámci privátní beta verze a veřejné beta verze poplatky za prémiový účet zatím účtovat nebudeme, tedy veškeré funkcionality budou zadarmo.

Nabízíte ESG produkty – co znamenají?

ESG (Environmental Social Governance) – jedná se o mezinárodní rating, který definuje určitá kritéria na vyhodnocení toho, jakým způsobem se firma chová vůči svému okolí z pohledu životního prostředí, sociálních hodnot a prospěšného řízení společností. Pokud investujete do nějaké akcie nebo ETF, může vás zajímat, zda investujete do firmy, která znečišťuje životní prostředí, nebo je to firma, která prodává zbraně do Saúdské Arábii, nebo je to firma, která se nedostatečně dobře chová ke svým zaměstnancům. Jsou to aspekty, které se hodnotí v rámci ESG ratingů, a následně každá akcie, ETF, a dokonce někdy i podílový fond jsou oznámkovány v souladu s tímto ratingem.

Vnímáme, že v dnešní době lidé již nechtějí investovat naslepo a dávají si pozor, do čeho investují svoje peníze. Už to není jen o tom, že investují, jen aby co nejvíce vydělali, ale také o tom, aby svou investicí nepodporovali znečišťování životního prostředí nebo nevhodného sociálního chování. Například hodně lidí si již říká, že nechce investovat do ropných společností. A často má takové rozhodnutí podporu i ve finančních ukazatelích, protože mnohokrát firmy, které dobře skóruji v ESG kategorii, mají mnohem lepší obchodní výsledky.

Kdo ten skóring vydává?

Existuje řada mezinárodních organizací, které podobný rating provádějí, bohužel zatím neexistuje jedna unifikovaná verze, ačkoliv nějaké kroky se v tomto směru podnikají. Proto zatím budeme vytvářet nějakou formu agregace všech těchto hodnot. Další věc je, že různé organizace mají různé metriky, takže to vlastně bude na nás, abychom zavedli jednoduchý a srozumitelný způsob prezentace výsledného hodnocení. Pravděpodobně se bude jednat o nějakou barevnou škálu s vysvětlivkami.

Jak to bude s výběrem prostředků, bude tam stanovená minimální částka?

Ne, žádné takové omezení nebude. Náš produkt je zaměřen na každého, kdo chce investovat. Pokud někdo chce investovat 500 tisíc eur, je to v pořádku. Také je v pořádku, pokud chce někdo investovat jen pár eur. Stejně tak si může peníze vybrat kdykoliv bude chtít, a to bez jakýchkoliv poplatků. Toto není něco, na čem chceme vydělávat. A také se v tom nechceme chovat jako některé online platformy, které sice tvrdí, že to mají bez poplatků za obchod, ale ve finále zjistíte, že na skrytých poplatcích tam zaplatíte více, než kdybyste investovali u tradičního obchodníka s cennými papíry.

Výhledově bychom chtěli připravit jednoznačné porovnávání poplatkových praktik jednotlivých poskytovatelů. Na jednoduchém případu, kdy chce uživatel investovat řekneme 100 eur, a investujete přes providera A, B nebo C, chceme ukázat, kolik mu ve skutečnosti zůstane a kde se který poplatek skrývá.

V Tatrymu chceme co nejvíce peněz tlačit zpět směrem k našim uživatelům. Ono to pro spoustu lidí zní jako utopie, situace je však taková, že pokud se podívám na to, jakým způsobem fungují tradiční stock brokery a banky, tak upřímně: dá se to dělat mnohem levnějším způsobem a oni jsou strašně neefektivní. Tam se zaměstnává mnoho lidí, kteří dělají buď duplicitní nebo jednoduše automatizovatelnou práci. My tím, že si ty procesy automatizujeme, nemáme tak velké náklady jako jiné firmy.

Váš produkt by se dal označit jako český Robinhood. Jak se plánujete vyhnout kontroverzním, kterým čelili?

Tak nejdříve bych řekl, že to, co se stalo loni v létě, bylo velice tragické a mrzí nás, že tým Robinhoodu včas nepodnikl kroky, aby se takovému případu předešlo. V našem případě se rozhodně chceme vyhnout jakýmkoliv obskurním produktům typu CFD a celkově pákovému obchodování. Tento produkt jednoduše nebudeme nabízet. Důvod je ten, že tyto produkty jsou v drtivé většině pro uživatele nevýhodné, protože na nich extrémně vydělávají všichni stock brokeři, ale koncový uživatel na tom spíše tratí. Nebudeme nabízet k investování produkty, které sami považujeme za ultra hazard, hraničící s podvodem, nevyrábíme přece online kasino. Vytváříme tady produkt, který vám umožní zodpovědně investovat do čehokoliv chcete, v rámci akcií, ETF a dalších produktů, například brzy nabídneme k obchodování krypto, ale nikdy nebudeme nabízet produkty, u kterých s největší pravděpodobností o peníze přijdete.

Týmu Tatrym děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů v nastartování nového investičního produktu.

Další doporučené články

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Alan Pock – jak škálovat podle Investownu

Když se podíváme na první rozhovor, který jsme před několika lety dělali se začínajícím startupem Investown, zjistíme, že reálně se...
7. 2. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

Julia Gorbatiuc

má dlouhodobé zkušenosti z bankovnictví, ale v poslední době dává přednost práci pro start-upy

Další články autora