Reklama

BMC: Bitcoin je nyní z půlky zelený! Stačí to ale pro zelené ESG investice?

20. 3. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: Pete Linforth na Pixabay

Bitcoinu se konečně podařilo prolomit hranici 50 % udržitelnosti co do jeho těžby. Pro bitcoin je to obrovský pokrok vzhledem k dlouhodobým obavám ohledně jeho udržitelnosti a vlivu na životní prostředí. S číslem 58,9 % přišla nedávno studie BMC z Q4 2022, která se okamžitě setkala s vlnou kritiky od autorů a novinářů citujících jinou studii publikovanou také loni Cambridgeským centrem pro alternativní finance (CCAF), která uvádí, že bitcoin je udržitelný pouze z 36,7 %. Kde je pravda a proč je udržitelnost pro krátkodobou i dlouhodobou budoucnost bitcoinu zásadní?

Podle poslední studie zabývající se udržitelností bitcoinu (BMC Q4 2022) je nyní většina jeho těžby poháněna udržitelnou energií, což z něj činí atraktivní možnost pro nově nastupující vlnu mladých investorů se zájmem o tzv. ESG investice. ESG označuje soubor standardů pro chování společností, které používají sociálně uvědomělí investoři k prověřování potenciálních investic do firem, jež mají pozitivní vliv na životní prostředí a rozvoj společnosti.

Předchozí studie na téma udržitelnosti bitcoinu vydaná Cambridgeskou univerzitou odhadovala, že tato kryptoměna využívá udržitelné energie pouze ze 37,6 %, zatímco v pozdější zprávě z konce roku 2022 od BMC se toto číslo zvyšuje na 58,9 %.

Výsledky studie BMC jsou velmi významné pro výše zmíněné ESG investory, kteří jsou podle poslední zprávy PWC na dobré cestě k investicím do environmentálně orientovaných projektů v hodnotě 10,5 bilionu dolarů, a to jen v USA. Tito investoři však před investicemi do bitcoinových projektů požadují tři věci:

  • nezávislá empirická data, která jednoznačně ukážou, jak se studie CCAF dostala k tak silnému podhodnocení, jež se týká udržitelnosti BTC,
  • makroekonomický trend bitcoinu kvantifikovatelně směřující k udržitelné energii
  • a důkaz o tom, že bitcoin je kvantifikovatelně čistým pozitivem pro životní prostředí a společnost.

Při zkoumání výsledků studií je zkraje patrné, že model CCAF oproti BMC vyloučil několik faktorů, které mají významný vliv na výpočet udržitelnosti BTC, přičemž nejvýznamnější dopad učinilo nezapočítání těžby mimo rozvodnou síť (off-grid mining) a těžby poháněné termální energií, která vzniká výpustí přebytečných plynů v rafineriích (tzv. flare gas mining – fléry). (Ačkoliv se nejedná o metodu s nulovými emisemi CO2, lze argumentovat, že fléry existují nezávisle na tom, jestli pomocí nich někdo těží BTC, jako bezpečnostní zařízení a těžba BTC nijak nezvyšuje množství CO2, které vypouštějí do ovzduší.)

Po započtení těchto dvou prvků se dostáváme na číslo 52,6 %, které se (sice na nižší hranici) blíží výsledkům studie BMC.

Závěrem lze říct, že nedávný výzkum naznačuje, že se bitcoin pomalu ale jistě k určité úrovni udržitelnosti posouvá. Prolomení hranice 50 % je pro něj nesmírně důležité, protože ukazuje určitý trend. Právě díky tomuto trendu by mohla kryptoměna zaujmout alespoň část ESG investorů, kteří zatím do  bitcoinu kvůli jeho vnímanému negativnímu dopadu na životní prostředí investovat nechtěli. Pokud by výzkumem podporovaný pozitivní trend v udržitelnosti BTC byl široce přijat, mohl by otevřít brány institucionálním ESG investorům a jejich investičnímu balíku v hodnotě 10 bilionů USD nejen do bitcoinu, ale i do projektů s ním spojených.

Další doporučené články

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min
Už čtvrtá CryptoNight v Brně se blíží

Už čtvrtá CryptoNight v Brně se blíží

Už čtvrtá CryptoNight se blíží! Nejčerstvější informace ze světa kryptoměn, živý networking a skvělá zábava – to vše je CryptoNight. Lístky na...
13. 8. 2024 – Doba čtení: 2 min

Richard Šubrt

Další články autora