Reklama

Boj o bezpečnost při placení pokračuje aneb co je tokenizace

20. 12. 2023 – | Doba čtení: < 1

Zdroj: midjourney

Tokenizace je další způsob, jak se ochránit před zneužitím citlivých dat, jako jsou čísla účtů nebo čísla platebních karet. Algoritmicky generované kódy – tokeny – se dostávají do popředí. Na jejich rozklíčování se totiž používají speciální dynamické algoritmy a pro podvodníky je těžší tyto tokeny zneužít, protože se k nim hůře dostávají. Za takový primitivní token se vlastně dají označit i čísla jednorázových virtuálních karet.

Ovšem existence těchto tokenů neznamená, že by se podvodníci hned vzdali, a proto se snaží tyto kódy vylákat od uživatelů různými metodami sociálního inženýrství. Na to reaguje Visa spuštěním svého nástroje Visa Provisioning Intelligence (VPI). Tato nová služba využívá pokročilé technologie včetně umělé inteligence a strojového učení k předvídání podvodů s tokeny tím, že přiřazuje skóre žádostem o vystavování či použití tokenů.

VPI identifikuje vzorce v minulých požadavcích na tokeny a přiděluje „skóre náchylnosti k podvodům“ na stupnici od 1 do 99, která je poskytována vydavatelům při každé žádosti o tokenizaci.

„Emitent může toto skóre použít k rozhodnutí na základě rizika, zda žádost schválí, nebo zamítne,“ říká James Mirfin, Visa global head of Risk and Identity Solutions.

Hypotetický uživatel, který si nahraje debetní kartu do svého telefonu a konkrétně do digitální peněženky, pak může token používat s lepším skóre a provádět transakce bez obtěžování. Naopak token vydaný a použitý zcela náhodně na jiném zařízení bude vyhodnocen s takovým skóre, že transakce bude vyžadovat doplňující ověření, nebo bude úplně zamítnutá.

Zdroj: pymnts.compymnts.comfinextra.com

Další doporučené články

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce