Reklama

Budoucnost bez klíčů, karet, peněženek, průkazů a vstupenek: Startup Keyo představuje platby pomocí otisku dlaně

13. 3. 2017 – | Doba čtení: 4 min

Objednali jste si ranní kávu, vyložili potraviny na pás u pokladny nebo se konečně dostali na řadu v dlouhé frontě v drogérii. Saháte pro peněženku. Vaše kapsa je prázdná. A sakra. Rychle prohledáte kalhoty a doufáte, že jste tentokrát zvolili jinou kapsu nebo přihrádku v kabelce. Lidé za vámi začínají reptat, pokladní zívá a vám začíná docházet, že jste nechali peněženku doma.

Startup Keyo vidí budoucnost, ve které takovéto momenty neexistují. Přesněji řečeno: Keyo vidí budoucnost v dlani vaší ruky.

Keyo je chicagská platforma zabývající se biometrickými platbami, které jsou schopné přečíst obrazec žil na vaší ruce a vytvořit tak unikátní biometrický identifikátor napojený na vaši kreditní nebo debetní kartu. Co to znamená? Můžete platit pouhým mávnutím vaší dlaně nad jejich zařízením. Žádné karty, hotovost nebo chytrý telefon nejsou zapotřebí. A přesto, že začíná s platbami, doufá Keyo, že jejich biometrická technologie nakonec nahradí celou řady fyzických předmětů, které používáme (a ztrácíme) téměř denně.

Startup založilo duo manželů Kleinových (Jaxon je jeho CEO), vedoucí designér Cayetana Polanco a vedoucí provozu Delna Sepoy Straus. Klein a Polanco dříve pracovali na platebních technologiích prostřednictvím své vývojové společnosti Invento Media, ale byli rozčarování z toho, že ještě nikdo nebyl schopen vytvořit platformu pro biometrické platby.

Spojili se tedy s japonskou technologickou společností Fujitsu, aby vyvinuli pokladní platební terminál a vytvořili patentovaný software, který Keyo provozuje ve vlastní režii.

Uživatelé se ke Keyo přihlašují jako k ostatním platebním platformám – vytvoří si účet s informacemi o své platební kartě a na jejich telefon jim přijde registrační kód. A tady přichází moment, ve kterém se Keyo odlišuje: uživatelé musí jít do obchodu, který využívá Keyo, zadat svůj registrační kód do Keyo zařízení, přiložit svoji pravou ruku nad připojený platební terminál a systém pořídí dvě infračervené fotografie unikátního obrazce žil na jejich dlani.

Tento obrazec je poté zašifrován, spojen s informacemi o účtu a znovu obnoven jen v průběhu transakce. Při placení poklepou uživatelé na obrazovku, aby potvrdili částku, přidají spropitné a umístí svoji dlaň nad zařízení, které je pro praktičnost umístněno hned vedle pokladny. A to je vše. Existuje také aplikace, kde uživatelé mohou sledovat svoje nákupy.

Přesto, že biometrické platby nejsou nic nového – například Apple Pay nabízí platby prostřednictvím otisku prstu -, biometrika dlaně startupu Keyo je obzvláště bezpečná, protože nezachycuje tzv. externí biometrii, jako jsou například otisku prstů, sken oční duhovky nebo obličeje. Technologie Keyo na dlani detekuje pět milionů referenčních bodů, tedy stokrát více než identifikace prostřednictvím otisku prstu, a vyžaduje i „odhalení života“. To znamená, že aby mohla být dlaň rozpoznána, musí v ní opravdu proudit krev.

Keyo byl založen v Ilinois – jednom z pouhých dvou států se zákony ohledně ochrany osobních biometrických dat, které vedly k soudním sporům s Facebookem, Googlem, Snapchatem a dalšími -, a proto bezpečnost a ochranu osobních dat začlenil do svého systému od samého začátku. Biometrická data jsou uchovávána ve vysoce zabezpečených serverech, startup používá 256bitového šifrování a kontroluje identifikaci oproti veřejným záznamům, aby se ujistil, že do platformy se přihlašují pouze skuteční lidé. Startup má prohlášení o ochraně biometrických údajů a jejich smluvní podmínky vysvětlují, jak data používají a že budou zničena, jakmile uživatel přestane jejich služby využívat.

Keyo uskutečnil pilotní provoz svého platebního systému prostřednictvím dlaně v kavárně Cup & Spoon v Humboldtově parku a aktuálně provádí beta testování ve stejném podniku a v podniku Big & Little ve Wickerově parku. V současné době Keyo pracuje také na rozšíření beta verze do 30 obchodů ve stejné oblasti s cílem vybavit svojí technologií na 50 provozoven. Od přátel, rodiny a samostatných investorů už vybral na 325 tisíc dolarů a plánuje získat ještě víc.

Startupy zabývající se platbami pomocí dlaně se v minulosti už objevily, ale zase zmizely ze scény (jako např. Biyo a Quixter). Získávání nových zákazníků a obchodníků je pro uvedení Keyo na trh extrémně důležité. Společnost začíná u místních podniků, jejichž zákazníci se často vracejí (např. kavárny), a snaží se vytvořit koncentrovanou oblast s možností biometrických plateb, aby si lidé na tuto metodu zvykli. Se zákazníky a obchodníky zůstává Keyo v těsném kontaktu a získává tak od nich cennou zpětnou vazbu: například možnost dát spropitné společnost přidala na přání Cup & Spoon.

Keyo si účtuje poplatek ve výši 1 % z každé transakce a drží tak poplatky za zpracování na nízké úrovni srovnatelné s konkurencí a zvýhodněnými nabídkami také motivuje obchodníky k tomu, aby se stali jejich partnery při získávání nových zákazníků.

Podle Strause nechce společnost vytvářet jen další aplikaci, ale chce dělat něco, co má dopad – něco, co pomůže obchodníkům a zároveň vrátí peníze do jejich kapes.

Rosie Quasarano, majitelka kavárny, se o týmu Keyo poprvé dozvěděla od svých pravidelných zákazníků. Ačkoli o biometrických platbách nikdy předtím neuvažovala, zaujaly ji neobvyklá technologie, nízké poplatky i podpora ostatních podnikatelů. Ačkoli reakce jejích zákazníků byly různé (od „To je úžasné“ až po „To mě děsí“), pravidelným klientům se technologie líbila, protože byla pohodlná. Nyní se podle Qasarano uskuteční prostřednictvím Keyo 5-10 transakcí denně. Na každé z nich přitom majitelka ušetří 3-5 % – a každá koruna se podle ní počítá. Už teď se těší na to, až Keyo spustí věrnostní program – už nikdy více zákaznické karty.

Jedním z prvních zákazníků Keyo byl Jared Bobo, zakladatel blogu o jídle LikeFood. Přihlásil se ke Keyo, když startup loni na podzim spustil svoji beta verzi a od té doby už v Cup & Spoon nikdy nevytáhl svoji peněženku. Podle něj to, že je člověk podnikatel, znamená, že vždy hledá něco, co zabere míň času. Pokud člověk používá svoji platební kartu, vždy se musí v určitém okamžiku dotknout displeje, s Keyo mu připadá, jako by se vše odehrálo jediným pohybem.

Ačkoli Keyo začíná s platbami, jeho dosavadní zkušenost s biometrikou zakládající tým přesvědčila o tom, že technologie má velký potenciál také v ostatních oblastech. Možná tak softwarová platforma Keyo nahradí vstupenky, turnikety veřejné dopravy nebo klíče od hotelových pokojů.

Zdroj: Chicagoinno.streetwise.co

Další doporučené články

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce