Reklama

Čína spouští aplikaci, která upozorní na přítomnost dlužníka

28. 1. 2019 – | Doba čtení: < 1

Čínské autority vytvořily aplikaci, která lidem řekne, že se v jejich blízkosti vyskytuje někdo, kdo dluží.  Státní noviny China Daily oznámily, že úředníci z čínské provincie Hebei vytvořili aplikaci, pojmenovanou „mapa dlužníků-flákačů“, kterou je možné využít prostřednictvím aplikace sociální sítě WeChat. 

Aplikace zábleskem upozorní uživatele kdykoli, když se vyskytnou ve vzdálenosti do 500 metrů od dlužníka, tvrdí noviny. Ukazuje také přesnou polohu dlužníka, neví se ale, jestli odhaluje také nějaké soukromé informace. 

Aplikace upozorní uživatele kdykoli, když se vyskytnou ve vzdálenosti do 500 metrů od dlužníka

Jejím cílem je motivovat občany k dohledu nad lidmi, kteří dluží, není ale jasné, jak velký dluh člověk musí mít, aby se v aplikaci objevil. China Daily uvádí, že aplikace umožní lidem „nahlásit dlužníky, kteří jsou schopni splácet své dluhy“. 

Čínská kultura je známá tím, že spoření upřednostňuje před utrácením, dluhy jsou tady dokonce považovány za tabu. 

Aplikace přichází v době, kdy Čína reformami svého systému sociálního kreditu ostře zakročuje proti půjčkám. Nový systém, rozšíření osobního kreditního skóre, vstoupí do praxe v roce 2020 a bude posuzovat lidi na základě jejich důvěryhodnosti a chování ve veřejné dopravě.

Argument ve prospěch systému sociálního kreditu je ten, že řada lidí v Číně stále ještě nemá formální přístup k tradičním bankám. Proto potřebují systém alternativní, který posoudí, jestli mohou splácet půjčky, pronajímat si domy, nebo dokonce posílat svoje děti do školy. 

Zdroj: Evening Standard

Další doporučené články

Červenec 2022 na FinTechCowboys

Červenec 2022 na FinTechCowboys

Letní prázdniny se nám přehouply do druhé poloviny, ale ve fintechu nic jako prázdniny neexistuje, proto vám i tentokrát shrneme nejzajímavější...
3. 8. 2022 – Doba čtení: 2 min
Společnost Barclays bude hostit CBDC hackathon

Společnost Barclays bude hostit CBDC hackathon

Společnost Barclays oznámila, že v září uspořádá „Barclays CBDC Hackathon 2022“, aby podpořila vznik nových technologií ve velkých bankách. Cílem akce...
27. 7. 2022 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Katka, Eva, Petr, Vašek a Zdeněk. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce