Reklama

Čína spouští aplikaci, která upozorní na přítomnost dlužníka

28. 1. 2019 – | Doba čtení: < 1

Čínské autority vytvořily aplikaci, která lidem řekne, že se v jejich blízkosti vyskytuje někdo, kdo dluží.  Státní noviny China Daily oznámily, že úředníci z čínské provincie Hebei vytvořili aplikaci, pojmenovanou „mapa dlužníků-flákačů“, kterou je možné využít prostřednictvím aplikace sociální sítě WeChat. 

Aplikace zábleskem upozorní uživatele kdykoli, když se vyskytnou ve vzdálenosti do 500 metrů od dlužníka, tvrdí noviny. Ukazuje také přesnou polohu dlužníka, neví se ale, jestli odhaluje také nějaké soukromé informace. 

Aplikace upozorní uživatele kdykoli, když se vyskytnou ve vzdálenosti do 500 metrů od dlužníka

Jejím cílem je motivovat občany k dohledu nad lidmi, kteří dluží, není ale jasné, jak velký dluh člověk musí mít, aby se v aplikaci objevil. China Daily uvádí, že aplikace umožní lidem „nahlásit dlužníky, kteří jsou schopni splácet své dluhy“. 

Čínská kultura je známá tím, že spoření upřednostňuje před utrácením, dluhy jsou tady dokonce považovány za tabu. 

Aplikace přichází v době, kdy Čína reformami svého systému sociálního kreditu ostře zakročuje proti půjčkám. Nový systém, rozšíření osobního kreditního skóre, vstoupí do praxe v roce 2020 a bude posuzovat lidi na základě jejich důvěryhodnosti a chování ve veřejné dopravě.

Argument ve prospěch systému sociálního kreditu je ten, že řada lidí v Číně stále ještě nemá formální přístup k tradičním bankám. Proto potřebují systém alternativní, který posoudí, jestli mohou splácet půjčky, pronajímat si domy, nebo dokonce posílat svoje děti do školy. 

Zdroj: Evening Standard

Další doporučené články

Pozor, podvodů s umělou inteligencí přibývá

Pozor, podvodů s umělou inteligencí přibývá

V nedávné zprávě společnost Elliptic uvedla pět způsobů, jak se umělá inteligence používá k podvodům v oblasti kryptoměn. Přestože je tu umělá...
17. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min
Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Inbank rozšiřuje na českém trhu své služby

Estonská digitální banka Inbank rozšiřuje své portfolio a představuje nové možnosti vkladových účtů a osobních půjček. Tyto služby jsou dalším krokem v úsilí...
13. 6. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce