Reklama

Cirkulární ekonomika a nerůst: změna směrem k udržitelné budoucnosti

16. 5. 2023 – | Doba čtení: 3 min

Slyšeli jste už o konceptech cirkulární ekonomiky a nerůstu? A co jejich možná aplikace ve fintechu? Je to sci-fi, nebo budoucí realita, či dokonce nevyhnutelná nutnost? Oba přístupy zpochybňují tradiční kapitalistickou lineární ekonomiku, která je základem dnešní společnosti. Zkoumají alternativní způsoby rozdělování zdrojů k realizaci udržitelného životního stylu člověka a jeho společenství, které je v souladu s principy a zákonitostmi přírody.

Ačkoli oba přístupy mají své vlastní rozdílné přednosti v různých aspektech naší moderní socioekonomické společnosti, mají také společné prvky a znaky, které je předurčují jako významné nástroje pro překonání současné neudržitelné ekonomické, sociální a ekologické krize.

Cirkulární ekonomika

Cirkulární ekonomika se zaměřuje na neustálou optimalizaci využívání zdrojů, přepracovává distribuční systémy, procesy, ale i samotné produkty a výrobky, přičemž usiluje o minimalizaci odpadu.

Je to ekonomický model, který se pokouší minimalizovat odpad a zdrojovou náročnost tím, že se snaží udržet výrobky, materiály a zdroje v oběhu co nejdéle a co nejefektivněji. Cílem je nahradit lineární model ekonomiky, který se soustředí na vyrábění, použití a likvidaci, čímž vytváří značné množství odpadu.

Cirkulární ekonomika přemýšlí o životním cyklu produktu – od jeho návrhu po konečné zpracování. Podporuje využívání obnovitelných zdrojů, minimalizaci odpadu a recyklaci materiálů. Využívá například sdílení, opravování, recyklaci a obnovu, a to vše s cílem snížit negativní dopad výroby a spotřeby na životní prostředí.

Současně také nabízí příležitosti pro podniky, aby snížily náklady na zdroje a zároveň zvýšily efektivitu jejich využití. Tento model také podporuje vznik nových trhů pro recyklaci a obnovu, čímž vytváří nové podnikatelské příležitosti.

Nerůst

Nerůst (anglicky degrowth) je koncept, který se snaží zpochybnit tradiční ekonomický model, který se soustředí na neustálý růst a zvyšování HDP jako měřítka úspěchu. Nerůst znamená hledat alternativní model, který si klade za cíl snížit spotřebu zdrojů a energie, soustředí se na udržitelnost, kvalitu života a sdílení místo akumulace bohatství.

Vychází z předpokladu, že současný růst ekonomiky je neudržitelný z hlediska zdrojů a energie a že fungování naší společnosti vede ke zvýšení sociálních a environmentálních nerovností. Neznamená však odmítání ekonomického růstu jako takového, ale spíše jeho nahrazení udržitelnými způsoby života a hospodaření s přírodními zdroji. Zaměřuje se na podporu lokálních ekonomik, obnovitelné zdroje energie, udržitelnou výrobu a spotřebu, využití sdílení a spolupráce a podporu sociálního blahobytu.

Cesta k systematické změně

Pouhé začlenění cirkularity nebo ekonomiky nerůstu nemusí však být pro zajištění skutečně udržitelné budoucnosti dostačující. Realizace smysluplné změny vyžaduje jednotnou a systémovou transformaci, která zahrnuje klíčové principy obou přístupů. Cirkularita a nerůst společně představují plán, jak odpovídajícím způsobem změnit sociální, ekonomická a environmentální paradigmata, a to za použití následujících společných principů:

  • Upřednostňování dlouhodobého společenského blahobytu před maximalizací zisku,
  • podpora kolaborativní spotřeby a ekonomiky sdílení,
  • podpora prosazování rozmanitých, lokálně zaměřených ekonomických modelů,
  • podpora adaptace a transformace na odolné a regenerativní komunity.

Pro oblast fintechu můžeme využít dva příklady takových modelů:

V dalších oblastech pak může jít o následující:

Změnu máme ve svých rukou

Na omezené planetě není možný nekonečný růst. Cirkularita a nerůst představují vizi i cestu k environmentální bezpečnosti a společenské hojnosti. Přijetím principů, jako je snížení množství odpadu, zvýšení účinnosti zdrojů a snaha o spravedlivé hodnoty, mohou jednotlivci, podniky a vlády směřovat k udržitelné a inkluzivní budoucnosti.

Průsečík cirkularity a nerůstu představuje jedinečnou příležitost, jak nově definovat naše hodnoty a cíle, které povedou k udržitelné a spravedlivé budoucnosti. Vzhledem k tomu, že stojíme v kritickém bodě, je zásadní uvědomit si potřebu holistické změny, která zahrnuje oba přístupy v našem každodenním životě, společenských a rozhodovacích procesech.

Přijetím komplementarity těchto konceptů a jejich aktivním začleněním do našich osobních rozhodnutí, politiky a průmyslových postupů, můžeme položit základy odolné budoucnosti, která upřednostňuje náš společný blahobyt, životní prostředí a prosperitu.

Autor: Dalibor Černý, Sparring

Další doporučené články

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce