Reklama

Co je Web 3.0? Už je mezi námi, nebo ho teprve vyhlížíme?

17. 5. 2022 – | Doba čtení: 3 min

abstract picture
Zdroj: shubham dhage na unsplash

Ohledně Webu 3.0 (kterému se familiárně také přezdívá Web3) můžeme najít spoustu informací, ale vlastně všichni tak trochu tápou, co přesně tento pojem znamená. Na dvou infografikách si přiblížíme několik vlastností nové éry webu – primárně ty, na kterých se všichni shodnou. A také si odpovíme na otázku, zda vedle sebe mohou existovat tři různé generace webů.

Web 3.0 je o blockchainu

Základním stavebním kamenem Webu 3.0 jsou distribuovaná data a ta se dnes nejčastěji řeší pomocí blockchainu. To je vlastně úložiště dat, databáze uložená na celé řadě serverů, které spolu nějak komunikují.

Pro běžného člověka je základní cestou k blockchainu kryptopeněženka. Ta může svým způsobem nahradit identitu člověka. Nicméně pozor, rozhodně se nejedná o žádný typ bankovní identity. Kryptopeněženek můžete mít klidně stovky, zatímco bankovní identitu máte vždy jen jednu. Když budete chtít, můžete přístup ke kryptopeněžence předat někomu jinému (ale pak je to, jako byste mu skutečně předali svoji peněženku s hotovostí, platební kartou a PINem). A co je asi nejvíc zajímavé, kryptopeněženka žije v distribuovaném prostoru a každý se vám do ní může podívat.

Kdo má kryptopeněženku, tak má dveře do světa Webu 3.0 otevřené. Ti, kdo ji nemají, velkou část funkcí tohoto systému nevyužijí. Pokud tedy vůbec nějaké.

Zdroj: redakce

Prokazování identit ve Webu 2.0 typicky znamenalo využití profilu z nějaké sociální sítě. A ještě dříve to bylo klasické přihlašování jménem a heslem. Každopádně ať už jste se přihlásili přes Google nebo jiným způsobem, takové přihlášení proběhlo v nějaké více či méně omezené síti. Vaše jméno v zásadě kromě vás nikdo nezná, pokud jste ho nenasdíleli 🙂

A co se tedy dá dělat s kryptopeněženkou? To si prozradíme v další kapitole u druhé infografiky.

Příklady aplikací Webu 3.0

Zdroj: CryptoStudio

Podobně jako můžeme považovat za začátek Webu 1.0 příchod webového prohlížeče Netscape, tak začátkem Webu 3.0 by mohlo být spuštění blockchainu Bitcoin v roce 2009. Pět let poté pak přišel druhý klíčový blockchain – Ethereum.

Ethereum umožňuje automatizaci transakcí založených na tokenech pomocí chytrých smluv, tzv. smart kontraktů. Dnes na Ethereum Blockchain – a také na jiných blockchainech – běží celá řada aplikací. Patří mezi ně decentralizované finanční aplikace (DeFi), jako je Crypto Lending, kde střadatelé poskytují likviditu pro půjčky prostřednictvím platformy DeFi a v tomto procesu získávají úroky.

Chytré smlouvy nahrazují centralizované zprostředkovatele, jako jsou banky. Odstraněním takových zprostředkovatelů se pak půjčky zlevní a zefektivní. Podobně jako si banky dříve myslely, že jejich konkurencí je fintech (a dnes do něj vesele investují), tak možná za pár let si budou myslet, že konkurencí je DeFi.

Další aplikací Webu 3.0 jsou NFT (Non-fungible Token). NFT představují vlastnictví jedinečně identifikovatelného digitálního aktiva, jako je vlastnictví grafiky, uměleckého díla nebo domény. Jelikož jsou NFT jedinečné, umožňují transparentní dokumentaci práv k digitálnímu vlastnictví a jejich převod je automatizovaný a bez centralizovaných zprostředkovatelů.

To je zásadní pro širokou škálu aplikací Webu 3.0: i když je pro uživatele irelevantní, který bitcoin vlastní, v případě práva na digitální vlastnictví, například k pozemku, záleží na originalitě. A tam už je opravdu jenom malý krok k tomu, aby se třeba nahradila (nebo evolvovala) evidence katastrálního úřadu. Ale v současné době tak daleko ještě nejsme.

V poslední době se však začíná mluvit ještě o jednom pojmu DAO – Decentralizované Autonomní Organizaci. Vlastnictví organizace (firmy) by bylo reprezentované vlastnictvím příslušných tokenů. Tady můžeme nalézt malou paralelu k akciím. Čím víc jich máte, tím jste větší vlastník. Hlasování na valné hromadě akcionářů pak nahrazuje hlasování digitální. V teorii DAO se říká, že taková organizace je plně demokratická, ale trochu se ignoruje fakt, že pokud jako manažer firmy budete mít více tokenů, tak bude mít váš hlas samozřejmě větší váhu…

Jedna z potenciálně nejzajímavějších implementací DAO organizace by mohla být nadace. Podle toho, kolik jste do nadace přispěli (a tím získali určitý počet tokenů), byste mohli rozhodovat, kam bude nadace přispívat. Demokraticky, transparentně a efektivně.

Takže teď už možná trochu tušíte, co se skrývá za pojmem Web 3.0 🙂 Jaké aplikace (nebo webové stránky) charakterizují starší verze webu, je vidět na obrázku. Ve stejném webovém prohlížeči si tedy můžete spustit weby klidně ze všech tří generací. Jedním z klíčových míst, kde se všechny tři generace webu potkají, budou zcela určitě sociální sítě – na stejném místě uvidíte náhled článku, reklamu Amazonu, ale třeba i NFT tokeny, které si budete moci koupit.

Zdroj: cryptostudio.com

Další doporučené články

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Třetí ročník kryptoměnové konference CryptoByte zavítá již 4. května 2024 na půdu Technické univerzity v Liberci. Konference se v minulých ročnících zúčastnilo přes...
23. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min
Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora