Co jsou „meme stocks“? Nový jev, nebo jen symptom přicházející recese?

28. 11. 2022 – | Doba čtení: 3 min

gaming
Zdroj: pixabay

Meme stocks vzaly svět obchodování s akciemi útokem. Ať jde o profesionální, nebo drobné investory, každý jistě alespoň postřehl aféru s videoherním řetězcem GameStop (GME). Bylo to vůbec poprvé, co masa drobných amatérských investorů dovedla k bankrotu miliardový investiční fond řízený profesionálními portfoliovými manažery. A proč to udělali? Spousta z nich tehdy odpověděla pouze „for the meme“. Co tedy ale činí z obyčejné akcie tzv. meme stock? Je to její volatilita? Nebo její propagace skrze internetovou kulturu? Je to tak trochu obojí.

Existuje několik pohledů, co jsou meme. Na internetu se můžete celé hodiny probírat texty, které řeší, zda například Tesla patří, nebo nepatří mezi meme. Podle některých kritérií ano, podle jiných nikoliv, záleží na úhlu pohledu. Ale všichni se shodnou na tom, že meme stocks jsou akcie, jejichž obliba je tvořena davovým chováním, které vzniká a šíří se víceméně neorganizovaně prostřednictvím sociálních sítí. My se v našem článku budeme držet právě konzervativnější definice meme stocks, ve které je GME považován za prvního zástupce, a kde ani nešlo o výsledek, ale o účast na meme. Stále nechápete? Pojďme to vzít od začátku.

Ekonomické subjekty pořizují akcie z mnoha důvodů. Ať už se jedná o prostou úsporu na horší časy, dlouhodobou investici za účelem zhodnocení, snahu získat kontrolní podíl ve společnosti, nebo vidinu rychlého zisku.

Jak postupuje ekonomický cyklus a na něj napojený cyklus akciový, stále více subjektů se účastní obchodu s těmito cennými papíry. Jedná se zejména o velké investiční fondy, banky a jiné profesionální subjekty. Jelikož tito hráči investují zpravidla dlouhodobě, je volatilita trhu velmi nízká. Postupem času si ale běžní lidé všimnou rostoucích grafů cen akcií a začnou si je kupovat také.

Přístup drobných investorů k akciovému trhu je lehčí díky existenci nových nízkopoplatkových aplikací pro obchod s akciemi, kryptoměnami a finančními deriváty. Například můžeme zmínit eToro, Revolut, Robinhood nebo Acorns. U nás pak můžeme pro přímé investování použít například Birdwingo.

Dost často se uživatelé těchto aplikací shlukují pod různé internetové osobnosti nebo na internetových fórech, kde si vyměňují rady a tipy. Jedním takovým místem je r/WallStreetBets, fórum na diskusní platformě Reddit, které vzniklo jako platforma investičního aktivismu (snaha získat kontrolní podíl) zaměřeného proti shortování akcií velkými investičními firmami. Jejich prvním velkým úspěchem a prvním příkladem tzv. meme stocku se stal americký maloobchodní videoherní řetězec GameStop (GME).

Jelikož samotný proces shortování akcií je pro firmu, která se stane jeho terčem, škodlivý, vzali si uživatelé z WallStreetBets za cíl této firmě pomoci zvýšením poptávky po jejích akciích. Tím dokázali poškodit hedgeové fondy, které měly v shortování GME velké pozice.

zdroj: pixabay

Nenávist vůči chování velkých investičních fondů na Wall Street není ale žádná novinka. Protesty proti jednání investičních bankéřů na Wall Street lze pozorovat již v hnutí Occupy Wall Street z roku 2011. Rozdílem je, že v případě GameStopu došlo na straně Wall Street k citelným škodám. Tak citelným, že Melvin Capital, hedgeový fond držící největší pozici, prodělal na zpětném nákupu akcií miliardy dolarů a následně úplně skončil.

Další firmy, na které WallStreetBets zacílilo, byly například AMC, BBnB a Blackberry s tím, že jediným pojícím prvkem těchto firem byla dlouhodobě nízká výkonnost akcií, předpověď dalšího poklesu ceny a to, že se staly terčem shortování ze strany hedgeových fondů.

V tom spočívá samotná podstata meme stocks.

Jaká je definice meme a které akcie mezi ně neřadíme

Slovníky meme definují jako „nápad nebo chování, které se přenáší z člověka na člověka v rámci jedné kultury“. Meme stocks jsou tedy akcie, které si získávají oblibu mezi drobnými investory prostřednictvím internetových memů sdílených mezi obchodníky na platformách sociálních médií, jako je Reddit a Twitter. Investor od začátku ví, že akcie, které si pořizuje, mají nízkou vnitřní hodnotu s mizivou perspektivou růstu. Důvodem pro koupi těchto cenných papírů je meme.

Proto do kategorie meme stocks nepatří například akcie firem jako Tesla, Nvidia a Twitter (v poslední době), které realizují, ačkoliv jsou nadhodnocené a volatilní, nějakou formu expanze (ať už v podobě růstu výrobní kapacity, nebo uživatelské základny).

Na druhou stranu právě tyto akcie (a jejich král Elon Musk) jsou řadou odborníků mezi meme řazené, protože splňují podmínku davového chování a velkých sociálních komunit. Nicméně jejich členové, drobní investoři, takové akcie kupují s vidinou zisku, ne za účelem „ochránit“ akcie před poklesem hodnoty, i když na konci obchodního dne vlastně oba přístupy vedou ke stejnému výsledku – ke zvýšení ceny. Ale u Tesly investoři chtějí v první řadě vydělat, zatímco u GME chtěli v první řadě podpořit „meme“.

Mezi meme stocks dále nelze zařadit tzv. pump and dump stocks neboli firmy, které v podstatě nemají ani funkční produkt. Mezi tyto firmy například patří i společnost Nikola, jejíž zakladatel Trevor Milton byl odsouzen z podvodu a čelí až 20 letům ve vězení.

Ačkoliv tedy vysoce volatilní akciové trhy patří ke každému začátku recese, meme stocks jsou ojedinělým fenoménem, který kombinuje zájem veřejnosti o akciové trhy, vyšší přístupnost obchodu s akciemi pomocí trading aplikací, kulturu memů v globalizované společnosti a s tím spojený nějaký vyšší cíl, než je jen diverzifikace portfolia. Ať už je tímto cílem touha poškodit hedgeové fondy, nebo být součástí obrovského memu.

Zdroje: merriam-webster.com, weforum.org, carscoops.com a FEENSTRA, R C. – TAYLOR, A M.  International economics

Další doporučené články

Nová konference o digitálních aktivech v Praze

Nová konference o digitálních aktivech v Praze

„Digitální aktiva pro bankovnictví a finance“ je konference pořádaná 5. listopadu v Praze, kam se sjedou přední odborníci a lídři z oblasti správy aktiv v bankovnictví,...
27. 9. 2024 – Doba čtení: 2 min

Richard Šubrt

Další články autora