Reklama

Co jsou udržitelné finance?

6. 6. 2022 – | Doba čtení: 3 min

Zdroj: karsten wurth na unsplash

Nový typ financí, tzv. udržitelné finance, berou svět bank, investic a fintechu útokem. Ale co se skrývá pod tímto termínem nebo spíš trendem?

Finance se v dnešní době zásadně mění, což podněcuje diskuse o tom, čemu by měly sloužit. Udržitelné finance jsou definovány jako proces, při kterém se zohledňují environmentální, sociální a správní aspekty (tzv. ESG) při přijímání jakéhokoli investičního rozhodnutí. Ideály stojící za ESG financemi se řídí finančně zdravou logikou, v níž se daří učinit současně nejen správnou, ale i ekonomicky rozumnou věc. Prostor pro úvahy o ESG je téměř nekonečný – od zmírňování změny klimatu a řešení otázek nerovnosti až po podporu udržitelných vztahů se zaměstnanci.

Přestože je v této oblasti vyvíjeno značné úsilí, nedostatek finančních prostředků je považován za největší překážku při dosahování čisté emisní nuly – cíle, který si stanovily mnohé země. V důsledku toho se stále více pozornosti věnuje konceptu udržitelných financí a jejich nedostatečně využívanému potenciálu při utváření udržitelnější budoucnosti.

Změny už jsou vidět

Malá investiční firma Engine No.1 se přes noc stala senzací, když se rozhodla vznést obvinění proti jednomu z nejznámějších světových producentů uhlíku, společnosti Exxon Mobil. Na základě jejího úsilí, které podporovali největší hráči na Wall Street, jako jsou Blackrock a Vanguard, dosadili do představenstva Exxonu tři ředitele, kteří si jsou vědomi důležitosti otázky klimatu. To klimatičtí aktivisté oslavovali jako vítězství. Je to změna, kterou urychlila nejen nová vlna aktivistických investorů, ale jež také těží z podpory největších světových hráčů v oblasti financí. A změna je vidět nejen zde.

Vzhledem k tomu, že investoři stále více tlačí na změnu na úrovni správních rad, udržitelné finance se ve světě investic stávají samozřejmostí. „Žádný problém se neřadí výše než změna klimatu,“ řekl Larry Fink, generální ředitel společnosti Blackrock. Dále uvedl, že tisíc dalších „jednorožců“ vzejde z potřeby dekarbonizovat naši ekonomiku.

Tato rozsáhlá změna se promítla i do bankovnictví: ať už se jedná o zelené (CO2 neutrální) bankovní účty, klimatické kreditní karty s integrovanými zelenými věrnostními programy nebo o integrované investiční platformy ESG. Až 67 % spotřebitelů všech věkových skupin požaduje od své banky zapojení do udržitelnosti (Eurogroup, 2021). Podobně přibližně 70 % osob z generace Z a mileniálů by mělo zájem používat nástroj na sledování uhlíkové stopy, pokud by jim ho banka poskytla. Zatím však nabídka stále chybí.

belinda fewings na unsplash

Zavádění regulací

Stále více centrálních bank a řídících orgánů reguluje oblast udržitelného financování, která se příliš dlouho obešla bez standardizace. V roce 2015 stanovila Pařížská dohoda spolu s cílem udržitelného rozvoje OSN plán na podporu spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem s cílem sladit finanční toky s opatřeními v oblasti udržitelnosti.

Následně v roce 2018 vydala Evropská komise akční plán pro udržitelný růst jako součást zastřešujícího rámce Green Dealu. Tato dohoda je navržena tak, aby nastartovala přechod od abstraktního konceptu udržitelných financí ke konkrétním opatřením. Akční plán pro udržitelné finance (SFAP) má tři klíčové cíle:

  1. přeorientovat kapitálové toky na udržitelné investice s cílem dosáhnout udržitelného růstu;
  2. zvládnout finanční rizika vyplývající ze změny klimatu, zhoršování životního prostředí a sociálních otázek;
  3. podporovat transparentnost a dlouhodobá řešení ve finanční a hospodářské činnosti.

Mezi další opatření patří zavedení ekologického klasifikačního systému v EU, jenž definuje, které ekonomické činnosti lze považovat za „environmentálně udržitelné“, a nařízení o zveřejňování informací o udržitelném financování (SFDR), které stanovilo povinné zveřejňování informací o ESG s cílem podpořit transparentnost mezi účastníky finančního trhu.

A i v USA dochází ke změně. Americká Komise pro cenné papíry a burzy nedávno oznámila plány na nová pravidla pro zveřejňování informací o klimatu. Cílem nového nařízení bude poskytnout investorům transparentnost ohledně rizik společnosti souvisejících se změnou klimatu. Investorům to poskytne nové možnosti, jak přimět společnosti k odpovědnosti za nulové emise, a schopnost zakročit proti greenwashingu (překrucování aktivit v ESG oblasti).

Musíme si ale uvědomit, že ESG není univerzálním a „instatním“ řešením, ale spíše komplexním doplňkem udržitelnosti. Celkově je prostředí podporující udržitelné financování silné a rychle roste. Například nizozemská bankovní velmoc ING nedávno oznámila, že již nebude financovat nové ropné nebo plynárenské projekty. Předpokládá se, že trh s udržitelnými financemi v nadcházejících letech exponenciálně poroste, přičemž někteří považují aktiva ESG za „příležitost k růstu století“. Vzhledem k těmto číslům není pochyb o tom, že zelené finance jsou a musí být naší budoucností.

A koho zajímá pohled EU, Evropské komise a dalších regulátorů, může se další detaily dozvědět na webu finextra.

Zdroj: ecolytiq.com

Další doporučené články

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce