Reklama

ECB provede první zátěžové testy kybernetické odolnosti

8. 1. 2024 – | Doba čtení: < 1

Zdroj: unsplash.com

Evropská centrální banka ECB provede své první zátěžové testy kybernetické odolnosti, aby zjistila, jak dobře by jednotlivé banky reagovaly na kybernetický útok a jak rychle by se z něj zotavily.

Testy, u jejichž sestavení bylo 109 bank, vycházejí ze scénáře, ve kterém se kybernetickému útoku podaří narušit každodenní obchodní operace každé banky. Banky si v nich vyzkouší svou reakci a jak rychle zavedou opatření na obnovu, včetně aktivace nouzových postupů a pohotovostních plánů až po obnovení běžného provozu. Test posoudí, jak banky reagují na kybernetický útok a jak se z něj zotavují, spíše než na jejich schopnost mu zabránit.

V rámci programu se 28 bank podrobí rozšířenému hodnocení: předloží doplňující informace o tom, jak se s kyberútokem vypořádaly. Výběr těchto bank zahrnuje různé obchodní modely a geografické oblasti, aby poskytl smysluplný odraz bankovního systému eurozóny.

Testy ukazují, že orgány dohledu se obávají možného narušení a finanční nestability v důsledku velkého kybernetického útoku na bankovní sektor, který je stále více závislý na digitálních technologiích. Pojišťovací tržiště Lloyd’s of London v říjnu varovalo, že velký kybernetický útok na systémový platební systém by mohl světovou ekonomiku stát 3,5 bilionu dolarů.

Předchozí cílené zátěžové testy, které ECB provedla, zahrnovaly hloubkový rozbor citlivosti úrokového rizika v bankovním portfoliu v roce 2017, citlivostní analýzu rizika likvidity v roce 2019 a zátěžový test klimatického rizika v roce 2022.

Zdroj: finextra.com

Další doporučené články

Banky proti neobankám

Banky proti neobankám

Podle nedávného průzkumu společnosti Temenos mezi 300 bankami napříč celým světem se za největší konkurenty, zejména v Evropě, tradiční banky považují...
19. 2. 2024 – Doba čtení: 1 min
Leden 2024 na FinTechCowboys

Leden 2024 na FinTechCowboys

Leden 2024 se měl zapsat do historie bitcoinu, ale i když se tak nakonec stalo, výsledky jsou zatím rozpačité a žádný býčí...
31. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min
Halving podle 2Bminer – rozhovor

Halving podle 2Bminer – rozhovor

Nezadržitelně se blíží další bitcoin halving, a proto jsme se spojili s těmi nejpovolanějšími a zjišťovali, jaký podle nich nastane další vývoj. Za...
25. 1. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce