Reklama

Evropu čeká zlaté desetiletí aneb o stavu technologických firem

3. 1. 2022 – | Doba čtení: 4 min

Petr Šíma, DEPO Ventures
Zdroj: DEPO Ventures

Na konci roku 2021 společnost Atomico zveřejnila sedmou výroční zprávu o stavu evropských technologických firem. Jinými slovy o světě evropských startupů a rizikového kapitálu. Tentokrát je to hutné čtení, plné informací, názorů i tvrdých dat. Snad 500 grafů, které vesměs naplňují optimismem. Vše naznačuje, že Evropa má před sebou zlaté desetiletí, tedy alespoň co se technologických startupů týče.

„Naše část Evropy má před sebou ještě větší růst. Přesně to odpovídá tomu, co kolem sebe vidím. Mé jednoduché shrnutí je takové, že v Evropě nebyl nikdy lepší čas začít podnikat. A nikdy nebyl lepší čas na investice,“ říká Petr Šíma z DEPO Ventures.

Investice rostou. A pořádně

Podle odhadů Dealroom.co objem investic za rok 2021 dosáhnul 120 miliard dolarů. To je trojnásobné množství oproti minulému roku. Ženou to hlavně takzvané mega roundy větších startupů (např. Revolut, Northvolt, fintechy N26), jejichž investiční kola jsou větší než 250 milionu dolarů. Za prvních devět měsíců narostla o neuvěřitelných 900 procent na 40,1 miliardy dolarů.

Celková hodnota venture kapitálu se v evropském ekosystému ztrojnásobila, a to za méně než tři roky. Dosahuje hodnoty tří bilionů dolarů. Daří se přitáhnout velký evropský kapitál, nicméně kapitál z USA a Asie stále o zhruba dvě třetiny převládá.

Evropa se začíná přibližovat USA

Podíl kapitálu investovaného do společností v rané fázi, tedy v pre-seed a seed investičních kolech do pěti milionů dolarů, je v Evropě skoro stejný jako v USA. Činí 33 % oproti 35 %. Podle mého názoru se tento ukazatel nedá dobře porovnat, protože investiční kola se ve Spojených státech zvýšila nad stanovenou hranici pěti milionů dolarů. Ale nevadí, trend je to hezký. 

Uvědomělé investice

Stále více kapitálu směřuje do projektů, které pozitivně ovlivňují společnost a naši planetu. Jedenáct procent z celkových investic, tedy deset miliard dolarů, směřuje do SDG startupů. To je větší podíl než v USA.  

Zdroj: Zbynek Burival na Unsplash

SPACy dobývají Evropu

V roce 2021 patnáct společností dotáhlo SPAC proces v celkové hodnotě 62 miliard dolarů. Devět z nich bylo ve Velké Británii. Domnívám se, že SPAC by mohly být vzpruhou pro zaostávající evropský kapitálový trh. Koneckonců se chystají i na pražskou burzu.

Nejvíc jednorožců v historii

Před pěti lety by se všichni jednorožci vešli k jednomu stolu. Dnes by ten stůl musel mít 321 míst. V evropských stájích se v roce 2021 narodilo 98 nových startupových jednorožců. Je to největší nárůst od roku 2014. 

Rovných sto společností s hodnotou přes miliardu dolarů je ve Velké Británii, 52 jednorožců je v Německu a 31 ve Francii. Jeden se zrodil dokonce i u nás v Česku – Rohlik.cz. Pozitivní je také fakt, že startupům trvá kratší dobu dosáhnout hodnoty jedné miliardy dolarů. Rekord drží společnost Gorillas, která se jednorožcem stala za pouhých devět měsíců. Zdvojnásobil se také počet takzvaných decacornů v Evropě, tedy společností s hodnotou více než deset miliard dolarů.

V Evropě je více jednorožců zaměřených na B2B trh než na spotřebitelský B2C. Evidentně to souvisí s rozdrobeným evropským trhem. Přece jen je B2B ve většině evropských zemí velmi podobný.

Jak si stojí jednotlivé státy

Velká Británie, Německo, Francie, Švédsko, Nizozemsko. Těchto pět zemí si nejen drží pozici lídrů v oblasti rizikového kapitálu i v roce 2021, ale navíc jejich investiční objemy stále rostou. Pro mne je zajímavý skok Španělska na šesté místo. Uvidíme, jak se to projeví na jejich HDP. Česko se umístilo na šestnáctém místě.

Evropským centrem startupů je stále Londýn, ale narůstá i počet dalších regionů. Dvacet měst dosáhne letos více než jedné miliardy dolarů investovaného kapitálu. Loni to byly pouze čtyři. Evropa sice není tak koncentrovaná jako USA se svým Silicon Valley, ale díky tomu podnikavost roste všude a nikdo neví, odkud přijde další jednorožec.

Region CEE má největší potenciál

Do regionu střední a východní Evropy bylo investováno pouze pět procent venture kapitálových investic, přitom poměr obyvatelstva je mnohem vyšší. Výsledek je takový, že v  regionu CEE bylo 31 procent jednorožců financováno bez externích investic. Ve zbytku Evropy to bylo sedm procent. Z toho vyplývá, že střední a východní Evropa má obrovský potenciál růstu. Pokud se zvýší investice na evropský průměr, ohromně vzroste počet technologických firem. Podnikatelský duch tu bezesporu je. Přichází doba, kdy si to uvědomují venture kapitálové fondy a více se na tento region zaměřují. 

České srovnání

Několik částí reportu srovnává i jednotlivé evropské státy. Naše pořadí se oproti loňsku výrazně zlepšilo – a to především díky e-shopu Rohlik.cz. Nutno podotknout, že statistiky celého regionu, včetně Česka, jsou zkreslené tím, že úspěšné a rostoucí firmy většinou brzo přenesou sídlo nejčastěji do Británie nebo do USA. V roce 2021 bylo v tuzemsku investováno 361 milionů dolarů. To je víc než trojnásobek toho, co za předchozí čtyři roky dohromady. Hezká čísla, nicméně stále máme obrovské rezervy a možnosti. 

Evropský průměr kumulovaných investic na počet obyvatel je 269 dolarů. V Česku činí 49 dolarů. V Estonsku je nejvíce startupů na počet obyvatel, celkem 1 107. Evropský průměr činí 237 a v Česku to je 131. 

A jak je na tom fintech?

Z pohledu zaměření technologických firem tvoří největší skupinu právě fintech. Nejenom, že mezi největší unicorny (vlastně v tomto případě takzvané decacorny) řadíme Klarnu, Adyen, Revolut a Wise, ale pak je tu také oblast krypto světa. Tady stojí za pozornost firmy jako Blockchain.com, Celsius Network, Sorara, Ledger, Bitpanda, Chainanalysis, Bitfury a Dfinity.

Na druhém místě z pohledu zaměření pak druhou největší oblast tvoří mobilita – tj. všechno co se týká dopravy a dopravování. Třetí největší zastoupení mají technologie v oblasti jídla a potravinářství a teprve na čtvrtém místě je pak klasický vývoj enterprise software.

Zdroj: Atomico a DEPO Ventures

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce