Reklama

The FinTech Book – průvodce světem finančních inovací

20. 9. 2016 – | Doba čtení: 3 min

Podzim je tady. Dny se nám začínají zkracovat a tma se do našich příbytků vkrádá dříve. Nastává ten správný čas na oprášení knih, které už od léta čekají na přečtení. V dnešní recenzi si představíme knihu, kterou osobně považuji za FinTech Bibli. Nejedná se o žádnou novinku, psali jsem o ní už v této zprávě. Po této knize by měl sáhnou každý, kdo to s inovacemi ve finančním světě myslí aspoň trochu vážně.

The FinTech Book není klasickou knihou, je tak trochu podivná, jiná a určitě neobyčejná. Posuďte sami. Kniha jako taková je dílo crowdfundigové iniciativy několika FinTech nadšenců. Knihu nenapsal jeden, dva či tři autoři, ale jsou jich desítky. Celkově se na tvorbě knihy podílelo 160 autorů z 27 zemí. Na začátku bylo vytvořeno 189 abstraktů k nejrůznějším tématům z oblasti FinTechu, následně členové FinTech komunity vybrali 86 témat, které byly dále rozpracovány do finální knižní podoby.

Vzhledem k prostoru, kterého v knize nebylo mnoho, jsou témata rozpracována do detailu. Poskytují čtenáři nejen rychlý přehled o popisované problematice, ale zároveň nabízejí i spoustu dalších odkazů a linků na zdroje či další knihy, které  téma rozebírají do větší hloubky, proto všichni, kteří chtějí pokračovat ve studiu tématu, mají cestu otevřenou a spoustu indícií v kapse.
Nemyslím si, že má smysl dopodrobna rozebírat obsah knihy. Je tak výživný, že by to vystačilo na velmi dlouho recenzi. Takže aspoň stručná ochutnávka:
  • První kapitola je seznamovací, uvede neznalého čtenáře do problematiky co je to FinTech a co přináší, jaké jsou rizika a na co si dát pozor.  Solidní základ pro nováčka, než vůbec začnete řešit něco komplikovanějšího.
  • Druhá kapitola se zabývá otázkou bezpečnosti, bavíme se o penězích,  o vašich penězích, opatrnosti tedy není nikdy dost. Dalšími tématy této kapitoly jsou  P2P půjčky, kdy lidé půjčují lidem, což je velice populární koncept i v Čechách, dále je zde rozebírána otázka digitální identity.
  • Třetí kapitola knihy popisuje inkubátory, huby, akcelerátory, prostě místa které FinTech startupům pomůžou v jejich růstu. Informace jsou členěny geograficky a nabízejí pohled na jednotlivé země (např. Francie, Holandsko, UK, USA, Lucembursko, Rakousko, Indie, Singapur a další).
  • Čtvrtá kapitola pojednává o sociálním dopadu finančních inovací a vzdělávání. Dále se věnuje rozvíjejícím se trhům, ze kterých je potřeba zmínit hlavně Afriku, kde je FinTech velkým tématem i vzhledem k naprosto chybějící bankovní infrastruktuře.
  • Pátá kapitola se věnuje produktovým oblastem FinTechu. Nezaměřuje se však pouze na učebnicový rozbor, články jsou plné příkladů reálných společností, ať již úspěšných či neúspěšných, kde se čtenář může inspirovat a poučit z chyb jiných.
  • Šestá kapitola je určená pro všechny, kteří mají nápad, ale tak úplně nevědí kde a jak hledat investora. Anebo přemýšlejí nad investicí do FinTech společností, ale tak úplně neví z jakého konce začít.  Obě skupiny tady najdou sadu článků, které jim přiblíží možné úskalí a problémy, kterým budou pravděpodobně čelit.
  • Sedmá kapitola je věnována korporátním inovacím, aneb FinTech to nejsou jen startupy ale i velké korporace vyvíjející a uvádějící na trh produkty, které stojí za to sledovat. Dále tato kapitola rozebírá otázku inovačních laboratoří a o to jak velké korporátní kolosy rozhýbat, aby se v nich začalo dařit inovacím.
  • Osmá kapitola obsahuje množství případových studií pro všechny, kterým nestačily ty v předcházejících kapitolách.
  • Devátá kapitola je věnovaná kryptoměnám a dnes tak omílané magické technologii s názvem blockchain, které představuje univerzální všelék na naše technologické bolístky.
  • Desátá kapitola je takové věštění z křišťálové koule, autoři se zabývají otázkami co přinese spolupráce FinTech firem a bank, kam se vydá finanční sektor, jestli se z bank stanou dinosauři, kteří vyhynou, jak se povede API ekonomii. Závěr patří budoucnosti peněz, digitální společnosti a digitálním měnám.
Jak sami vidíte, vynaložené úsilí Janose Barberise a Susanne Chishtiové, stojících za zrodem této knihy, bylo enormní a je obdivuhodné. Velice si cením jejich práce i zapálení. Množství shromážděných informací je úctyhodné a určitě nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o knihu která stála za utracené peníze.
The Fintech Book
Janos Barberis, Co-Editor, The Fintech Book
The Fintech Book
Susanne Chishti, Co-Editor, The Fintech Book
Co dodat na závěr? Je úžasné, že podobná kniha vůbec vznikla. Obdiv si zaslouží hlavní koordinátoři, že se jim podařilo zvládnout to obrovské množství autorů a připravit knihu s tak kvalitním obsahem. Vřele doporučuji, je to skutečně hodnotné čtení pro sychravé podzimní večery se šálkem teplého nápoje.
Napište nám na Twitter – @fintechcowboys – jak se vám kniha líbila. Budeme se těšit.

Další doporučené články

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce