Reklama

Fintechová mapa podzim 2022

15. 9. 2022 – | Doba čtení: 4 min

V našem nepravidelném přehledu fintechových společností bychom vám představili několik novinek. V první řadě přidáváme hned devět fintechů. Ne vždy se jedná o samostatnou společnost, někdy je to spíše fintechový projekt: Anycoin, CRIF, EdwardInvest, Fairplay Pay, Lusq, NFT Scoring, Pealock, Resistant.AI, ThreatMark. Těch fintechů je opravdu hodně, tak snad jsme je uvedli ve správném abecedním pořadí.

V přehledu jsme také provedli drobné změny v kategorizaci – jako zcela novou oblast přidáváme „Antifraud a skoring“. Dále jsme se rozhodli sekci kolem blockchainu a kryptoměn rozdělit na dvě, ano, tipujete správně, zvlášť budou fintechy více technologické v kategorii „Blockchain“ a zvlášť budou fintechy více zaměřené na finanční či snad majetkovou stránku, a tak zavádíme kategorii „Kryptoměny“.

Ale samozřejmě není všechno zlato, co se třpytí, a tak jsme z přehledu dva fintechy vyřadili – PayStory a pak ještě jeden, jehož jméno se nedá ani pořádně vyslovit :).

Nová kategorie: Antifraud a skoring

Na zahraničních fintechových přehledech se oblast antifraud či AML běžně vyskytuje, takže není důvod ji u nás nemít a rovnou jsme do ní zařadili tři fintechy – jeden trochu konzervativní a dva inovátorské.

CRIF – při představení CRIFu si pomůžeme citací z jejich webových stránek: „CRIF je světovým lídrem v poskytování, správě a provozu úvěrových registrů. Jedinečná kombinace moderní technologické platformy společnosti CRIF, plně přizpůsobitelných lokálních komponentů a dostupnosti řešení s přidanou hodnotou zajistila úspěšnou implementaci a růst počtu registrů celkem ve 22 zemích. Úvěrové registry jsou zabezpečené databáze, ve kterých jsou evidovány informace o klientech finančních a nefinančních institucí, kteří mají nebo v minulosti měli závazky vůči těmto institucím.“

Resistant.AI – společnost, která si dala umělou inteligenci již do svého názvu. Resistant.Al podrobuje každou interakci se zákazníkem forenzní analýze s cílem odhalit padělání dokumentů, sériové podvody, syntetické identity, roboty, převzetí účtů, praní špinavých peněz a neznámé finanční hrozby působící ve velkém měřítku.

ThreatMark – svým způsobem přímý konkurent předchozího fintechu. ThreatMark nabízí pokročilá řešení pro analýzu digitálního chování a pro prevenci digitálních podvodů, poučení se z nich a vytváření modelů, které zabraňují budoucím podvodům na celé digitální cestě zákazníka a ve všech digitálních kanálech. To vše pomocí umělé inteligence.

Platební fintech

Fairplay Pay – poskytuje pro firmy kompletní finanční ekosystém – platební účty, převody peněz, správu platební brány –, to vše v jedné aplikaci. Je to taková konkurence bankám, které na tyto funkcionality typicky potřebují několik aplikací. Fairplay také jako první u nás přinesla instantní SEPA platby.

Fintechy kolem investic

Edward – první služba v našem přehledu, se kterou získáte celkový pohled na vaše investice. Edward je aplikace pro sledování stavu investic a definování investičních cílů. K aplikaci jako takové pak WOOD & Company poskytuje i živého investičního poradce a nabídku prověřených investičních strategií. Ještě to tedy není aplikace, kterou bychom mohli označit za plnohodnotný „wealth management“, ale z fintechů v našem seznamu k tomu má zřejmě nejblíže.

Lusq – Lusq možná není čistokrevný fintech, ale společnost někde na pomezí realit a investičního fintechu. Společnost poskytuje investice do nemovitostí – tyto nemovitosti vyhledává, renovuje, spravuje a nabízí na svém tržišti k investici. Výsledný produkt je zcela unikátní digitální služba a zcela určitě ji můžeme zařadit do našeho seznamu.

Jeden nový fintech do kryptoměn a jeden do blockchainu

NFT Scoring.com – NFT Scoring sleduje na blockchainu všechna data, která se týkají NFT nebo sběratelských kolekcí a pak je vizualizuje celou řadou způsobů. Zní to jednoduše, ale znamená to zpracování opravdu velkého množství údajů. A k tomu všemu můžete využít jejich API, díky kterým se k datům snadno dostanete. Uživatelé prémiových služeb své poplatky platí v ETH. To jsou věci 🙂

eToro.art

Anycoin – nákup a prodej kryptoměn pro privátní i firemní klienty. Bitcoin, ether, litecoin a desítky dalších. Asi k tomu není moc co dodat. S Anycoinem to jde snadno.

A na závěr insurtech trochu jinak

Pealock – Pealock byl při svém vzniku spíše technologická novinka, fyzický zámek pro vaše kolo či lyže. Ale nedávno prostřednictvím své mobilní aplikace rozšířil pole působnosti a nyní v aplikaci můžete své vybavení rovnou i pojistit. Takže Pealock se propracoval do našeho přehledu zcela netradičním způsobem, ale o to jsme víc rádi, protože jenom tak se dají přinášet inovace.

kipras streimikis na unsplash

A to je pro tentokrát vše.

Děkujeme všem partnerům, kteří nám s přehledem pomohli – Fintechové asociaci, Fintree a Ministerstvu financí.

Pokud vám na přehledu někdo chybí, nějaký fintech je ve špatné kategorii nebo třeba změnil logo, dejte nám vědět. My vám můžeme slíbit, že už teď se věnujeme dalšímu monitoringu české fintechové scény a za pár měsíců přijde aktualizace.

fintechová mapa ke stažení

zdroj: redakce a partneři fintechové mapy

Další doporučené články

Seed Starter ČS uspořádal Silicon Valley Camp

Seed Starter ČS uspořádal Silicon Valley Camp

Seed Starter České spořitelny umožnil několika startupům zúčastnit se v Praze akceleračního programu v kooperaci s odborníky ze společnosti USMAC, která do Silicon...
6. 10. 2022 – Doba čtení: 3 min
Lemonero a GoPay spouští provoz GoPay Financing

Lemonero a GoPay spouští provoz GoPay Financing

Fintech startup Lemonero, poskytovatel embedded financování pro malé a střední e-shopy, ve spolupráci s platební bránou GoPay oficiálně spouští ostrý provoz unikátního financování...
5. 10. 2022 – Doba čtení: 2 min
Flowpay se účastní Future of Finance Accelerator

Flowpay se účastní Future of Finance Accelerator

Flowpay byl jako jediný český fintechový startup vybrán do programu Techstars, jednoho z největších světových akcelerátorů a účastní se ABN AMRO+ Future...
4. 10. 2022 – Doba čtení: 2 min
Září 2022 na FinTechCowboys

Září 2022 na FinTechCowboys

Máme za sebou další měsíc, kdy poměrně malá množina globálních problémů vítězí nad ostatními tématy, ale to vůbec neznamená, že...
3. 10. 2022 – Doba čtení: 3 min
Klarna vstupuje na český trh

Klarna vstupuje na český trh

Konkurence na české BNPL scéně opět vzroste. Klarna, přední světová společnost zabývající se zprostředkováváním plateb v oblasti elektronického obchodování, oznámila expanzi...
27. 9. 2022 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora