Fintechové skandály 2020 a co přijde v 2021

30. 12. 2020 – | Doba čtení: 5 min

2020

Rok 2020 byl kvůli koronavirové pandemii hodně komplikovaný, ale největší skandály a kontroverze, které otřásly světem fintechu s ní paradoxně vůbec nesouvisely. Pojďme si připomenout některé z nich – Wirecard, Ant a Robinhood. U některých šlo o peníze, podvody, reputaci a bohužel v několika případech také o život.

Wirecard aneb jak přijít o dvě (neexistující) miliardy dolarů

Příběh kolapsu německého zpracovatele plateb a poskytovatele fintech služeb Wirecard nastartoval v Hongkongu. Tam se Wirecard začal ucházet o licenci pro poskytování předplacených bankovních karet. Aby získali licenci, tak jejich kancelář se sídlem v Singapuru, která zajišťovala účetní a finanční operace společnosti v asijsko-pacifickém regionu, začala fušovat čísla.

Wirecard prováděl finanční transakce z Německa do Hongkongu tak, aby vypadaly jako placené externími zákazníky. Tyto podvodné transakce měly prokázat, že její hongkongské podniky generují příjmy, zatímco společnost pouze přemístila své prostředky bez skutečných zákazníků.

Celý podvodný systém se dostal do hledáčku vyšetřovatelů singapurské policie a pak už se vše začalo hroutit jako domeček z karet. Než se vyšetřován přesunulo z Asie, až do Mnichova, uplynul skoro rok, ale ukázalo se, že podobné chování prováděné v Asii nebylo pro Wirecard ojedinělé.

Auditor společnosti Wirecard – EY kolem 18. června 2020 oznámil, že v účetních knihách společnosti chybí 1,9 miliardy EUR (asi 2 miliardy USD) a nelze je dohledat. Následně Wirecard připustil, že tyto peníze pravděpodobně nikdy neexistovaly, generální ředitel Markus Braun byl zatčen v Německu, společnost podala insolvenci a byla provedena razie v mnichovském sídle a kancelářích jinde v Německu a Rakousku.

Ant Group IPO: místo rekordu pachuť ostudy

Úpis akcií Ant Group byl naplánován na 5. listopadu. Očekávání, kolik peněz získají, a jaká bude valuace celé společnosti rostla den za dnem. Objednávky na úpis akcií trhaly rekordy a nakonec se zdálo, že by se mohly upsat akcie za 37 miliard dolarů (přičemž poptávek bylo řádově ještě výše) a hodnota společnosti tak mohla dosáhnout 300 miliard dolarů.

Miliardář Jack Ma si ovšem veřejně dovolil zkritizovat čínský finanční regulační systém na konferenci v Šanghaji 24. října. Prohlásil, že jejich pravidla nejsou vhodná pro podporu zdravých inovací. Také označil regulační orgány, které prosazují soubor mezinárodních bankovních pravidel, za „an old man’s club“. Jack Ma si dovolil hodně a kritika současných bankovních předpisů se mu nevyplatila. A nebo možná už v té době věděl, co se chystá.

O týden později regulační orgány zavedly nové předpisy o online půjčování, které přímo ovlivnily lukrativní půjčování a úvěrové podnikání Ant. Tento online aspekt podnikání firmy představuje téměř 40% jejích příjmů a umožňuje milionům čínských obyvatel snadný přístup k půjčkám prostřednictvím úvěrových platforem.

Následně obě asijské burzy, kde mělo dojít k úpisu akcií, uvedly, že na základě nových regulací nemůže být úpis regulérní. Šanghajská burza pozastavila IPO 3. listopadu. Sám Ant Group pak stáhnul svůj úpis v Hongkongu ve stejný den.

Různé teorie hovoří o tom, proč ve skutečnosti došlo k vytvoření těchto nových regulací pod dohledem čínské vlády. Nicméně asi je jedno, jestli se jedná o potřebu ovládnutí Jacka Ma, větším vlivem nad celým Antem a nebo jen snahou ochránit svoje tradiční banky, které Ant mohl začít výrazně ohrožovat. Výsledek je pokaždé stejný. Ant Group a jeho jednotlivé společnosti budou potřebovat nějaký čas na konsolidaci a je možné, že třeba za půl roku, za rok se pokus o IPO bude opakovat. Odborníci odhadují, že už nebude tak velké, protože dočasně došlo k poklesu hodnoty skupiny asi na polovinu. Ale společnost může pod novými pravidly i nadále růst a nakonec se na původní rekordní hodnoty znovu dostane. Jen nikdo neví, kolik času to zabere.

Robinhood: s velkou mocí přichází velká zodpovědnost

Robinhood, který byl poprvé spuštěn v roce 2013, umožňuje uživatelům obchodovat s finančními produkty, aniž by museli platit provizi nebo složit minimální částku. Jeho mottem je „investování pro každého“. Jedná se o silný slogan na podporu demokratizace financí. Ale samozřejmě s velkou mocí přichází i velká odpovědnost.

Pro některé je zážitek z obchodování na platformě Robinhood jako hra. Přihlášení k účtu odmění uživatele malou částkou akcií zdarma, zatímco obrazovka mění barvy v závislosti na výkonu uživatele: zelená, když je nahoře, a červená, když je dole. Dokonce uděluje uživateli digitální odměny po dokončení určitých úspěšných transakcí. Obchodování přes Robinhood je zábavné, snadné… je dokonce v určitých ohledech návykové.

A zdá se, že tato návykovost přilákala uživatele na platformu Robinhood v houfech. Uživatelská základna Robinhood ve skutečnosti explodovala z pouhého jednoho milionu v roce 2016 na více než deset milionů na začátku 2020 a během první poloviny roku 2020 přidala další nejméně tři miliony uživatelů. A jen několika klepnutími smartphone uživatel bez zkušeností s investováním může získat přístup do světa rizikových aktiv. Pokud však uvedený uživatel nerozumí povaze rizik, která provázejí zaujetí pozic, mohou být následky ponuré – ve skutečnosti fatální.

20. června 2020 bylo oznámeno, že Alexander Kearns, 20letý student univerzity v Nebrasce, si vzal život poté, co se domníval, že při obchodování s opcemi pomocí populárních investic Robinhood dosáhnul ztráty ve výši více než 700 000 dolarů. Asi zůstane navždy nejasné, čemu přesně Kearns věřil, ale pravděpodobně se domníval, že tuto částku bude muset uhradit, což samozřejmě absolutně nebylo v jeho silách. Potvrdilo se, že v obchodování s opcemi byl zelenáč a že nad transakcemi, které provádí, měl malý dohled. Přestože ta částka ve skutečnosti znamenala něco jiného a rozhodně ne jeho dluh, on si přesně to myslel.

Od té chvíle se Robinhood dostal pod silnou kritiku a dokonce došlo i k vyšetřování, nicméně paradoxně růst počtu uživatelů stále nekončí. A velkým dílem se na tom podílí i koronavirus, protože zřídit si účet a obchodovat u Robinhood je extrémně snadné.

Obecně je Robinhood kontroverzní i kvůli svému obchodnímu modelu, který je na jedné straně ukázkově disruptivní (uživatelé za obchodování neplatí), ale na druhé straně velmi na hraně etického chování (Robinhood obratně monetizuje informace o zadaných pokynech, které má), ale to už je docela jiný příběh, který se netýká pouze roku 2020.

A co přijde v roce 2020?

Fintechy obecně musí trochu obnovit poškozenou důvěru – jak u partnerů, tak u klientů. To vše samozřejmě nahrává zejména bankám, tradičním hráčům, kteří jsou pomalejší, méně efektivní a někdy i dražší, ale zase jim uživatelé dlouhodobě víc věří.

Některé fintechové společnosti se pravděpodobně nevyhnou podobnému osudu jako Wirecard, protože konkurence je v některých oblastech veliká – například některé challenger banky se mohou potýkat s velkými problémy.

Na druhou stranu klasický bankovní sektor bude muset také reagovat na moderní trendy. Názor, že challenger banky nemohou vydělávat, už se nezakládá na pravdě – minimálně dva challengeři už oznámili, že jsou v kladných číslech. A tak se můžeme těšit, že se oba světy – bank i startupů budou dále přibližovat a koncoví zákazníci na tom, doufejme, jenom získají.

Zdroj: jumpstartmag.com, businessinsider.cominternationalbanker.com

Foto: od Kelly Sikkema, Chris Liverani, Aidan Howe na Unsplash

Další doporučené články

BBVA zdvojnásobí počet AI odborníků na 400

BBVA zdvojnásobí počet AI odborníků na 400

BBVA zvýší počet odborníků na AI a otevírá „AI továrny“ v Mexiku a Turecku, které se připojí k současnému AI výzkumnému centru ve Španělsku....
11. 9. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce