Reklama

Fintechy kupují banky? Je to častější, než by se mohlo zdát

25. 3. 2019 – | Doba čtení: 2 min

Před několika dny se objevila zpráva, že německý fintech Raisin GmbH kupuje banku MHB-Bank AG. Raisin, sponzorovaný PayPal Holdings Inc., je německý startup, který byl založen v roce 2013 a který se specializuje na spořicí produkty napříč celou Evropou.

V souvislosti s touto novinkou se začaly objevovat spekulativní scénáře o tom, jak fintechy začnou ve velkém kupovat banky, a další podobné utopistické příběhy. V dnešním článku bychom se na celou problematiku chtěli podívat trochu detailněji.

Proč budou fintechy častěji a častěji aktéry akvizic

Obchody jako ten Raisin se sice na první pohled mohou zdát kontraproduktivní, investorům a také trhu ale mohou signalizovat důvěryhodnost.

Rozšíření klientské základny

Událost, oznámená Raisin GmbH, si určitě zaslouží pozornost fintechové komunity, avšak je potřeba si už na začátku říct, že se nejedná o dohodu jedinečnou nebo výjimečnou, podobných případů je více a jsou stále častější. Fintechové firmy nám začínají dospívat a toto je jedna z cest, jak rozšířit svoji nabídku. 

Získání bankovní licence

S dospíváním fintechů bude druhý bod velice důležitý. Každý, kdo kdy byl v pozici žadatele o bankovní licenci, ví, že je to zdlouhavý proces. V porovnání s ním představuje nákup banky s licencí neuvěřitelnou časovou úsporu. V případě Raisin tedy fintech nákupem MHB banky získá i bankovní licenci a nebude tedy muset žádat o vlastní. MHB bude zodpovědná za správu účtů (hlavní účetní knihu), identifikaci zákazníků (KYC) a zpracování transakcí (AML).

Důvěra

Tento bod se váže k předcházejícímu. Pokud má organizace licenci, je její expanze na evropské trhy a následně i ty další mnohem jednodušší, a to ani nemluvíme o tom, že klientům jejím prostřednictvím nabídne nenahraditelnou důvěryhodnost. Mluvíme o penězích a toto je alfou a omegou. Klienti prostě musí věřit. 

Na úvod článku jsme ale zmínili, že nákup podobné akvizici německého fintechu Raisin nejsou ojedinělé. Na následujících řádcích se tedy pojďme podívat na další případy, kdy fintechové firmy koupily bankovní instituce. 

Fintech na nákupech 

Raisin není jediná fintechová společnost, která hrála hlavní roli v akvizici banky. Dalším z příkladů může být britská challenger banka Tandem Group, která v roce 2017 koupila Harrods Banks. Harrods Bank byla bankovní odnoží britského luxusního obchodníka Harrods. 

Další příklad bude evropsko–americký. Litevský fintech Transact Pro, který poskytuje služby v oblasti procesovaní karetních plateb, koupil v roce 2018 americkou regionální banku Colorado National Bancorp. Je potřeba přiznat, že banka byla na pokraji bankrotu. Transcat Pro do ní následně napumpoval dva miliony amerických dolarů s cílem proměnit tuto instituci v moderní banku 21. století.

Zmínit můžeme také kanadskou finančně softwarovou společnost Wave, která koupila Every, fintech nabízející malým podnikům debetní karty a podnikatelské účty.

Ať ale nezůstaneme jen u bankovnictví, dejme si jeden příklad z pojišťovnictví. Oblasti insuretech se začíná dařit i na naší půdě, a tak následující příklad určitě není mimo. V roce 2016 Metromile Inc., startup nabízející pojištění řidičům v závislosti na počtu ujetých kilometrů, koupil za 22 milionů dolarů od americké AXA společnost Mosaic Insurance Co. Významnou roli i tady sehrála licence.

Budoucnost je v produktu, ale i infrastruktuře

Fintechové společnosti zatím zaměřují svoji pozornost na produktovou část řetězce, dovolujeme si však tvrdit, že do budoucna se začnou dělit minimálně na dvě skupiny. 

První budou ti, co to budou skvěle umět s klientem, produktem a obchodem. 

Druhou část budou tvořit technologičtí mágové, kteří budou schopni provozovat robustní infrastruktury za zlomek dnešních nákladů. Stále více softwarových společností začne přistupovat k nezvyklým transakcím založeným na slučování a nákupech, aby tak podepřelo svoji pozici na trhu finančních služeb. 

Co dodat na závěr? Tak jako každý trh i ten fintechový začne postupem času s konsolidací, ať už formou partnerství, nebo akvizicemi. Věříme, že nákup Raisinu nebyl jediný a že další podobné akvizice budou v letošním roce následovat. 

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min
N26 spustila sdílené účty v dalších zemích

N26 spustila sdílené účty v dalších zemích

Digitální banka N26 spustila na začátku dubna funkci Sdílených účtů na nových 21 trzích. Sdílené účty umožňují zákazníkům N26 spravovat...
30. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce