FundLift.cz neurazil, ale ani nepřekvapil
26. 7. 2016 – fintechcowboys | Doba čtení: 5 min
Crowdfundingové platformy nejsou v Čechách ničím novým. Do teď to však vždy byly pouze projekty založené na altruismu, určité odměně či mikro půjčování – české crowdfudingové platformy v kostce najdete v tomto článku. Pokud někdo chtěl do projektu vstoupit v roli investora, měl až do těchto dní prostě smůlu.
Nový projekt Fundlift, za kterým stojí společnosti Roklen a Rockaway, přináší do našeho českého prostředí odlišný koncept, equity crowdfunding.
Nový český crowdfundingový projekt Fundlift #fintechcz bude spuštěn již dnes!https://t.co/agRumEcGlT
— FintechCowboys (@FintechCowboys) May 31, 2016
Řekněme, že se poohlížíte po investici, která vám přinese výnos více než 1% (který aktuálně nabízejí banky na spořících účtech) a zároveň nepatříte do skupiny vysloveně konzervativních investorů.
Jednou ze zajímavých možností, kterou vám fintechové prostředí nabízí, je již zmiňovaný equity crowdfunding. U equity crowdfundingu investor získává přímý obchodní podíl, akcie nebo jiné cenné papíry společnosti, kterou financuje – investor se tak může podílet na růstu firmy a jejích budoucích ziscích.
Dost bylo obecného povídání, podívejme se, jak funguje Fundlift v praxi.
Úvodní stránka projektu, oproti původní verzi, která po spuštění trpěla velkými porodními bolestmi, prošla faceliftem a je to už o hodně lepší. Ale pořád tomu chybí ten kousek jedinečnosti.
Web @fundlift_cz je zatím dost bída. Doufám, že to dáte rychle do pořádku.
— Robert Cerny (@codefritters) June 19, 2016
Líbilo se mi krátké video, které příjemnou a jednoduchou formou vysvětluje, o čem projekt Fundlift a equity cowdfunding je. Na druhé straně jsem chytla kopřivku ze sekce „Právě píšeme“, která je nesmyslně vytažená na hlavní stránku. Chápu, že je důležité říct, co se děje, otázkou však je, jestli je to to správné místo?
Prvním krokem na vaší cestě stát se investorem je založení účtu. Tento krok je velice rozumně rozdělen do dvou částí. V první části se pouze zaregistrujete. Což je vcelku jednoduchá a rychlá záležitost, stačí vyplnit jméno, příjmení, e-mail a heslo. Následně už jen potvrdíte váš e-mail a je to, máte hotovou registraci. Pokud využíváte platformu Roklen FX, můžete tento krok přeskočit. Taky dobrá zpráva a plusové bodíky!
Tak to bylo jednoduché. Podívejme se na druhou část, a to jak vytvořit váš investiční účet. To už bude trochu komplikovanější.
Kromě klasických identifikačních údajů budete muset serveru Fundlift poskytnout kopii svých identifikačních dokladů. Dále si připravte i kopii vašeho bankovního výpisu. Takové obstrukce by mi nevadily, zákon je zákon a regulace si žádá svojí daň. Ale vždy to jde vymyslet tak, aby to bylo pro uživatele přívětivé. Bohužel, tady opravdu žádnou pomoc nečekejte.
Dobrou zprávou však je, že pokud tyto doklady nemáte u sebe, anebo se vám to prostě jen nechce v danou chvíli řešit, můžete tyto kroky přeskočit a doplnit je později. Úkony můžete provádět i na etapy. Je to jen na vás. Bez nich se však investorem nestanete.
Pokud jste se zdárně prokousali procesem založení vašeho účtu, tak to prosím tweetněte. To si totiž zaslouží se pochlubit! 😉
Tak a konečně nastal čas rozhodnout se, do jakého podniku budete investovat. Vlastně ne, nejdříve si musíte poslat na svůj investiční účet peníze. Bohužel na tak zásadní funkci, jako je notifikace po připsání platby, Fundlift zapomněl. Takže to budete muset hlídat.
Když @fundlift_cz připíše peníze na účet, tak bych očekával nějakou zprávu – sms/e-mail
— Robert Cerny (@codefritters) June 28, 2016
Vaše investice musí začít minimálně na 500 korunách, což je lidový přístup. Horní limit stanoven není. Avšak litera zákona říká, že do jedné investice nemůžete vložit více než 1 milion eur. Vy jako investor žádné poplatky neplatíte.
Před samotným investováním je nutné zdůraznit, že Fundlift je pouze platforma, nenese žádné riziko v případě neúspěchu investic. Každý investor je zodpovědný za svoje rozhodnutí. Ze statistik vyplývá, že 90% startupů zkrachuje hned v prvním roce své činnosti. Myslete na to.
Rozhodnout se, do kterého projektu vložíte svoje investice, můžete na základě přiložených dokumentů u daného projektu. Pokud budete vyžadovat další doplňující informace, je možné tak učinit formou zaslání dotazu neboli komentáře. Inspiraci můžete hledat i na investičních webech, například Finlord. Anebo se prostě můžete rozhodnout jen na základě intuice. Strategie je jen na vás.
https://twitter.com/KrizMarek/status/748268791113605121
Pak už nezbývá než čekat, jestli se najde dostatek finančních prostředků, aby se zafinancovala plná částka, kterou projekt poptává. Průběh investice vidíte online buď ve vašem portfoliu nebo přímo na hlavní stránce. Pokud se nenajde dostatek peněz a uplyne doba, ve které je možné investovat, jsou vám finanční prostředky vráceny na váš investiční účet.
Než se pustíme do závěrečné rekapitulace, je potřeba si říct pár slov k instrumentům, do kterých je možné investovat. V úvodu článku jsem psala, že se jedná o nový equity crowdfondingový portál, bohužel to až tak úplně pravdou není. K problematice nabízím článek v tweetu níže.
Na Fundlift jsem se hodně (a dlouho) těšil. Z jeho výsledné podoby jsem ale zklamaný – https://t.co/JGyJVfwGvg
— Michal Haltuf (@MichalHaltuf) June 14, 2016
Věřím, že Fundlift pro své investory zavede informační kanál o tom, jak se jejich investice vyvíjí. Na to je však ještě brzy a žádné oficiální informace na toto téma jsme nedohledali. Dnes posílá portál upozornění na nové investiční příležitosti, takže si můžete být jisti, že vám nic neuteče. Avšak pozor, přátelé. Nezapomínejte své heslo. To se rázem tato finančně technologická společnost promění v prehistorickou pevnost Fort Knox.
@fundlift_cz vážně? zapomenuté heslo… volejte infolinku, nebo pište email? #lol#fintechcz pic.twitter.com/05UQU8ay3t
— Lucia Tothova (@littlelucy_lu) July 14, 2016
I přes veškeré mouchy, a je jich tedy požehnaně, je to stále zajímavá platforma pro investory s rizikovějším profilem, kteří chtějí lépe zhodnotit své finanční prostředky než je tomu u klasických bankovních produktů.
Novými projekty nás Fundlift zásobuje dostatečně, i když komunikačně to nemá vždy vyladěné. Věc, která mě však nejvíc štve, je, že i přes velkou snahu prezentovat se jako fintechová společnost, je to pouze další projekt se skvělou myšlenkou, ale s dost tragickým zpracováním.