Reklama

Přehled fintech scény v České republice

16. 5. 2016 – | Doba čtení: 2 min

Už několikrát jsme byli svědky situace, kdy malé společnosti, startupy, měnily pravidla hry. Podívejme se třeba na retailový trh před vstupem Amazonu. Anebo na trh s ubytováním před vstupem Airbnb. Bylo jen otázkou času, kdy přijde řada i na trh financí.

V médiích rezonuje slovní spojení fintech. Označuje společnosti, které inovují finanční svět prostřednictvím technologií. Přinášejí finanční produkty, které jsou pro uživatele dostupnější, rychlejší, jednodušší a levnější. Celosvětové investice do fintech sektoru v roce 2015 dosáhly  sumy převyšující 19 miliard dolarů, což je přibližně  o 58% více než tomu bylo v roce 2014.

Snímek obrazovky 2016-07-19 v 19.47.37

A jak je na tom náš domácí trh? Je v plenkách.  Ale i přesto je tady několik zajímavých hráčů, které bude zajímavé sledovat. Český ekosystém dnes tvoří přibližně 38 společností, které se dále dělí do segmentů dle typu produktů.

Infografika #fintechcz
Infografika #fintechcz

K nejvyspělejší oblastí u nás bezesporu patří P2P půjčky. Neboli produkty, kde lidi půjčují lidem. Před pěti lety by byl podobný koncept naprosto nepředstavitelný. Dnes je velice populární, a na celém světě a patří k nejrychleji rostoucímu segmentu vůbec. Mediálně se v této kategorii nejvýrazněji profiluje projekt Zonky, nemůžeme však zapomenout ani na Benefi, Bankreat či Loanis.

Když se podíváme na trh osobních financí, ten je zastoupen aplikací BudgetBakers, která má něco přes milion uživatelů. No a nemůžeme zapomenout ani na aplikaci Spendee, či na koncept od Maigi, který se snaží jít až za hranice tradičních konceptů. 

Osobní finance a virtuální peněženky jdou ruku v ruce, v ČR však nejsou příliš oblíbené. Důkazem je i zrušení PaySec, ke kterému dojde na konci června. Osud zbývajících hráčů, Blesk peněženkaNapka, je, mírně řečeno, nejistý.

Ve spojitosti s fintech ekosystémem nemůžeme zapomenout ani na segment crowdfundingu. V posledních letech jedna z nejoblíbenějších metod financování nových projektů. Celkově se o český trh dělí několik společností HitHit, Penězdroj, PůjčMéFirmě, Startovač, Nakopni.me, SymCredit. A koncem května bude představen i nový projekt s názvem Fundlift.

Pokud často posíláte peníze do zahraničí jistě oceníte služby aplikace Valuto, která má přes 350 tisíc uživatelů anebo její alternativu v podobě produktu Rocklen FX.

Z dalších segmentů stojí ještě za zmínku služba Twisto, která umožňuje agregovaně platit za zboží objednané na internetu anebo Koupito, nabízející financování zboží na splátky v kterémkoliv internetovém obchodě v ČR.

Když se podíváme na trh s pojištěním, na oblast investic anebo začneme pátrat po komplexnějších produktech pro živnostníky a malé podniky, budeme neúspěšní, u nás zatím prakticky neexistují. O něčem jako je virtuální banka ani nemluvím.  

Příležitostí pro další rozvoj české fintech scény je mnoho. V následujících dnech a týdnech vám detailně přiblížíme český fintech ekosystém. První v pořadí přinášíme recenzi na produkt Friends 24 z dílny České spořitelny. A brzy budou následovat další. 

Další doporučené články

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce