Reklama

HSBC dovolí zákazníkům ve Velké Británii spravovat účty různých bank prostřednictvím své nové aplikace

29. 9. 2017 – | Doba čtení: 4 min

Revoluce v bankovnictví je tady. To, o čem se dosud diskutovalo jen v teoretické rovině, se stává skutečností. První z velkých bank přichází s něčím, co můžeme s klidným svědomím považovat za přípravu na novou směrnici Evropské unie, která vstoupí v platnost již začátkem příštího roku.

Velký krok naproti novým pravidlům Evropské unie dělá se svojí novou aplikací HSBC – svým zákazníkům ve Velké Británii totiž umožní nahlížet na jejich bankovní účty, které mají vedené u různých poskytovatelů.

Banka prohlásila, že její aplikace HSBC Beta bude dostupná koncem října, a to nejprve pro omezený počet 10 tisíc zákazníků. Jako beta produkt bude aplikace stále ve fázi vývoje, očekává se, že plná verze, kterou banka zpřístupní široké veřejnosti, by se mohla objevit na začátku roku 2018.

Aplikace bude silně zaměřena na cílovou skupinu tzv. mileniálů a vytvořena bude s důrazem na co možná největší usnadnění procesu šetření.

„Zákazníci v dnešní době provádějí bankovní operace doma, v autobuse, v práci, a dokonce v posteli, ale spravování peněz je pořád příliš často komplexní a složitý úkol,“ řekla Becky Moffat, ředitelka osobního bankovnictví HSBC. „Prostřednictvím naší beta aplikace chceme dát lidem k dispozici kompletní a propojený pohled na jejich finanční život a usnadnit jim rozhodování tím, že je zbavíme nutnosti kontrolovat množství bankovních výpisů a ručně počítat, kolik jim vlastně ještě zbývá.“

Zákazníci budou schopni přidat si do aplikace aktuální účty, půjčky, hypotéky a spoření, které mají u jiných bank, a získat tak kompletní obrázek toho, jak utrácejí svoje peníze. Aplikace jim poskytne také souhrnný pohled na to, odkud pochází jejich příjmy, a to na různých účtech současně.

Jak to funguje

Zákazníci si budou moci přidat účty až od 21 různých bank včetně Barclays, Lloyds a Bank of America. V okamžiku, kdy je přidán nový účet, přihlašovací údaje do něj se přizpůsobí rozhraní banky, u které je vedený. Aplikace zobrazí jak příjmy, tak závazky, což umožní zákazníkům kontrolovat, kolik peněz na jejich účty přichází a kolik z nich zase odchází.

Mobilní aplikace HSBC beta – přehled všech účtů klienta

HSBC řekla, že jazyk aplikace je „zjednodušený“, aby klientům umožnil lépe porozumět tomu, jak vysoké jsou jejich dluhy, jaké různé druhy příjmů mají a jak mohou lépe spravovat svoje finance.

Další funkce, které zákazníkům dají možnost převzít skutečnou kontrolu nad svým utrácením, se mají objevit v následujících měsících. Jedna z nich ukáže zákazníkům, kolik peněz mají k dispozici do dalšího výplatního dne. Zákazníci si do aplikace přidají faktury a účty, které pravidelně platí, a aplikace výslednou sumu následně odečte z jejich aktuálního rozpočtu, aby přesně ukázala, kolik peněz jim napříč jejich účty skutečně zbývá.

Další funkce, nazývaná „Analýza útrat“, bude třídit různé druhy utrácení do kategorií, jako jsou nákupy nebo veřejné služby (voda, elektřina…).

Evropská regulace, která otřese „skomírajícím“ bankovním sektorem

Přicházející legislativa Evropské unie znamená, že banky budou nuceny zpřístupnit svá data třetím stranám. Očekává se přitom, že tento „otřes“ podpoří fenomén známý jako „otevřené bankovnictví“. Jeho cílem je pomoci vycházejícím hvězdám finančního světa – především těm ze sektoru finančních technologií (fintech) – soupeřit se zavedenými bankami.

„Tato aplikace jde ruku v ruce s tím, se co právě teď v bankovnictví děje. (Evropský) regulátor zatřese tím, co pokládá za velmi skomírající bankovní sektor,“ řekl Raman Bhatia, šéf digitálního oddělení HSBC pro Velkou Británii a Evropu.

Bhatia ale také prohlásil, že bankovnictví nevnímá jako průmysl v posledním stádiu úpadku: „Nevidím to tak, vidím ho jako pulzující životem s různými druhy fintechových hráčů, a to jak online, tak digitálních challenger bank poskytujících plné spektrum služeb, které se snaží usnadnit zákazníkům život. A my jsme součástí té směsice.“

Podle Bhatii banka na svoji digitální bankovní platformu globálně vynaložila 2 miliardy amerických dolarů.

Funkce nového produktu banky v beta stádiu jsou podobné těm, které už nabízí menší, výhradně digitální poskytovatelé, známí jako „challenger“ banky. Jedna z nich, Starling Bank, nedávno spustila svůj Marketplace, produkt, který umožňuje ostatním fintechovým prodejcům nabídnout svoje služby prostřednictvím aplikace banky.

HSBS Beta bude nejprve dostupná pouze zákazníkům banky ve Velké Británii, ale Bhatia řekl, že banka má v plánu rozšířit ji v budoucnu i do zahraničí.

„Jsme mezinárodní banka, a to je naše jedinečná síla,“ řekl. „PSD2 je evropská, my máme základnu v Evropě, a tak samozřejmě to, co se naučíme ve Velké Británii, pocestuje daleko za hranice, okamžitě do Evropy. Je jasné, že otevřené bankovnictví jako takové si osvojují regulátoři v celém světě.“

Revidovaná směrnice o platebních službách (PSD2) Evropské unie dá nebankovním firmám třetích stran možnost zajišťovat platební služby pro bankovní zákazníky a přistupovat k jejich datům. V účinnost vstoupí 13. ledna 2018.

Úřad pro konkurenceschopnost trhů (Competitive Markets Authority) ve Velkké Británii si dal také za cíl umožnit menším „challenger“ bankám soupeřit s těmi velkými. Opatření úřadu mají dát zákazníkům možnost sdílet svoje data s ostatními bankami a třetími stranami s dlouhodobým cílem umožnit jim přistupovat ke svým finančním účtům prostřednictvím jediné aplikace.

Je zřejmé, že Velká Británie přípravu na novou legislativu nezanedbává. Jak jsou na tom ale naše banky? Jsou velcí bankovní hráči v České republice připraveni na to, co je čeká a nemine už za několik málo týdnů? Diskutujte s námi na toto téma prostřednictvím našeho Twitteru.

Zdroj: CNBC

Další doporučené články

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Neobanka bunq vylepšuje svého genAI asistenta

Nizozemská neobanka bunq vylepšila svého asistenta GenAI Finna tak, aby byl „plně konverzační“, a zavedla produkt cestovního pojištění. Bunq se svými...
17. 5. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Velké pokuty pro velké fintechy

Velké pokuty pro velké fintechy

Když se v ČR rozdávají pokuty pro fintechy, nebo dokonce banky, většinou to bývají částky v řáku statisíců nebo jednotek milionů. V nedávné...
15. 5. 2024 – Doba čtení: 2 min
N26 spustila sdílené účty v dalších zemích

N26 spustila sdílené účty v dalších zemích

Digitální banka N26 spustila na začátku dubna funkci Sdílených účtů na nových 21 trzích. Sdílené účty umožňují zákazníkům N26 spravovat...
30. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce