Reklama

Ibéčko komerčky ve virtuální realitě

Virtuální realita byla až donedávna spojována pouze se světem her. S vývojem technologií se však dostává i do dalších oblastí, včetně bankovnictví.

12. 5. 2017 – | Doba čtení: 3 min

Virtuální realita byla až donedávna spojována pouze se světem her. S vývojem technologií se však dostává i do dalších oblastí, jakými jsou cestovní ruch, medicína, vojenství, architektura, ale v poslední době i bankovnictví. Pro vytvoření virtuální reality se využívají speciální brýle pro simulaci vizuálního vnímání a speciální rukavice pro simulaci hmatového vnímání. Jistě si teď kladete otázku, jak je možné využít virtuální realitu v bankovnictví.

My jsme měli možnost podívat se s Petrem Kovářem na Mobilní banku Komerční banky, virtuální bankovnictví si přímo vyzkoušet a na základě toho připravit dnešní recenzi.

Technologie je od Microsoftu

Virtuální realita není v žádném případě masově rozšířenou technologií.  Brání tomu především její vysoká pořizovací cena (pozn. redakce: může se vyšplhat na tisíce euro). Ale i přesto je na trhu už několik společností, které virtuální zážitek nabízejí: například Facebook s brýlemi Oculus Rift, HTC s brýlemi Vive anebo Sony se svým systémem virtuální reality pro Playstation VR. My jsme aplikaci Komerční banky pro virtuální bankovnictví testovali na brýlích HoloLens od společnosti Microsoft. Komerční banka se totiž rozhodla vyvinout aplikaci na Universal Windows Platform, což znamená, že může běžet na všech zařízeních s Windows 10, ať už jsou to stolní počítač, tablet, mobilní telefon či Xbox.

Co všechno virtuální bankovnictví nabízí

Ovládání aplikace je možné gesty – vše zachycuje kamera, která je integrována do brýlí. Níže přiložené video je malou ukázkou toho, co aplikace dokáže.

Virtuální bankovnictví tak jako mobilní aplikace začíná s omezenou sadou funkcí. K těm nejsamozřejmějším patří pasivní nahlížení do transakční historie a jejích detailů. Pro tyto účely je aplikace více než použitelná.

Náhled do prostředí virtuální reality

Díky virtuálním plochám můžete využívat více otevřených oken najednou a pouze pohybem hlavy sledovat různé statistiky a grafy. Za chvíli se tak trochu začnete cítit jako ve filmu Minority Report. Po chvíli používání brýlí s virtuální realitou vás začne bolet hlava – snad to nebylo způsobeno zůstatky, které jsme viděli na účtu ;).

Náhled na prostředí bankovnictví – platební karty

Prostřednictvím virtuálního bankovnictví je možné provádět i aktivní operace, konkrétně jde o zadávání platebních příkazů. Pro tyto účely bychom však doporučovali dokoupit klávesnici a myš, tyto doplňky výrazně usnadní používaní aplikace. Je to však možné i bez nich, jen se budete muset obrnit trpělivostí.

Virtuální klávesnice v Microsoft HoloLens

Z našeho pohledu nejzajímavější funkcí je automatické načítání faktur anebo QR kódů, kdy se pouhým pohledem na ně integrovanou kamerou údaje načtou do aplikace a vytvoří se příslušná platba. Určitě zajímavá alternativa manuálního zpracování. Například účetním by tato technologie mohla ušetřit hodně práce.

A jaká bude budoucnost

Jako bonus nám Petr pustil virtuální prohlídku měst, kde se nám zdá potenciál virtuálního světa asi největší. Díky virtuální realitě si můžete projít město a hotely, rovnou si některé věci koupit nebo zarezervovat a následně se vydat na cestu. Otázkou pak ale je, jestli taková cesta bude mít ještě smysl, když se dokonalými virtuálními obrázky připravíme o moment překvapení a o úžasný pocit objevování. Ale to jsme se už odchýlili od tématu našeho dnešního článku.

Virtuální realita si v našich životech pomalu hledá svoje místo, zatím je její vliv ale velmi omezený. Někteří celou věc odmítnou s tím, že technologie je nevyspělá, virtuální brýle jsou těžkopádné, ale podívejme se na počátky mobilních telefonů: rozměrné kufříky za neskutečně vysokou cenu. Vzhledem k technologickému směrování naší společnosti bude virtuální realita v našich životech hrát stále větší a významnější roli. Virtuální bankovnictví bude její součástí a postupem času se z něj stane plnohodnotný hybrid pobočky a internetu, kde si budeme moci zařídit prakticky cokoliv.

Zajímáte se o virtuální realitu? Vidíte v ní místo i pro bankovnictví? Podělte se s námi o svůj názor na našem twitterovém účtu @fintechcowboys.

Další doporučené články

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min

Miloš Sonták

Nadšenec do finančních a technologických inovací, které dokáží zjednodušit každodenní život. Pracuje více než 10 let v bankovnictví a technologických firmách…

Další články autora