Reklama

Jak koupit či nekoupit (Bitcoin)

6. 2. 2020 – | Doba čtení: 3 min

bitcoin

V lednu 2020 jsme zaznamenali parádní býčí trh u Bitcoinu. Takže u některých našich kamarádů se zlepšovala nálada den za dnem. Dokonce jsme se začali bát o jejich duševní zdraví :). A někteří další naopak začali tiše závidět a kdybychovat: „Kbybych si ten Bitcoin v prosinci nakoupil,…“ říkali jeden jako druhý. Té druhé skupině jsme prostě museli položit úplně jednoduchou otázku: „Proč jste si tedy nějaký Bitcoin nekoupili?“

A odpověď? Prý je to složité.

Skupinka pionýrů (průkopníků) v naší redakci se tedy chrabře vrhla na nalezení jednoduchého způsobu, jak do bitcoinu investovat.

Pokus první – „Revoluční“, ale poloviční úspěch

Kdo má Revolut, může si v „Řídícím panelu“ odemknout obchodování s kryptoměnami. Jenže u různých lidí jsme k našemu překvapení zjistili různé chování aplikace:

  • někdo si obchodování okamžitě odemknul,
  • po někom Revolut chtěl přejít na placenou variantu.

Nechápeme, v čem byl rozdíl, protože obě skupiny měly u Revolutu stejný plán – Standard. Vlastně to považujeme za podivnou diskriminaci. Měsíčním poplatkům nejsme nakloněni (možná 150 korun měsíčně není mnoho, ale prosím vás, kam by to Warren Buffet dopracoval, kdyby každý měsíc vyhodil do vzduchu takovou pálku, že?), takže někteří z našeho zkušebního týmu zůstali stále bez kryptoměn. Ti šťastnější si už pak kousek Bitcoinu (a i Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash a XRP) mohli koupit na pár tapnutí na mobilu.

Pokus druhý – „Exporimentální“ účet

Netrvalo dlouho a vševědoucí strýček Google nám prozradil, to co řada z vás už dávno věděla: i u nás v srdci Evropy je banka, která nabízí obchodování s kryptoměnami. Jedná se o Expobanku, kde je vedení základního účtu zdarma. Takže trefa do černého.

V Expobank bankovnictví musíte přejít do sekce NEO, kde se vám nabídnou tři oblasti Kryptoměny/Investice do firem/Zlato a stříbro. Pokud poprvé přejdete do sekce Kryptoměn, musíte si založit investiční produkt. To samo o sobě je poměrně jednoduché. Podezřívaví klienti budou mít trochu problém s tím, že celé obchodování provádí IP wBTCb solutions, s.r.o. Normálně jsou společnosti s nezapamatovatelným názvem podezřelé, ale to nás drobné obchodníky s kryptoměnami nemohlo vyděsit.

Po zřízení služby je už nákup a prodej opravdu triviální. Jak říkají i webové stránky Expobanky – je to na 3 kliknutí. Jediné, co nás opravdu na této službě štve, že na dashboardu bankovnictví nevidíme náš stav bitcoinové investice, ale vždy se musí přejít do kryptoměnové sekce.

Shrnutí naší akce

Pokud chcete udělat investici do kryptoměn, budete si muset nějaký čas najít. Samo se to neudělá. Čistého času jsme se dostali na jednu hodinu, prakticky bude rozložená spíše mezi dva dny. Ale všechno zvládnete i z pohodlí domova a absolutně nikam nemusíte. A hlavně jakékoliv další nákupy či prodeje jsou už snadné téměř jako lusknutí prsty.

Jestli vám jde jen o mainstream (čili Bitcoin) a drobné zpestření vašeho portfolia, našli jsme pro vás hned dva jednoduché způsoby. Pokud hledáte minimalizaci bankovních poplatků, můžete zkusit Expobank. Pokud toužíte investovat i do těch „méně známých“ kryptoměn, pak je Revolut vhodnější, ale asi se budete muset smířit s měsíčním poplatkem. 

Pokud znáte další jednoduché způsoby investování do kryptoměn, neváhejte a napište nám – rádi se o Vaše tipy podělíme!

A pro ty, kteří investování myslí alespoň trochu vážně, ještě jedná drobná rada – podívejte se na vývoj kurzu Bitcoinu ke koruně za poslední rok, nejvyšší hodnota je stále před námi, ale minimální hodnota byla přibližně na polovině současných cen. Takže pozor na volatilitu, pevné nervy a hodně štěstí při investicích:

Zdroj grafu: Google (graf), Morningstar (kurzy měn) a Coinbase (vývoj bitcoinu)
Foto od Aleksi Räisä na Unsplash

Další doporučené články

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min
Benefitní byznys startupům nepřeje

Benefitní byznys startupům nepřeje

Benefitní byznys v Česku a na Slovensku je vysoce konkurenční prostředí. Své o tom ví i slovenský Up, který je na domácím trhu jedničkou...
2. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora