Reklama

Jak obejít SWIFT

16. 3. 2022 – | Doba čtení: 4 min

Zdroj: mufid majnun na unsplash

Odstřižení ruských bank od platebního systému SWIFT mělo být jednou z největších zbraní, jak Rusko donutit k zastavení útoku na Ukrajinu. Po počátečním váhání některých států se nakonec odpojení od SWIFTu stalo skutečností, jenže pouze pro vybrané banky. Zejména EU si nechala zadní vrátka, aby mohla v případě potřeby tuto sankci ještě zpřísnit tj. rozšířit seznam odpojených bank. Ve skutečnosti jde o to, aby se neohrozilo dodávání ropy a zemního plynu. Takže je to taková sankce, jako když dáte svému dítěti domácí vězení, ale jenom od desíti večer do osmi ráno.

Sedm ruských bank se nakonec dočkalo a ve SWIFTU je zakázané s nimi obchodovat. Pojďme si říct, jaké tedy mají možnosti pro posílání peněz ze zahraničí a do zahraničí. Interní platební styk v Rusku jim totiž samozřejmě funguje dál.

Obcházení SWIFTu SWIFTem

Úplně nejjednodušší je pro zakázanou banku otevřít si účet u jiné ruské banky, která zakázaná není. Výsledkem bude trochu komplikovanější převod peněz přes prostředníka (zatím nezakázanou banku), možná se také protáhne délka převodu (dejme tomu o jeden, dva dny), ale jinak je to celkem elegantní způsob.

Dále je tu poněkud riskantnější obdoba, ve které si zakázaná banka otevře takový technický účet u nějaké neruské, ale stále spřátelené banky. Tady se samozřejmě hodně mluví o čínských bankách, které by určitě takovou službičku za malou provizi rády zprostředkovaly. Fakticky to ani nemusí být čistokrevná banka, protože do SWIFTu mohou obecně být zapojeny i různé platební instituce, což trochu rozšiřuje možný výběr.

Zdroj: penize.cz

Alternativní platební systémy

V roce 2014, kdy proběhla anexe Krymu, se již jednou o zákazu SWIFTu mluvilo, a Rusko si tuto svojí slabinu uvědomilo, takže začalo vytvářet také svojí vlastní alternativu transakčního systému. Ten nese zkratku SPFS a první transakce začal zpracovávat již v roce 2017. Interně v Rusku je na SPFS napojeno asi 400 bank a platebních institucí, ale v propojení se světem SPFS zaostává. Spíše jde o napojení na některé spřátelené státy, které jako obchvat SWIFTu významně nepomůžou.

V roce 2015 začal budovat svůj vlastní mezinárodní platební systém také Čína, nejspíš z podobných důvodů jako Rusko. Označuje se CIPS (Cross-Border International Payments System). V současné době je stále ve vývoji a je do něj zapojeno pouze 80 nečínských bank. Ale pro Rusko je důležitější, že tento systém funguje a mohl by se jako alternativa využít. Do budoucna se dá očekávat, že význam CIPSu poroste a může to být asijská konkurence SWIFTu, protože tady jde nejenom o transakce jako takové, ale o geopolitické zájmy Číny.

Nicméně je propojení čínského a ruského systému už může Rusku trochu ulehčit situaci a tady bude veledůležité, jak se k situaci postaví z krátkodobého a dlouhodobého hlediska čínská vláda. Protože, jak Číňané říkají „každá krize je příležitost“.

Zdroj: asiatimes.com

Pete Linforth na Pixabay

Kryptosvět

Rusko v posledních letech proti kryptoměnám dost bojovalo, protože nad kryptoměnovými toky nemá dostatečnou kontrolu. Ano, částečně je pravda v tom, že bez regulací se kryptoměny mohou využít k praní špinavých peněz i k financování terorismu. Trochu paradoxně můžeme říct, že jedno z největších využití kryptoměn v prostředí kyberzločinu má nejspíš původ v Rusku. V loňském roce se celá řada amerických firem stala obětí ransomware útoků tj. situací, kdy někdo například zcizí data a za jejich obnovení požaduje výkupné v podobě bitcoinu či jiné kryptoměny.

Nyní by naopak Ruské společnosti mohly SWIFTové embargo pomocí kryptoměn obejít. Skutečně je to validní možnost a Rusko k tomu má dostatek technických prostředků. Nicméně kryptoměny poslední měsíce trpí vysokou volatilitou a hodnoty skáčou o desítky procent během jednoho dne, takže klasické obchody by to asi dost znesnadňovalo. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ruské banky tuto možnost nějak aktivně využívaly.

Co je ale určitě mnohem lákavější je převedení majetku na kryptoměny. Pokud nějací oligarchové vlastní v cizině majetek, o který se obávají, mohou ho prodat za krypto a pak se i se svou peněženkou ukrýt někde v Izraeli nebo podobném bezpečném místě. Podobně se majetku mohou zbavit i různé ruské společnosti, ať už soukromé nebo polostátní.

Zdroj: kryptomagazin.cz

Barterové obchody a jiné možnosti

Z pohledu české legislativy nejsou kryptoměny „peníze“, ale „majetek“. Tudíž placení třeba ropy kryptem by vlastně byl klasický směnný obchod. Teoreticky by Rusko v řadě obchodů mohlo skutečně využít klasický barterový obchod něco za něco. Tady ovšem vstupují do hry další sankce, které zakazují do Ruska dovážet skoro všechno od luxusu až po válečný materiál. Takže tato varianta také padá.

Určitě by se našly nějaké speciální aplikace a služby, které by se daly využít jako další cesta, jak SWIFT obejít a je pravděpodobné, že je právě teď někdo vyvíjí, ale…

Sankce nesankce

Jak jsme zmínili na začátku článku, pokud se něco aktuálně nezměnilo, tak od SWIFTU bylo odstřiženo sedm bank: Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazank, Rossia Bank, Sovcombank, VEB, and VTB. Od té doby se v médiích o této sankci dál skoro nemluví, jako by dalo Německo přísný zákaz toto téma oprašovat. V seznamu chybí dvě klíčové banky Sberbank a Gazprombank, které EU používá pro placení za ropu a zemní plyn. Takže celá sankce vlastně zatím skočila poloviční maškarádou a obcházení SWIFTu je pro ruské finančníky možná jeden z nejmenších problémů.

Další doporučené články

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Březen 2023 na FinTechCowboys

Březen 2023 na FinTechCowboys

Velikonoce skončily a místo drahých vajíček tu tentokrát máme drahý bitcoin. Také jste si nějaký koupili? A do vlastní peněženky, nebo vám...
3. 4. 2024 – Doba čtení: 3 min

Martin Pacholet

blockchain, UX, openbanking, BankID a wealth management, to jsou aktivity, kterým se v posledních letech intenzivně věnuje.

Další články autora