Reklama

Je blockchain humbuk nebo naděje společenského dopadu?

14. 10. 2019 – | Doba čtení: 2 min

Má za hranicemi humbuku ohledně svého potenciálu blockchainová technologie skutečně moc pohánět společenský dopad? Je prokázáno, že technologie distribuovaného ledgeru zvyšuje efektivitu, snižuje náklady, podporuje transparentnost a podle všeho má a měla by mít zásadní dopad v odvětvích, která chtějí řídit společenský dopad. 

Nedávná studie Stanfordské univerzity s názvem „Blockchain v dopadu na společnost: posun za hranice humbuku“ se potýká s otázkou“ „Jsme na vrcholku technologie měnící historii, která bude řídící silou velkého dopadu na společnost, nebo je blockchain posledním z řady módních technologických pojmů?“ Studie si klade za cíl oddělit humbuk od reality prostřednictvím analýzy 193 organizací, iniciativ a projektů, které využívají blockchainu k vytváření skutečného společenského dopadu. 

Výzkum se točil kolem testovacích případů z různých odvětví – včetně zemědělství a práv k půdě, klimatu, společenské identity, finančního zahrnutí, vlády a demokracie a zdraví – a  vedl k několika důležitým závěrům a identifikoval desítky nových nápadů společenského dopadu, většina z nich přitom, zdá se, uniká všeobecné pozornosti. 

 4 klíčové závěry – „Blockchain v dopadu na společnost: posun za hranice humbuku“

  • Blockchainové iniciativy zaměřené ve směru společenského dopadu jsou stále mladé, ale dopad přichází – Asi třetina jich začala v roce 2017 nebo později a tři čtvrtiny z nich jsou stále ve stádiu pilotního provozu nebo myšlenky. Nicméně odhaduje se, že okolo 55 % společenských blockchainových iniciativ do začátku roku 2019 už mělo na své příjemce dopad. V popředí jsou iniciativy ohledně demokracie a vlády, které zastupují celých 62 % všech projektů, o kterých se předpokládá, že letos měly prokazatelný vliv. 

Graf 1: Časový rámec pro průkaz vlivu 

  • Blockchain řeší dříve neřešitelné problémy – Podle závěrů nabízí 20 % blockchainových iniciativ řešení problému, který by bez blockchainu jinak nemohl být vyřešen, a 86 % předkládá řešení, která jsou materiálními zdokonaleními. 

Graf 2: Problémy řešené blockchainem

  • Sektor zdravotnictví přilákal nejvíce iniciativ – 25 % společenského blockchainu se zaměřilo na zdraví, což je bezmála dvakrát tolik, co v pořadí druhé odvětví, finanční zahrnutí (13 %). Energie, klima a životní prostředí (12 %) a dobročinnost, pomoc a dárcovství (11 %) byly dalšími v řadě. 

Graf 3: Blockchainové iniciativy z hlediska podílu na celku

  • Blockchain je nejčastěji používán k umožňování plateb a ověřování záznamů – Nejčastější příklady použití blockchainových iniciativ jsou platby a transfery peněz (25 %) a záznamy a ověřování (26 %). Nejoblíbenějšími předními výhodami blockchainu jsou schopnost omezit riziko a podvody (38 %) a zvýšit efektivitu (24 %). 

Studie také zjistila, že ze shromážděných blockchainových iniciativ je celkem 61 % pro-ziskových, ve vedení jsou přitom energie (94 %), zdraví (94 %) a finanční zahrnutí (78 %). Naopak sektory řízené neziskovou nebo veřejně financovanou činností jsou ty, tradičně zakořeněné v neziskové nebo vládní aktivitě: dobročinnosti, pomoci a dárcovství (76 %) a demokracii a vládě (33 %). 

Zdroj: BlockchainNews

Další doporučené články

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Červenec a srpen 2024 na FinTechCowboys

Prázdniny nám úspěšně končí. Překonali jsme zase nějaké teplotní rekordy, akciové trhy se nám krásně přehřívají, zatímco bitcoin si dává...
2. 9. 2024 – Doba čtení: 3 min
Už čtvrtá CryptoNight v Brně se blíží

Už čtvrtá CryptoNight v Brně se blíží

Už čtvrtá CryptoNight se blíží! Nejčerstvější informace ze světa kryptoměn, živý networking a skvělá zábava – to vše je CryptoNight. Lístky na...
13. 8. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce