Reklama

Každá mince má dvě strany aneb Membrane Finance spouští digitální dvojče eura

22. 2. 2023 – | Doba čtení: 2 min

Zdroj: Ibrahim Boran na Unsplash

Finská fintechová společnost Membrane Finance spustila EUROe, první (a doposud jediný) Evropskou unií regulovaný full-reserve stablecoin (FRDC). Mince EUROe je vázána na euro – jedno EUROe je vždy jedno euro a za každé vydané EUROe existuje v evropské finanční instituci nebo bance nejméně jedno fiat euro oddělené od Membrane Finance.

Finská vláda Membrane Finance dlouhodobě uděluje provozní licenci prostřednictvím Fin-FSA a podle tohoto finského finančního regulátora je krypto EUROe jedinou kryptoměnou stablecoin oficiálně řízenou Evropskou unií.

„Spuštění skutečně regulovaného stablecoinu založeného na eurech je obrovskou novinkou jak pro nás, tak pro širší evropský trh a komunitu kryptoměn,“ říká Juha Viitala, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Membrane Finance. „Chceme přiblížit decentralizované finance veřejnosti a učinit je co nejpřístupnější, nejdostupnější a nejbezpečnější. EUROe umožňuje transparentní a téměř okamžité platby po celém světě s takřka nulovými náklady. Díky tomu mohou jednotlivci, podniky i vlády používat EUROe a zároveň se vyhnout rizikům a problémům spojeným s převodem a placením v nestálých kryptoměnách.“

Tento vývoj přichází v době, kdy Evropská unie čelí problémům způsobeným v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, jež zasáhla hlavní evropské ekonomiky včetně Spojeného království, které údajně zažívá nejhorší míru inflace od roku 1981. Ta mimo jiné již vedla k masivní vlně propouštění a propadu konkurenceschopnosti britských firem.

„Obyvatelé EU si zaslouží stablecoin, který je zcela krytý jejich tradiční měnou a plně kontrolovaný ekonomickými zákony EU,“ říká Viitala a dodává: „Zavedení EUROe do finančního systému EU přiláká více investorů a naláká je na nové možnosti, které může DeFi ekonomika poskytnout.“ Viitala také prozradil, že EUROe nejdříve zavedou na platformě Ethereum a poté se rozšíří na další blockchainové sítě (například Polygon a Arbitrum ONE).

Společnost marketingově hlásí, že poplatky jsou skoro nulové, reálně ovšem na svém webu uvádí, že průměrný poplatek za jednu transakci je 0,36 EUR. To samo o sobě značí, že systém není vhodný pro velmi malé transakce jako je předplatné za jednotky EURo. Ale pro větší částky už může být řádově výhodnější, než placení kartou či mezibankovní převody.

O EUROe projevila zájem Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS), která oficiálně označila euro za druhou nejvýznamnější měnu na světě, hned po americkém dolaru, a to na základě množství, které přitahuje na forex. Průzkum Banky pro mezinárodní vypořádání z roku 2019 zjistil, že euro tvoří 32 % všech obchodovaných měn.

Stablecoin a kryptoměny podporované fiat měnami mají v kryptografickém průmyslu dlouhodobý vztah. Praktickým příkladem je Tether, který je navázán na americký dolar a poprvé byl představen na bitcoinové platformě Omni Layer. V roce 2018 byla na trh uvedena ethereová varianta USDT, jež se o čtyři roky později stala třetí největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace. Analytici proto naznačují, že nový stablecoin EUROe by se mohl vydat stejnou cestou jako USDT, ale na evropském trhu. (Doufejme však, že bez kolapsu jako v roce 2022.)

EUROe (ať už si každý udělá názor na tento název SÁM) je svým způsobem velmi zajímavý projekt. Jeho zavedení by mohlo sloužit k analýze proveditelnosti (feasibility analysis) pro regulátory v ECB, kteří si již velmi dlouho zahrávají s myšlenkou zavedení digitálního eura. Výstupy z tohoto projektu by mohly jednou provždy rozhodnout, zda je digitální euro středně- a dlouhodobě vhodným směrem pro vývoj politiky ECB a zda je možné skutečně udržet v decentralizovaném prostředí kryptoměn cenovou stabilitu. Osudy USDC, terraUSD, BUSD a USDT ukazují, že slovo „stable“ je v některých případech skutečně jen marketingová nálepka. Volatilita kryptoměn se považuje za jeden z hlavních problémů v jejich zavedení za oficiální platidla, ale kdyby se tento problém vyřešil, posunulo by to kryptoměny blíže k jejich plné implementaci do běžného života.

Zdroj: finextra.com, euroe.com

Další doporučené články

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Liberecká konference CryptoByte bude nabitá obsahem

Třetí ročník kryptoměnové konference CryptoByte zavítá již 4. května 2024 na půdu Technické univerzity v Liberci. Konference se v minulých ročnících zúčastnilo přes...
23. 4. 2024 – Doba čtení: 2 min
Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Argentina zavedla povinnou registraci krypto firem

Poslední krok Argentiny k prosazení registračních požadavků pro společnosti s kryptoměnami vyvolal diskuse v globální kryptoměnové komunitě. Iniciativa, kterou vedla Comisión Nacional de...
10. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min
Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood uvádí na trh kreditní kartu

Společnost Robinhood, která se specializuje na obchodování s akciemi, pokračuje v expanzi mimo svoji původní oblast a uvádí na trh kreditní kartu s řadou...
8. 4. 2024 – Doba čtení: < 1 min

Richard Šubrt

Další články autora