Reklama

Kniha: Bohatý táta, chudý táta

6. 11. 2020 – | Doba čtení: 2 min

Rich dad, poor dad

Robert Kiyosaki napsal knihu Bohatý táta, chudý táta. Jeho kniha čerpá přímo z jeho života. Když byl malý, měl dva otce. Jeden byl jeho opravdový otec a druhý byl otec jeho nejlepšího kamaráda. Jeho vlastní, chudý otec byl velmi vzdělaný, bohatý nedokončil vzdělání. Chudý táta říkal uč se, abys dostal dobrou práci a vydělával peníze. Bohatý táta říkal, nauč své peníze vydělávat pro tebe, abys ty nemusel. Přestože chudý táta měl velké vzdělání a dobrý plat pořád měl problémy s penězi a placením. Knihu bych shrnul do těchto 5 bodů:

  1. Bohatí kupují aktiva, chudí kupují pasiva – Aktiva lze definovat jednoduše jako investice, které nám přinášejí peníze. Například auto, které pronajmeme taxikáři. Pasiva jsou věci, které nám peníze berou. Například auto pro vlastní potřebu, kde musíme platit palivo a údržbu. Jde tedy vidět, že stejná věc může být v jednom případě aktivum a v druhém pasivum. Pokud je tvoje největší investice tvůj dům, pak máš problém.
  2. Síla podniku – Bohatí se naučili obcházet daně. Zatímco soukromá osoba po vydělání peněz hned zaplatí daně, společnost vydělané peníze nejdřív utratí a až potom zaplatí daně. Toto prohození pořadí přináší obrovskou úlevu na dani. Proto je velmi výhodné založit si společnost.
  3. Soustředit se na velikost aktiv, ne na velikost přijmu – Chudý táta radil, pilně studuj, abys mohl pracovat ve firmě. Bohatý táta radil, studuj pilně, abys mohl firmu koupit. V první řadě je zapotřebí vzít svou finanční situaci do vlastních rukou a nespoléhat se na finanční poradce. Vybrat si své podnikání nebo investování a tvrdě si za ním jít. Využít svoji stávající práci pro dosažení svého cíle.
  4. Pozor na přehnanou diverzifikaci – Nediverzifikujte, pokud máte málo peněz. Nikdo nezbohatl pomocí diverzifikace. Stačí se podívat na nejbohatší lidi, všichni jsou soustředění na jednu věc. Více se můžete dočíst v mém článku Diverzifikace vs. koncentrace.
  5. Vzdělávat se v osobních financích – Chudý táta říkal, že láska k penězům je důvod všeho zla. Bohatý táta říkal, nedostatek peněz je důvod všeho zla. Je důležité se vzdělávat v osobních financích, protože nezáleží na tom, jak velký člověk má plat, ale co s tím platem udělá.

Ponaučení pro mě

Já jsem si z této knihy odnesl hned několik myšlenek, které se snažím aplikovat do svého života. A to především, rozdíl mezi aktivy a pasivy a snaha o získání více aktiv. Další věcí, kterou jsem si odnesl je, že se o své finance chci starat sám a nechci je svěřovat jiným lidem, u kterých nemusí být vždy na prvním místě můj zisk.

Další doporučené články

Přispět, či nepřispět – toť otázka

Přispět, či nepřispět – toť otázka

České fintechy se do bulvárních plátků dostávají zcela výjimečně. Před lety to byla nechvalně známá tokenizační firma s poněkud nesmyslným názvem...
16. 9. 2024 – Doba čtení: 5 min
Barion dále posiluje svou pozici na trhu online plateb

Barion dále posiluje svou pozici na trhu online plateb

Jedna z předních maďarských fintech společností, Barion, představila zásadní aktualizace svého platebního systému, které poskytnou ještě lepší zákaznickou a uživatelskou zkušenost. Maďarský...
13. 9. 2024 – Doba čtení: < 1 min
BBVA zdvojnásobí počet AI odborníků na 400

BBVA zdvojnásobí počet AI odborníků na 400

BBVA zvýší počet odborníků na AI a otevírá „AI továrny“ v Mexiku a Turecku, které se připojí k současnému AI výzkumnému centru ve Španělsku....
11. 9. 2024 – Doba čtení: 2 min

fintechcowboys

Bára, Julia, Martin a Richard. Jsme tým profesionálů, kteří prošli několika nadnárodními korporacemi. Milujeme finance, moderní technologie a sociální sítě.

Další články z redakce